فرهنگ و هنر

جشنواره فیلم کودک و نوجوان از اصفهان می‌رود؟

سید جواد هاشمی با تاکید بر اینکه برای احیای بدنه سینمای کودک باید اتفاقات جدیدی بیفتد، معتقد است: با توجه به عملکرد ضعیف مسئولان استان اصفهان در برگزاری دوره قبل جشنواره فیلم کودک و نوجوان، بهتر است به مکان دیگری فکر کنیم. این رخداد.

به گزارش گیلونا، سینمای کودک که چند سالی است به حاشیه رفته و اهالی و پیشکسوتان فعال آن از بی احتیاطی مدیران گلایه می کنند، این روزها وضعیت نگران کننده تری را به خود اختصاص داده است چرا که بیشتر فیلم هایی که اخیرا در حوزه کودک اکران شده اند. و نوجوانان در باکس آفیس شکست خورده است، احتمالا افراد کمی هستند که بخواهند با سرمایه شخصی در این زمینه فیلم بسازند. این در حالی است که جشنواره فیلم کودک و نوجوان که برای سی و پنجمین دوره برگزار می شود، هر چند از نظر تولید و اجرا شرایط مبهمی دارد، مکانی امن برای تماشای این فیلم ها بوده است.

مهدی جوادی – مدیرعامل فارابی – 16 تیرماه به عنوان دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان معرفی شد که یک هفته بعد برخوردی با همین ذهنیت او با حضور فعالان، سینماگران و پیشکسوتان سینمای کودک و نوجوان را تشکیل داد اما پس از آن خبری از این جشنواره و حتی وضعیت تولید نیست. البته اظهارات اخیر مدیرعامل فارابی می گوید «بیشتر مصمم هستیم که کیفیت تولیدات کودک را فدای زمان برگزاری جشنواره نکنیم» و احتمال برگزاری دیرتر جشنواره را نسبت به گذشته افزایش می دهد.

سیدجواد هاشمی یکی از سینماگران حاضر در اولین نشست همفکری بود و در گفت وگو با گیلونا، علاوه بر ارزیابی خود از این نشست، پیش بینی ها و انتظارات خود از جشنواره پیش رو و روابطش با سینمای کودک را مطرح کرد.

وی در این راستا ابتدا به اولین دیدار خود با مدیرعامل فارابی اشاره کرد و گفت: نظر من در مورد آقای جوادی که دبیر جشنواره شد، متفاوت بود، اما صحبت های ایشان در جلسه بسیار منطبق بر این بود. حداقل خواسته های فیلمسازانی که به دنبال تولیدات یا اتفاقات بهتر در سینما هستند، بچه هستند، او نزدیک بود و این باعث خوشحالی من شد. البته باید دید در عمل چه اتفاقی می افتد و باید این فرصت را بدهیم تا ببینیم آیا حداقل می تواند در این مدت اتفاقی بیفتد که این جسد بی جان یک کودک را زنده و زنده کند!؟ همچنین فکر می‌کنم کسانی که در بنیاد سینمایی فارابی کار می‌کنند همان ذهنیت گذشته را دارند و امیدوارم در فارابی روح تازه‌ای برای پیش‌بینی اتفاقات جدید دمیده شود و اگر این اتفاق نیفتد، ما باز هم آن را تجربه خواهیم کرد. مشکلات قبلی چون حداقل باید با شعارهای آقای جوادی هماهنگ باشد. این مشکل تنها مربوط به تولید نیست، بلکه باید چشم انداز همه بخش ها تغییر کرده باشد.

وی در ادامه به جشنواره فیلم کودک و نوجوان اشاره کرد که نام اصفهان سال ها با آن گره خورده است. وی گفت: متأسفانه سال هاست مسئولان استان اصفهان درباره نوع اتفاقی که در این شهر می افتد توجیه نمی شوند. امسال جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را در همدان تجربه کردم و به نظرم خیلی باحال بود و احساس می کردم همه کمک می کنند، اما وضعیت جشنواره فیلم کودک در سال های گذشته طوری بود که مثل هدیه برگزاری بود. با توجه به جشنواره اصفهان. از این رو به نظر می رسد برگزاری این جشنواره در تهران می تواند هزینه کمتری داشته باشد، البته به شرطی که مبلغ مناسبی برای تبلیغات و تبلیغ جشنواره صرف شود.

هاشمی که در سال های اخیر فیلم های متعددی در حوزه سینمای کودک ساخته است، درباره امکان برگزاری جشنواره های دوسالانه وی گفت: در جلسه همفکری به نظرم رسید که آقای جوادی با جشنواره دوسالانه مخالف است در حالی که 90 درصد فیلمسازان این بخش هم مخالف هستند چرا که به هر حال جشنواره فیلم کودک و پسر جشنواره آب بند است و سینمای کودک باید یک جا معرفی شود و این فرصتی بود که سازندگان از آن استفاده کردند. اگرچه این مقدمه بسیار ضعیف است، اما حداقل جایی بود که مانند ویترین سینمای کودک بود. البته شنیده ام که تولیدات امسال این بخش آنقدر کم است که به دو انگشت هم نمی رسد، اما اگر سال آینده برگزار شود، قطعاً می گویم که هیچ فیلمی تولید نخواهد شد، مگر در مراکز دولتی و نه افرادی مانند ما در بخش خصوصی ما به اندازه کافی سرمایه از دست داده ایم و ورشکست شده ایم. من خودم از تولید خداحافظی کرده ام، مگر اینکه بخواهم برای اولین بار به بودجه عمومی نگاه کنم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا جمع بندی دیدگاه ها در مورد تغییر محل برگزاری جشنواره است و آیا ضعف های اهیر ناشی از وضعیت تاج نیست؟ وی گفت: در حال حاضر نمی توان با قاطعیت در این زمینه اظهار نظر کرد، اما به نظر می رسد مسئولان در اصفهان مانند سال های گذشته چندان نیازی به برگزاری جشنواره ای نمی بینند، مگر اینکه توجیه شوند و بدانند که بودجه برای یک رویداد مهم است، شاید بعد آن را بخواهند. برای آن (بودجه) نسوزانید. بنابراین در شرایط فعلی به نظرم بهتر است جشنواره در تهران برگزار شود و شأن برگزاری جشنواره در شهر دیگری بازگردد.

کارگردان فیلم های «پیشونی سفید»، «تورنادو» و «شهر گربه ها» در برند «اصفهان» به نام جشنواره فیلم کودک و تغییر آن. وی همچنین گفت: سال گذشته جشنواره هم در تهران و هم در اصفهان برگزار شد، به همین دلیل باید اسم آن اصفهان باشد، اما سقف و دو آریا بودن خیلی باحال نیست. البته من به شخصه تعجب می کنم که چرا جشنواره فیلم کودک باید جدا از جشنواره فجر برگزار شود. جشنواره فیلم فجر ممکن است پیوستی داشته باشد. چطور می شود در جشنواره فجر فیلم های دفاع مقدس، کمدی و اجتماعی را قبول کرد اما فیلم های کودک در آن گنجانده نشود؟ در این صورت ممکن است برخی بگویند که اگر این اتفاق می افتاد جشنواره کودک خرد می شد، اما به نظر من می توان با ملاحظاتی این بخش را به جشنواره فجر پیوست. مهمانی کودکان مانند کودکی یتیم در گوشه ای است و هیچکس به آن توجهی نمی کند. ما تجربه کرده ایم که خیلی از بچه ها اصلا نمی فهمند، وقتی جشنواره فیلم کودک برگزار می شود، می گویند چرا فیلم کودک فروخته نمی شود؟ آخرین فیلم من فقط به خاطر برند شدن «پیشونی سفید» حدود 6 میلیارد فروخت، اما حیف است که فروش فیلم خوبی مثل «بازیوو» به 1.5 میلیارد تومان برسد.

جواد هاشمی در نهایت اشاره کرد که آخرین فیلمش در آستانه دریافت پروانه نمایش است، گفت: فیلم سینمایی «جزیره فضایی» (تورنادو ۲) احتمالا شهریورماه اکران می شود و امیدوارم صدا و سیما به ارائه فیلم ها کمک کند. تلویزیون که اصلاً قدر فیلم های من را نمی داند و اصلاً قدر سینما را نمی داند، چون عملکردش باعث شده انگار این رسانه مصمم است سینما و شبکه تلویزیونی داخلی را نابود کند. این مایه شرمساری است که جمهوری اسلامی را به خاک و خون می کشد، زیرا بچه ها علاقه زیادی به تلویزیون نشان نمی دهند. بچه های این دوره مشغول تماشای جدیدترین محصولات دنیا از طریق نتفلیکس و شبکه های دیگر هستند و اگر غذای مناسبی دریافت نکنند، در 10 سال آینده فرهنگ جدیدی خواهیم داشت. این گناهی است که تلویزیون انجام می دهد و از دو حالت نیست. یا از روی جهل است یا از روی تدبیر، که هر دو باید پشیمان باشد.

انتهای پیام