فرهنگ و هنر

تندیسی که در سایه ماند!

گیلونا/ کردستان استاد هادی ضیاءالدینی هنرمند بنام آوازه کرد از ساخت دو مجسمه سایه و عدم نصب آنها می گوید.

این جمله را استاد هوشنگ ابتهاج در تشریح تندیس خود که توسط استاد هادی ضیاءالدینی، منبت کار معروف کردستانی ساخته است، بیان کرده است.

مجسمه ای که تاکنون نصب نشده و شهرداری تهران درخواست ساخت این سردی را داده است، آناتومی اشتباهی دارد و شباهتی به ابتهاج ندارد.

این دومین سردیس ساخته «هوشنگ ابتهاج» هادی ضیاءالدینی است که هنوز نصب نشده است.

استاد هادی ضیاءالدینی در گفت وگو با گیلونا، اظهار کرد: سایه چهره شناخته شده ای بود و من با مطالعه کتاب «اسکله پرنیان اندیش» تصمیم گرفتم تندیس این هنرمند استثنایی را بسازم. معتقدم ساخت تندیس یک هنرمند زنده باید در اولویت باشد تا خودش مجسمه را ببیند و قدردانی مردم را حس کند.

وی گسترش تندیس سایه در فضای مجازی را دلیل تماس حوزه هنری رشت با وی برای این تندیس عنوان می کند و می افزاید: می خواستم مجسمه سایه در زادگاهش باشد و به همین دلیل بنا به درخواست او مجسمه برنزی را ساخت. دوستانی از حوزه هنری رشت. من آن را بیرون آوردم و فرستادم، اما در سال های اخیر خبری از نصب این مجسمه نیست و برخی گفته اند این مجسمه ممنوع بوده است. با اینکه هیچ جا چنین کلمه ای را ذکر نکرده ام اما هنوز دلیل عدم نصب این مجسمه را نمی دانم.

این هنرمند می گوید: حالا بعد از فوت ابتهاج باید مجسمه او را به رشت برگردانند و در کنار قبرش بگذارند.

وی به ساخت تندیس سایه دیگری به درخواست شهرداری تهران در دولت قبل اشاره می کند و می افزاید: در دو سال اخیر مجسمه دیگری از هوشنگ ابتهاج ساخته ام اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت، ناموفق بود و نصب نشد. همزمانی انتخابات ریاست جمهوری». حالا این مجسمه ها باید نصب شوند.

ضیاءالدینی دلیل شهرداری برای نصب نکردن سردی را اشتباه بودن آناتومی مجسمه می داند و می گوید: شهرداری تهران در پیامی به من اعلام کرد که «این مجسمه شبیه آقای ابتهاج نیست و اشتباه است» و این دلیل غیر منطقی و بعید برای من: حقیقت بود. ابتهاج با منفجر کردن عکس این مجسمه گفت مجسمه های زیادی از من ساخته شده است اما این مجسمه با بقیه فرق دارد و این من هستم. این تایید بهترین نظر برای کار من بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نصب نکردن تندیس ها و آثارش باعث دلسردی و نگرانی او نشده است، پاسخ داد: من فردی واقع بین هستم و معتقدم با وجود این ناراحتی ها، کارم را با نظم خاصی به مردم ارائه خواهم کرد. موافقم، نتیجه کار مجسمه است، نصب و خالق اثر خوشحال است، اما به این نتیجه رسیده ام که مخاطب من مردم و مسئولانی هستند که هنر را درک نمی کنند، کار را هدر خواهم داد. من به مردم پشت نمی کنم».

این مجسمه ساز معروف به نام آوازه معتقد است که عظمت سایه بر کسی پوشیده نیست و حتی کسانی که به او حسادت می کردند نیز نمی توانند منکر آن شوند. مردم باید قدردان باشند و من یکی از این افراد هستم.

او می گوید: این ارزش ها و شناخت سایه باعث شد احساس کنم یک ماه تمام با حس ساختن این مجسمه زندگی می کنم و تمام وجودم را فرا می گیرد و فکر می کنم در نهایت مردم هم راضی بودند. نتیجه کار

انتهای پیام