فرهنگ و هنر

تمهیدات دولت برای رفع مشکلات واردات کاغذ

رئیس مجمع ناشران انقلاب اسلامی از اقدامات دولت برای حل مشکل واردات کاغذ با ارز ملی گفت.

میثم نیلی در خصوص افزایش قیمت کاغذ و به دنبال آن کتاب و اقدامات انجام شده در این زمینه به گیلونا گفت: قیمت کاغذ نسبت به سایر اقلام افزایشی نداشته و افزایش آن نیز نسبت به افزایش قیمت بسیار محدود است. در قیمت سایر اقلام. اصل افزایش قیمت طی هفت سال گذشته این است که در یک فاز قیمت کاغذ چهار برابر و در فاز دیگر سه برابر شده است.

وی قیمت کاغذ را پس از دولت دوازدهم یکسان دانست و افزود: آنچه در حال حاضر در واردات کاغذ رخ می دهد، تخصیص ارز دولتی برای واردات کاغذ است که هنوز اتفاق نیفتاده است.

نیلی با بیان اینکه کاغذ تنها کالایی است که با دستور مستقیم رئیس جمهور با ارز دولتی وارد می شود، تصریح کرد: با افزایش قیمت کتاب، قدرت خرید مردم کاهش یافته و اکثر ناشران کاغذ را آزادانه خریداری می کنند، اما این مشکل ربطی به قیمت ندارد. خرید کاغذ پیش بینی نشده است.

رئیس مجمع ناشران انقلاب اسلامی با تشریح اقدامات دولت برای واردات کاغذ بدون ارز اظهار کرد: دولت برای این مشکل دو اقدام دارد، وزارتخانه های دین و فرهنگ و ارشاد اسلامی بیشترین مسئولیت را در این زمینه دارند. . علاوه بر این، رئیس جمهور و معاون اول وی با جدیت پیگیر این موضوع هستند تا مشکل ارز دولتی حل شود. اولین اقدام برای خودکفایی، تولید کاغذ در داخل خانه است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه بالغ بر 40 درصد مواد اولیه کاغذ وارداتی است اما قیمت تمام شده کاغذ در کشور ما برای تولید داخلی بسیار کمتر از قیمت تمام شده کاغذ خارجی است. همین تفاوت قیمت برای تشویق ناشران و ناظران چاپ برای خرید کاغذ ملی کافی است.

میثم نیلی سپس گفت: طبقه دوم یک طبقه میانی است. حمایت هدفمند و هوشمند از مصرف کننده واقعی کتاب. حدس من این است که دولت برای واردات کاغذ با این نگاه متداول و مهربان تصمیم می گیرد و برای علاقه مندان به کتاب یارانه ای در نظر گرفته می شود.

انتهای پیام