فرهنگ و هنر

جمشید سماواتیان هنوز درگیر کروناست

به گفته مدیر موسسه هنرمندان پیشکسوت ، جمشید سماواتیان که از اواخر مرداد از بیماری عروق کرونا ویروس قلب رنج می برد و وضعیت جسمانی خوبی نداشت ، هنوز وضعیت خوبی ندارد.

جمشید سماواتیان چهارشنبه شب ، 17 اوت ، در بیمارستان بانک ملی در چهارراه استانبول بستری شد ، زیرا از بیماری عروق کرونا ویروس قلب رنج می برد و دچار خونریزی شدید بود ، اما با اصرار خودش در شب 17 اوت به خانه آورده شد.

نیکنام حسین پور در همان زمان به گیلونا اطلاع داده بود که 30 درصد از ریه های این هنرمند به دلیل بیماری عروق کرونا ویروس قلب درگیر شده است.

اکنون مدیر موسسه هنرمندان پیشکسوت که از این هنرمند دیدن کرده است ، درباره وضعیت جسمانی فعلی سماواتیان به گیلونا می گوید: “او به دلیل بیماری زمینه ای چندان خوب نیست”. آنها هنوز درگیر کرونا هستند و در خانه اکسیژن رسانی می شوند. به طور کلی وضعیت جسمی و روحی آنها مطلوب نیست زیرا تنها زندگی می کنند. اما دکتر به ملاقات او ادامه می دهد.

جمشید سماواتیان ، یکی از چهره های نسل دوم نقاشان مدرن ایرانی ، در دانشکده هنرهای زیبا تهران تحصیل کرد. او همچنین شاگرد هنرمندانی چون آیدین آغداشلو ، علی اکبر صادقی ، روئین پاکباز و عباس کیارستمی بود. اصفهان ، سامواتیان ، زادگاهش ، تحت تأثیر هنرهای سنتی و نقاشی های دیواری دوران صفویه ، آثاری خلق کرد که یادآور گذر زمان و نابودی هنر سنتی ایران است.

سماواتیان با تسلطی بی نظیر بر انواع ابزارها و تکنیک های غیرمتعارف ، درصدد احیای هنر گذشته ایران با دیدگاه جدید و موضوعات انتزاعی بود. او در نقاشی های نیمه مجسمه خود از موادی مانند خاک ، گل ، گچ ، کامپوزیت ، صفحات طلا و نقره به همراه تکنیک های مختلف پتینه برای نشان دادن سایش ، ریخته گری و ترک ها استفاده می کند. این استفاده از مواد غیر متعارف به آثار او شخصیتی معاصر بخشیده است.

انتهای پیام