فرهنگ و هنر

ثبت تصویر مردی که در ظهر عاشورا به شمایل مسیح درآمد

ایام عزاداری محرم همیشه صحنه های زیبایی را برای عکاسان به ارمغان آورده است و بسیاری از عکاسان همواره علاقه مند به ثبت این صحنه ها بوده و برای همیشه آن را ثبت کرده اند.

به گزارش گیلونا، در همین راستا تصمیم گرفتیم با امیرحسین حنور که در این روزها چهار عکس از اتفاقات مختلف به ثبت رسانده است، گفت وگویی داشته باشیم.

اولین عکسی که با این عکاس صحبت می کنیم، پرتره کودکی است که چهره اش نشان از بی تفاوتی نسبت به عکاس و ناراحتی برای مراسم عزاداری دارد.

حنور درباره این تصویر توضیح می دهد: پرتره کودک حدود چهار سال پیش در مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی در شهر ابرکوه یزد و طی مراسمی به نام «ناخل گردانی» ضبط شده است.

ادامه: در این عکس نوزاد داخل کف دست نشسته است و افراد کف دست را حرکت می دهند که بسیار سنگین است. دومین مشکلی که در این موضوع توجه من را به خود جلب کرد، چهره بسیار معصوم کودک و درخشندگی چهره او به خصوص چشمانش بود که به همین دلیل نام اثر را «درخشش» گذاشتم.

این عکاس تصریح می کند: سومین عامل بی توجهی کودک به محیط اطراف بود که با غمی صمیمی در چهره خود مراسم را تماشا می کرد و با وجود اینکه برای گرفتن عکس جلوی او بود و در فاصله کمی از او بود، توجهی نکرد. به من و تمام توجهش معطوف سوگواری و غم مراسم بود.

ضبط تصویر مردی که در ظهر عاشورا به تصویر مسیح تبدیل شد

مردی که مانند مسیح ایستاده بود

حنور همچنین برخی از آثار دیگر خود را که در ایام محرم ضبط شده است، توضیح می دهد. تصویری که قدمت آن به مراسم تعزیه بازمی گردد: این عکس نیز در شهر ابرکوه در پایان مراسم تعزیه که خیمه ها به آتش کشیده می شود و همه اسیر می شوند ثبت شده است. یکی از چیزهایی که باعث شد من این تصویر را ثبت کنم، ژستی بود که سوژه خیلی ناخودآگاه گرفت و طوری متوقف شد که مخاطب را به یاد مسیح بیاندازد. در واقع این اقدام او ذهن مرا به سمت داستانی سوق داد که می گوید وقتی حضرت عیسی(ع) با حواریونش از کربلا می گذشت، نشست و شروع به گریه کرد و حواریون نیز با او گریستند، اما دلیل گریه را نمی دانستند. ماجرا را برای آنها توضیح داد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که این صحنه را جذاب کرده بود، تاثیر آتش پرده روی صورت سوژه بود که باعث تاریک شدن افراد پشت سر او شد. گویا این امر تداعی کننده این واقعیت بود که امام حسین (ع) و یارانش به تنهایی جنگیدند و در حالی که مردم در تاریکی بودند به شهادت رسیدند.

به گفته عکاس، این عکس در جشنواره بین المللی خیام 2019 پذیرفته شده است.

ضبط تصویر مردی که در ظهر عاشورا به تصویر مسیح تبدیل شد

کودکی در تاریکی

عکس بعدی تصویری از صورت کودکی است که با نگاه آرام خود به لنز دوربین عکاس خیره شده است.

این عکاس درباره این عکس می گوید: این عکس را در همایش واقعه عاشورا گرفتم. وقتی به گروه پیوستم، مادران و فرزندانشان در کنفرانس حضور داشتند و صحنه ای کاملا سیاه ایجاد کرده بودند. در آن زمان تنها فرزندی که دیدم همین کودک بود. من از او دور بودم و با وجود اینکه انتظارش را نداشتم، ناگهان به سمت دوربین من چرخید و من بلافاصله از او عکس گرفتم.

او مدعی است که این کودک چهره معصومی داشت و احساس می کرد که کودک نیز غمی در دلش برای حادثه عاشورا دارد.

حنور در توصیف این عکس از نظر تکنیک عکاسی می گوید: این عکس کنتراست دارد. یعنی یک نقطه نورانی که کودک است روی زمینه مشکی در نقطه طلایی کادر دیده می شود.

این عکس در جشنواره های بین المللی سازمان عکاسی بین المللی فیاپ مانند جشنواره Redisime 2020 فرانسه، نوروز در تاجیکستان 2020 پذیرفته شده و در جشنواره بین المللی Phoenix 2020 هند دیپلم دریافت کرده است.

ضبط تصویر مردی که در ظهر عاشورا به تصویر مسیح تبدیل شد

و تصویر آخر به حبس کودکان در کاروان امام حسین (ع) اشاره دارد.

به گفته عکاس، این عکس تقریبا چهار سال پیش در تعزیه ای در شهرستان ابرکوه گرفته شده است.

او درباره این عکس می گوید: زمانی که می خواستم عکس را بگیرم، دود اسفند در کادر ظاهر شد که ظاهری خزنده به عکس داده بود. نكته دوم اين بود كه بچه ها را به ترتيب سن و سال زنجير مي كردند و دستشان را به ترتيب و تكرار زنجير مي كردند، گويي مي خواستند همبستگي ارتشي را كه با ظلم مبارزه مي كند، نشان دهند. دقیقاً همان هدفی که امام حسین (ع) برای آن جنگید.

این عکس در جشنواره زیر نظر فدراسیون جهانی فیاپ پذیرفته شد که به طور مشترک در سه کشور آفریقایی آلمان و اندونزی برگزار شد.

ضبط تصویر مردی که در ظهر عاشورا به تصویر مسیح تبدیل شد

انتهای پیام