فرهنگ و هنر

جشنواره موسیقی فجر در یک نگاه

کمتر از دو هفته مانده به سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر، اطلاعاتی را که تاکنون درباره این رویداد موسیقی درج شده است، مرور می کنیم.

مشروح خبر سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر را در ادامه می خوانید که در زیر خلاصه می شود:

* سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر به دلیل وضعیت تاج پس از یک رویداد مجازی به صورت حضوری برگزار می شود.

* پوستر این جشنواره به تهیه کنندگی امید عسگری ظهر چهارشنبه (6 بهمن) با حضور محمود سالاری معاون هنری رونمایی شد.

* این دوره از جشنواره به صورت رقابتی (جایزه باربد) و غیر رقابتی برگزار می شود. بازگشت بخش رقابتی جشنواره پس از چند دوره تعطیلی، سال گذشته (سی و ششمین دوره) انجام شد.

* بخش رقابتی جشنواره به صورت شفاهی و بی کلام در بخش های موسیقی (دستگاهی، نواحی، کلاسیک غربی، تلفیقی، پاپ، معاصر و ارکسترال ایران، کودک) و ناشر برگزار می شود.

* بخش آهنگسازی نیز به سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر اضافه شده است.

* سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر به دبیری حسن ریاحی و محمد الهیاری برگزار می شود. الله یاری هم اکنون رئیس دفتر موسیقی است و حسن ریاحی پیش از این از 19 تا 21، از 26 تا 31 و از 36 دبیر جشنواره جهانی موسیقی فجر بوده است.

* در این دوره از جشنواره، اجراهای پاپ از 20 بهمن ماه، دو روز زودتر از اجراهای سایر ژانرهای موسیقی آغاز می شود.

* جشنواره موسیقی فجر در روزهای 27 و 28 بهمن ماه به مناسبت وفات حضرت زینب (س) برنامه ای ندارد و اختتامیه آن 29 بهمن ماه خواهد بود.

* در پایان این مراسم به برگزیدگان بخش های تخصصی جشنواره از جمله جایزه باربد، جایزه موسیقی و رسانه و جایزه ترانه معرفی و جوایزی اهدا خواهد شد.

* جایزه ترانه جشنواره موسیقی فجر به ترانه‌هایی تعلق می‌گیرد که از آنلاین ۱۳۹۵ تا آنلاین ۱۳۹۳ به صورت تک آهنگ یا آلبوم موسیقی منتشر شده باشند.

* گروه های بین المللی در زمینه موسیقی کلاسیک به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

* بیش از 80 رسانه داخلی و خارجی برای شرکت در جشنواره درخواست داده اند. بر اساس آنچه تاکنون اعلام شده است، رسانه هایی از کشورهای ایتالیا، آلمان، ژاپن، چین، ترکیه، آذربایجان، روسیه، عراق و لبنان در این جشنواره حضور خواهند داشت.

* نشست های پژوهشی همچون سال های گذشته از دیگر برنامه های این دوره از جشنواره خواهد بود. در دوره سی و ششم جلسات گروه پژوهشی به صورت زنده از شبکه رادیویی پخش می شد.

* جشنواره استانی موسیقی فجر در پنج گرایش موسیقایی و در قالب بازی های گروهی بدون محدودیت سنی همزمان با سی و هفتمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در تبریز برگزار می شود.

* برنامه جشنواره و جزئیات بیشتر اوایل هفته آینده منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/