فرهنگ و هنر

جایی برای تحقق رویای نشر!

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات، «آزمایشگاه کتاب» را یک پروژه آینده پژوهی در حوزه نشر معرفی می کند که می خواهد رویای فعالان این حوزه را محقق کند.

به گزارش گیلونا، به مناسبت سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران، کتابچه ای با عنوان «کارگاه کتاب» از سوی کمیته فرهنگی ویراستاران بین ناشران توزیع شد، در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران جمع آوری شد و این طرح به میزبانی راسیم برگزار می شود.

در مقدمه این طرح آمده است: صنعت نشر به عنوان یکی از بزرگترین صنایع رسانه ای کشور، با توجه به شتاب روزافزون رشد فناوری و تحولات مبتنی بر آن در عصر حاضر، تحت تأثیر تغییرات اساسی قرار گرفته است و لذا نیازمند بازنگری و سازماندهی مجدد راهبردهای کلان در سطوح مختلف آنها انجام شود. به عبارت دیگر، سیاست گذاران و بازیگران در این حوزه پویا برای جمع آوری داده ها و اطلاعات به روز در مورد مسائل جاری، به دست آوردن بینش و بینش و شناسایی صحیح روندهای جدید و آینده، به تحقیقات زیست محیطی مداوم نیاز دارند. چنین سطحی از پویایی، علیرغم وجود مهارت ها و توانایی های کافی در صنعت نشر، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از راه های اصلی توسعه و تکامل این بخش ایجاد تحولی عمیق در حوزه شناخت و دانش است. توانمندسازی دانش این بخش با توجه به گستردگی و سطوح مختلف فعالیت و همچنین تنوع جامعه، مستلزم استفاده از علوم و فناوری های مختلف از جامعه شناسی و روانشناسی گرفته تا فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی و به طور کلی ارتقای دانش است. در سطوح مختلف با شکل گیری این بستر دانش، امکان ایجاد فرآیند و زیرساخت بلندمدت در قالب برنامه تحقیق و توسعه برای تبدیل صنعت نشر کتاب به صنعتی نوآور، به روز و دانش بنیان فراهم می شود. .

در این راستا، آزمایشگاه کتاب محلی برای توسعه و ارتقای دانش کل اکوسیستم نشر کشور است.

همانطور که قبلا ذکر شد، آزمایشگاه محلی کتاب در خدمت بررسی، بازسازی، بازاندیشی و توسعه و ارتقای دانش کل اکوسیستم انتشارات کشور است که شامل سطوح مختلف فرآیندهای آموزشی، پژوهشی و ترویجی است.

این آزمایشگاه می تواند به عنوان بستری برای رفع نیازهای دانش ذینفعان مختلف معرفی شود. بدین ترتیب بازیگران مختلف کتاب و اکوسیستم نشر بر اساس یک یا چند نیاز وارد آزمایشگاه کتاب می شوند و با ارتباط با کارشناسان مختلف و گذراندن دوره فشرده ارتقای دانش به جهش یافته دانش تبدیل می شوند.

در واقع کارگاه کتاب مکانی برای پردازش دانش بازیگران خواهد بود. البته لابراتوار کتاب نه تنها یک رابط خواهد بود و نقش تبلیغاتی نیز در معرفی آخرین روندها و پیشرفت‌های فناوری در این بخش برای توسعه و حمایت هر چه بیشتر صنعت کتاب خواهد داشت.

این آزمایشگاه از چندین بخش تشکیل شده است که بسته به نوع ذینفعان و نیازهای آنها برنامه ها و عملکردهای متفاوتی دارند:

مرکز پژوهشی: انجام تحقیقات کاربردی کوتاه مدت و بلندمدت و توسعه نشر کتاب و ارائه راهکارهای علمی و تخصصی برای رفع آنها.

کارخانه آموزش: برگزاری دوره های آموزشی در قالب های مختلف به منظور ارتقای دانش فعالان صنعت کتاب.

تسهیلات انتشار: ارائه آخرین تحولات و پیشرفت های صنعت نشر در سراسر جهان، انتشار نتایج تحقیقات در قالب های مختلف به زبانی کاربردی و ساده، گفتگو با کارشناسان و غیره. این حوزه با هدف توسعه و حمایت هر چه بیشتر صنعت نشر کتاب می باشد.

علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران درباره این پروژه الف ايسنا وی گفت: از جمله فعالیت‌های فرهنگی نمایشگاه، از گروه‌های مختلف خلاق و دانشگاهی که می‌توانند در زمینه کتاب کمک کنند دعوت به همکاری کردیم؛ از جمله همکاران معاونت صدا و سیما و دانشگاه که در دانشگاه آموزش دیده‌اند. صدا و سیما و زیر نظر دکتر صلواتیان فعالیت می کنند و کارهایی که انجام داده اند در زمینه ارتباط بین صنایع مختلف با حوزه رسانه و در زمینه ارتباطات و بحث های آینده پژوهی بوده است. این طرح ابتدا به بررسی رابطه صنعت نشر و رسانه پرداخت و سپس رویاهای این بخش را در میان فعالان خود این صنعت ارزیابی کرد.

وی افزود: این گروه در نمایشگاه به سراغ 200 ناشر بزرگ رفتند و 20 کلیدواژه تکراری را به عنوان رویای آینده صنعت شناسایی کردند. این کلیدواژه‌ها ادبیات مفهومی ایجاد می‌کنند که می‌تواند به‌عنوان یک سیاست‌گذار برای بازنمایی افق آینده صنعت نشر در سطح ذهن فعالان تحریریه عمل کند. در واقع، ما خط‌مشی‌ها و برنامه‌های عملیاتی طراحی می‌کنیم و برنامه‌ای برای اجرا در اختیار ناشران قرار می‌دهیم. و برای اصلاح این ذهنیت ها طراحی کنید و برای ارتقای آنها کاری انجام دهید. در واقع این مجموعه یک کار مطالعاتی به نام آزمایشگاه کتاب انجام داده است که زیر نظر آن دو حلقه آموزشی و پژوهشی دیگر وجود دارد و به کل سیاست گذاران کشور در انجام پروژه ها کمک می کند.

رمضانی با بیان اینکه سال ها پیش پروژه های مشابهی در مجموعه خانه کتاب انجام شده است، گفت: با توجه به مستندات موجود گزارش علمی معتبری در این زمینه ندارم. البته نظرسنجی هایی بین برگزارکنندگان و حامیان انجام شده است، اما برای اولین بار است که از نشریات پرسیده می شود که آینده خود را چگونه تصور می کند.

مدیر خانه کتاب و ادبیات همچنین درباره برآورد هزینه ها و بودجه این پروژه اظهار کرد: بودجه کم بود و به اندازه ای بود که هزینه های برگزاری جلسات و مصاحبه ها را تامین کند. اجرای این طرح نیازمند بودجه کلانی است که ما آن را نداریم و باید مذاکره کنیم تا بتوانیم بودجه لازم را از وزارتخانه یا سایر دستگاه های متولی این حوزه جذب کنیم. در واقع بودجه برای تحقق آن موضوع و رویاها از یک گروه و کتابخانه تامین نمی شود و باید مجموعه ای از دستگاه ها کار کنند تا کار پیش برود.

انتهای پیام