فرهنگ و هنر

جواد علیزاده: آرزو بر جوانان عیب نیست!

جواد علیزاده کاریکاتوریست سرشناسی است که 50 سال تجربه همکاری با بزرگانی چون کامبیز درمبخش را داشته است. او درباره تبریک سال نو خود گفت: ای کاش سال آینده سال بهتری بود. چه از نظر اقتصادی، نه از نظر اقتصادی، فرهنگی یا سیاسی. اکنون مسئله اقتصادی بسیار مهم است. اینطور نباشد که تورم و افزایش قیمت ها نوروز را برای همه تلخ کند. امیدوارم مسئولان بتوانند فکری کنند و قیمت ها را کنترل کنند.»

علیزاده که صدای متناقضش همیشه حتی از پشت تلفن مخاطب را به سمت خود می کشد، در پاسخ به این سوال که سال جدید را چگونه می بیند، به خبرنگار تجسمی گیلونا گفت: اگر می خواهیم رویایی داشته باشیم، ابتدا باید به یاد داشته باشیم. ضرب المثل معروف. که می گوید «آرزو کردن جوان عیب نیست»؛ «البته ما از سن جوانی گذشته ایم، اما به هر حال انسان با امید زنده می ماند و سن یک سال است».

در آستانه نوروز 1401 آرزو می کند: «کاش سال آینده بهتر بود، هم از نظر اقتصادی و هم نه، بحث اقتصادی الان خیلی مهم است، اینطور نباشد که تورم و افزایش قیمت ها نوروز را برای همه تلخ کند. امیدوارم مسئولان راه حلی بیابند و قیمت ها را بررسی کنند.»

این هنرمند می افزاید: البته زمانی که وضعیت اقتصادی بهتر شود، وضعیت روحی و روانی مردم نیز بهتر می شود، از نظر سیاسی امیدوارم گشایشی هم در کشور و هم در دنیا ایجاد شود که جنگ رخ ندهد و جنگ در اوکراین پایان خواهد یافت.» زیرا هر اتفاقی در هر نقطه از جهان رخ دهد در نهایت بر وضعیت ما تأثیر می گذارد.

علیزاده با اشاره به اینکه در دهه 1400 نتوانسته به کار مجله خود ادامه دهد، می گوید: مجلات چاپی الان با آن مواجه هستند، اجازه بدهید این مجله را منتشر کنم. با وجود اینکه مجله ام را خیلی دوست داشتم، اما انگیزه ای برای ادامه کار نداشتم زیرا از نظر اقتصادی سودآور نبود. “امیدوارم سال آینده بتوانم مجله ام را پس بگیرم.”

این هنرمند همچنین درباره برخی از مهم ترین اتفاقات دهه 1400 در عرصه هنر می گوید: «سال گذشته چندین جشنواره کاریکاتور در کشور برگزار شد. در زمینه کارتون خوشبختانه در زمینه برگزاری جشنواره ها جایگاه خوبی در دنیا داریم. من خودم در جشنواره ای با موضوع خانواده به نام «گفت و گو» شرکت کردم که صندوق سازمان ملل و وزارت بهداشت هم در آن نقش داشتند و جایزه اول را کسب کردند. وی ادامه داد: به نظر من این اقدام بسیار خوبی از نظر ترویج فرهنگ گفتگو به جای خشونت در خانواده به عنوان نهاد اصلی جامعه بود، جشنواره با تاکید بر ارتقای فرهنگی می خواست صلح و آرامش را در خانواده و جامعه ترویج دهد. “

علیزاده در پایان به وضعیت اسفبار کاریکاتوریست‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «متاسفانه کاریکاتوریست‌ها نمی‌توانند برای خود امنیت شغلی تصور کنند؛ اولاً بسیاری از آثار بدون حق چاپ منتشر می‌شوند و ثانیاً نشریات چاپی در حال حاضر در شرایط بحرانی قرار دارند».

و می افزاید: خود کاریکاتوریست ها اتحادیه ندارند و همه کاریکاتوریست ها این کار را با عشق انجام می دهند. چون درآمد و امنیت شغلی وجود ندارد. در مجموع تضمینی برای این حرفه و این شغل وجود ندارد و امیدوارم در سال آینده وضعیت کاریکاتوریست ها در آینده شغلی بهتر شود.»

انتهای پیام/