فرهنگ و هنر

جعفر پتگر؛ تلاشگر ایجاد مکتبی ویژه در هنر نقاشی ایران

جعفر پتگر ؛  تلاش برای ایجاد مدرسه ای ویژه در هنر نقاشی ایران

هر هنرمند میراث خود را به نسل های بعدی منتقل می کند و چندین اثر خود را باقی می گذارد. جعفر پتگر ، استاد معاصر نقاشی و نقاشی در ایران ، مانند دیگر هنرمندان خداحافظی از چوبه دار ، آثاری از خود به جا گذاشت که می توانیم در سالروز درگذشت وی به آنها اشاره کنیم.

به گزارش گیلونا ، جعفر پتگر ، متولد اسفند ماه سال 1391 در شهر تبریز ، استاد معاصر نقاشی و نقاشی در ایران است ، از این رو ابدیت.
پیتگر برای مطالعه چه روندی را باید طی کند؟
این استاد نقاشی تحصیلات ابتدایی خود را در تبریز گذراند و سپس وارد هنرستان “صنایع مستظرفه” تبریز شد و تحصیل در دوره مقدماتی نقاشی را آغاز کرد. پتگر در سال 1913 وارد هنرستان “هنرهای جدید” در تهران شد و سرانجام به مدت پنج سال تحصیلات خود را در این هنرستان ادامه داد.
این نقاش معاصر چندین استاد در تهران داشت ، اما دلیل خاص بودن آموزش هایی که از اساتید خود دریافت کرد این است که اکثر استادانش در تهران شاگردان کمال الملک بودند که در نهایت باعث رنگ و بوی کمال الف شد. مدرسه مالک در آثار او. سرانجام ، پس از اتمام تحصیلات ابتدایی ، این هنرمند در سال 1312 وارد دانشکده هنرهای زیبا شد و در سال 1319 با موفقیت فارغ التحصیل شد.
آثار و دانش آموزان
جعفر پتگر ، نقاش ، علاوه بر کشیدن تصاویر ، به تدوین مقالات و یادداشت ها نیز پرداخت که نتایج آن را نیز به همراه داشت. وی در یکی از یادداشت های خود در مورد ماهیت اثر هنری بیان می کند: “هر اثر هنری پرده ای از جهل انسانی است که توسط هنرمند برداشته شده است.” پس از پایان جهالت انسانی ، دیگر پرده ای برای نمایشگاه هنری وجود ندارد. “این هنرمند همچنین نویسنده دو کتاب در زمینه هنر است: مرزهای هنر و انسان و هنر و ابدیت.
او که به عنوان پیرو مکتب کمال الملک شناخته می شود ، همانطور که در اکثر آثار او مشهود است ، مجذوب تصویر زندگی مردم در خیابان و بازار بود و سعی کرد موقعیت اجتماعی مدل را نشان دهد. با استفاده از ترکیب رنگ مناسب به تصویر کشیده می شود.
برخلاف آنچه انتظار می رفت ، آثار اولیه این هنرمند فضایی طبیعت گرایانه دارد و بیشتر نشان دهنده گروه افرادی است که خود نقاش با آنها زندگی می کرد. این آثار عبارتند از: روفوگار ، مرغ فروش قدیمی ، مادر نقاش ، فروشندگان فرش و سرگردان
با گذشت زمان ، با تجربه بیشتر هنرمند ، درک او از ترکیب رنگ ها کاملتر شد و آثار بعدی او نیز بالغ تر شد. به طور کلی ، یکی از مهمترین ویژگی های آثار پتگر در دوره های بعدی کار او ، رنگ آمیزی متراکم است.
اگرچه مطالعات بسیار مفصلی روی آثار این هنرمند انجام نشده است و اکثر هنرمندان درک و اطلاعات دقیقی از آثار او ندارند ، اما باید گفت که پتگر یکی از تأثیرگذارترین دانشجویان تهران بود. فریده لاشایی ، فیروز شیروانلو ، علی گلستانه و نامی پتگر نزد وی تحصیل کردند.
این هنرمند اولین نمایشگاه خود را در سن بیست و شش سالگی برگزار کرد و برخی از آثار او از آن زمان به بعد در حراج بزرگ تهران با قیمت های مختلف به فروش رسیده است. برخی از این آثار عبارتند از: پیرماد چاپاقی که در سال 2016 فروخته شد و بانویی با رنگ سبز که در سال 2015 به فروش رسید.

پیتگر از نظر پسرش
هاله پتگر ، دختر جعفر پتگر در مورد پدرش می گوید: “پدرم عارف و سالکی بود که بدون وضو نقاشی نمی کرد و همیشه آرزو می کرد که آثار او در ایران بماند. پدرم می گفت هنرمندانی که با هنر خود فکر می کردند با مردم فکر می کند و هنرمندانی که با خود صحبت کرده اند با مردم صحبت کرده اند. این تفاوت هنرمندان با ارزش آثار هنری آنها است. به گفته بسیاری از کارشناسان ، جعفر پتگر یک عارف متعهد بود که در زمینه هنرهای عجیب سقوط کرد. ” بخشی از بی خانمانی او به دلیل عدم تمایل به شهرت در طول زندگی بود. ”
به گفته فرزند این هنرمند ، جعفر پتگر ، او علاقه ای به مطالعه آثار خود ندارد و می توان گفت یکی از دلایل نداشتن اطلاعات کافی از آثار او نیز از اینجا ناشی می شود.
فوت شده
این هنرمند که یکی از مهمترین اهداف و آرمانهای آن تلاش مستمر برای ایجاد مدرسه ای ویژه در هنر نقاشی در ایران بود ، سرانجام در سن هشتاد و پنج سالگی بر اثر مشکل قلبی و کهولت سن درگذشت و بیماری را تحت پوشش قرار داد. جامعه هنری سیاه پوش

اثری از جعفر پتگر

انتهای پیام