فرهنگ و هنر

جزئیات پذیرش دانشجوی ارشد روابط عمومی برای اولین بار

در پی درج 1401 کارشناسی ارشد روابط عمومی با دو گرایش به دفترچه انتخاب رشته گروه علوم ارتباطات اجتماعی، یکی از مبتکران برنامه درسی توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد.

دکتر حسینعلی افخمی، مدیر گروه روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت وگو با گیلونا، گفت: وی با اشاره به برنامه این رشته تصریح کرد: مقطع کارشناسی ارشد روابط عمومی شامل 6 واحد دروس اصلی معادل 12 واحد دروس تخصصی اجباری، 8 واحد دروس تخصصی (گرایش تخصصی)، 8 واحد دروس انتخابی (گرایش اختیاری) می باشد. و 4 واحد پایان نامه. علاوه بر این، دانش آموزان باید 6 دوره زبان پیش نیاز را بگذرانند.

وی در ادامه با بیان اینکه دانشجویان تمامی گرایش ها باید دروس اصلی و پایان نامه را بگذرانند، گفت: قسمت دوم جدول به دروس تخصصی و انتخابی تقسیم می شود. دانشجویان هر یک از گرایش ها 8 واحد درسی تخصصی کاملا متفاوت با سایر گرایش ها می گذرانند و می توانند از بین 20 واحد انتخابی 8 واحد را انتخاب کنند. دانشجویان روابط عمومی به مدت دو سال تحصیل می کنند و طبق ضوابط عمومی می توانند تحصیلات خود را تا یک ترم تمدید کنند.

وی درباره دوره های تخصصی این دو گرایش بیان کرد: گرایش های روابط عمومی و بین الملل دارای چهار رشته تخصصی با عناوین رسانه های بین المللی، رسانه فرهنگی و دیپلماسی، روابط عمومی بین الملل، روابط عمومی و جهانی شدن است. دوره های تحصیلات تکمیلی روابط عمومی صنعت و بنگاه نیز شامل روابط با مشتری، ارتباطات بازاریابی، روابط انسانی در سازمان و ارتباطات سازمانی است.

وی ادامه داد: دو دوره کارآموزی برای همه رشته های روابط عمومی در نظر گرفته ایم تا بتوانیم دانشجویان را به سازمان هایی اعزام کنیم که آینده شغلی آنها را مشخص می کنند. به عنوان مثال، دانشجویانی که در رشته روابط بین الملل تحصیل می کنند تا حد امکان به دفاتر سازمان هایی مانند یونیسف و یونسکو در تهران، وزارت امور خارجه، مطبوعات وابسته به نمایندگی های ایران در خارج از کشور یا خبرگزاری ها و شرکت های بین المللی با عملیات خارجی ما در حال معرفی مرزها برای آشنایی با فعالیت های روابط عمومی در عرصه بین المللی هستیم. درس دیگری که برای تمامی رشته های روابط عمومی در نظر گرفته ایم، یادگیری از طریق سمینارهای تخصصی است. مثلاً دانشجویان بین المللی بازرگانی ما با اینکه نمی توانند به خارج از کشور بروند و کار کنند، اما می توان به صورت سمینار در اختیار آنها قرار داد.

وی گفت: با توجه به محدودیت هایی که وجود دارد، این دوره در حال حاضر اختیاری است، اما به علاقه دانشجویان و امکاناتی که دانشگاه می تواند ارائه دهد نیز بستگی دارد. مکان مناسب یادگیری بیشتری نسبت به گذراندن دو واحد خواهد داشت. اما اگر فردی شاغل باشد و چندین سال سابقه کار داشته باشد، آن فرد واقعاً نیازی به کارآموزی ندارد زیرا ما در کارشناسی ارشد فرض می کنیم برخی از دانشجویان سابقه روابط عمومی دارند. بنابراین این دلیل دیگری است که چرا این درس را اختیاری کردیم.

افخمی در پاسخ به این سوال که آیا طی چند سال آینده زیرگروه جداگانه ای در مجموعه آزمون علوم ارتباطات اجتماعی به حوزه روابط عمومی اختصاص می یابد یا خیر؟ او گفت: «آینده کاملاً متفاوت خواهد بود. امسال هم پیشنهاد دادیم مواد امتحانی و ضریب دروس را متمایز کنیم. بر اساس برنامه درسی مصوب وزارت علوم، پنج سرفصل آزمون برای رشته روابط عمومی وجود دارد که سه سرفصل آن با اصول عمومی ارتباطات جمعی، روش تحقیق و آمار، زبان عمومی و تخصصی مشترک است. ضریب این دروس در زیرگروه علوم ارتباطات یک است اما در رشته روابط عمومی به آنها ضریب دو می دهیم. همچنین برای دو مبحث دیگر با عناوین فنون عملی روابط عمومی و مباحث تخصصی روابط عمومی که مختص این رشته است، ضریب سه می دهیم. تعداد سوالات به طور کلی بین 25 تا 30 سوال خواهد بود. بسیاری از رشته ها در حال حاضر تحت یک عنوان هستند، اما مطمئناً در آینده زیرشاخه جداگانه ای برای رشته روابط عمومی وجود خواهد داشت. سال آینده این موضوع را به سازمان سنجش اعلام می کنیم و امیدواریم از این سازمان هم تاییدیه بگیریم.

وی در خصوص شرایط دانشجویانی که از سایر رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد رشته روابط عمومی استفاده می کنند، تصریح کرد: وزارت علوم در تمامی رشته ها به دانشجویانی که مدرک کارشناسی آنها مرتبط با مقطع کارشناسی ارشد نیست اجازه می دهد یک دوره 12 واحدی جبرانی را دنبال کنند. . دلیل تاخیر این بود که نتوانستیم سوالات امتحانی رشته روابط عمومی را در دفترچه آزمون قرار دهیم اما منابع آزمون کسانی که می خواهند وارد رشته روابط عمومی شوند با سایر رشته های گروه علوم ارتباطات اجتماعی کمی متفاوت است. برای دانشجویان ورودی امسال، در صورتی که دارای سوابق غیر مرتبط باشند، باید تا 12 واحد دروس تخصصی را در رشته روابط عمومی بگذرانند. در این صورت یک ترم به مدت تحصیل آنها اضافه می شود.

مدیر گروه روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه علاوه بر دو گرایش موجود، سه گرایش دیگر شامل روابط عمومی و امور اجتماعی، روابط عمومی و امور فرهنگی و روابط عمومی و رسانه های اجتماعی نیز به تایید وزارتخانه رسیده است. علم، افزود: دانشگاه علامه امسال در هر یک از گرایش های روابط عمومی، امور بین الملل و روابط عمومی صنعت و بازرگانی هشت دانشجو می پذیرد و در حال حاضر برای سه رشته دیگر پذیرش ندارد. همچنین امسال در دوره نوبت پذیرش دانشجو نداریم.

وی در پاسخ به این سوال که برای سال آینده امکان استقبال دانشجویان از سه گرایش دیگر در این رشته وجود دارد، گفت: پاسخ صریحی در این مورد ندارم. با این حال، از آنجایی که طراحی این برنامه درسی یکی از ابتکارات همکاران کالج ما است که بیش از 50 سال سابقه تدریس دروس دانشگاهی را در کارنامه خود دارند، امید به راه اندازی و پذیرش در سه گرایش دیگر وجود دارد.

وی ادامه داد: دقیقاً نمی دانم کدام دانشگاه های دیگر آماده استقبال از دانشجویان هستند. در حال حاضر به جز دانشگاه گلستان، هیچ دانشگاه دولتی دیگری دارای مدرک روابط عمومی نیست. بنابراین، راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد بدون تجربه دانشگاهی می تواند دشوار باشد.

افخمی در پایان خاطرنشان کرد: به افرادی که قصد انتخاب این رشته را دارند توصیه می‌کنم حتماً با دوره کارشناسی ارشد روابط عمومی موجود در سایت وزارت علوم مشورت کرده و رشته مورد علاقه و انگیزه خود را انتخاب کنند. در نظر گرفتن.

به گزارش گیلونا، گروه روابط عمومی یکی از گروه های سه گانه دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی است که در کنار گروه روزنامه نگاری و ارتباطات اجتماعی قرار دارد. وی همچنین نزدیک به سه دهه در این مرکز دانشگاهی به تدریس علوم ارتباطات، روزنامه نگاری و مدیریت رسانه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته علوم ارتباطات می پردازد.

انتهای پیام/