فرهنگ و هنر

توصیف آیت‌الله رشاد از علامه حسن‌زاده آملی

رئیس شورای حوزه علمیه تهران با یادآوری اینکه امروزه افرادی مانند حسن زاده آملی کمبود دارند ، گفت: متأسفانه این نسل در حال از بین رفتن است. ما باید چاره ای بیندیشیم. مبادا دیگر حوزه های علمیه و دانشگاه های ما افرادی مانند علامه حسن زاده تربیت نکنند ، او متخصص حوزه دینی بود.

به گزارش گیلونا ، آیت الله علی اکبر رشاد ، رئیس شورای حوزه های علمیه تهران ، امروز دوشنبه (13 آنلاین) در مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله حسن زاده آملی که در دانشگاه تهران برگزار شد ، گفت: فضیلت و انقلاب ناشناس و بی ادعا بودند

وی ادامه داد: مرگ حقیقت است ، اما مرگ مردان حقیقت ، مرگ انسان نیست ، بلکه مرگ بشریت است. مرگ فقط یک دانشمند نیست ، بلکه به گفته رسول خدا (ص) مرگ علم است. وقتی علما می میرند ، علم نیز از جامعه محو می شود و بنابراین می توان گفت ظهور علامه حسن زاده آملی ظهور برخی علوم در جامعه بوده است.

آیت الله رشاد خاطرنشان کرد: علامه حسن زاده را می توان مظهر کلام امام علی (ع) در نهج البلاغه دانست که می فرماید «انسانها در مواجهه با علم به دو صورت رفتار می کنند: گزاره های علمی در آنها جایگاهی دارد. ؛ اما عالمان دیگری نیز وجود دارند که علم در آنها با حقیقت شهود ظاهر می شود. آنها علم را درک نمی کنند ، اما علم را با بصیرت درک می کنند ، که در آن علم ، معلوم و معلوم با هم متحد هستند. در این مورد ، علم همان جهان است و جهان همان علم است ، آنها علم را در قلب ، قلب و روح خود قرار می دهند ، وجود آنها با علم روشن می شود و علم در آنها تجسم می یابد. به ذهن آنها ، قلب آنها ، روح و جان آنها ، روح و ذهن آنها حمله کردند ، آنها می توانستند پایتخت این مهاجم شوند.

رئیس شورای حوزه علمیه تهران یادآور شد: در جهل مرکب ، علم در انسان جمع می شود و یقین آنها نیز اشتباه می شود ، کسانی که فداکار و دوستدار جهان هستند نسبت به ارزش ها بی تفاوت هستند و ضعیف رفتار می کنند. شخصیت هایی مانند علامه حسن زاده آملی به سادگی با تحقیر مطلق و زاهدانه از آنچه مردم عادی به آن چسبیده اند عبور می کنند. او یک زندگی زاهدانه درست انجام داد ، زندگی او همه چیز را منعکس می کند ، مردی با این اندازه در خانه ای بسیار کوچک با امکانات رفاهی اندک زندگی می کرد.

وی گفت: بسیاری از نوابغ تاریخ در پایان عمر به نادانی خود پی برده اند. در تاریخ بشر ، نابغه ای به بزرگی ابن سینا ظاهر نشده یا حداقل شناخته نشده است. در پایان عمر می گوید که اگر نادانی ام را زیر پای خود بگذارم ؛ سرم به تخت می خورد و تازه متوجه می شوم که نمی دانستم.

رشاد با اشاره به اینکه در قرآن کریم به جهل انسانی نیز اشاره شده است ، تصریح کرد: نادانان به جهل خود پی نخواهند برد مگر اینکه حوادثی رخ دهد که جهل و ضعف آنها را نشان دهد. یک نمونه مدرن تاج است که علیرغم همه ادعاهای بشر به علم ، دانشمندان را مجذوب خود کرده است. خداوند در قرآن می گوید: “شما نباید از چیزی که جاهلان از آن می ترسند بترسید. انسان اگر مرگ را می دانست ، از آن نمی ترسید ، زیرا وقتی انسان می میرد ، او به دنیا می آید. چرا شما باید از مرگ می ترسید؟ مرگ؟ این مرگ نیست ، این زندگی است. »” فقط نادانان از مرگ می ترسند. “

رئیس شورای حوزه علمیه تهران با اشاره به شخصیت علامه حسن زاده آملی گفت: افرادی مانند این معلم وارسته مردم زمینی نیستند ، بلکه سیارات هستند. اگرچه بدن آنها در زمین و خاک ریشه دارد ، اما روح آنها در آسمان شاخه و میوه دارد و به ملکوت خدا سفر می کنند. آنها به دلیل این که انسان هستند و با دیگران ارتباط برقرار می کنند ، کمی با جهان ترکیب شده اند ، اما این جهان برای آنها تنگ است. آنها.

تولیت حوزه علمیه امام رضا (ع) تهران ادامه داد: این جهان دنیای غیبت است و افرادی مانند علامه حسن زاده در جهان حضور دارند. شخصیت هایی مانند مرحوم علامه حسن زاده در حوزه و دانشگاه مفقود شده اند.

وی گفت: علم مدرن یک علم شکسته است که حقیقت کامل را نشان نمی دهد و علم یک خانه تاریک است ، بنابراین نمی تواند انسان را کامل کند. برای پیشرفت به افرادی مانند علامه حسن زاده آملی نیاز داریم که عارف ، فیلسوف و درک کننده همه علوم بود.

راشاد در پایان گفت: علامه حسن زاده آملی مردی با اخلاق ، معنا ، دانش ، حکمت ، فقه ، اصول ، کلام ، مهدویت و ادبیات ، فیلسوف ، متکلم ، ریاضیدان ، منجم ، دارای معنا و باطن بود. امروزه افرادی مانند حسن زاده آملی در حوزه و دانشگاه مفقود شده اند. متأسفانه این نسل در حال از بین رفتن است. ما باید چاره ای بیندیشیم تا دیگر حوزه های علمیه و دانشگاه های ما افرادی مانند علامه حسن زاده را که در حوزه دینی متخصص بود تربیت نکنند.

انتهای پیام