فرهنگ و هنر

حراج ناکام جمجمه دایناسور – گیلونا

فروش جمجمه دایناسور تی رکس در یک حراجی معتبر طبق برنامه پیش نرفت و بسیار کمتر از حد انتظار فروخته شد.

به گزارش گیلونا به نقل از آرت نت، آیا بازار هنر دیگر دایناسور نیست؟ این سوال اصلی است که پس از حراج ساتبی در 9 دسامبر در اذهان عمومی ایجاد شده است. در این حراج جمجمه یک دایناسور تی رکس به قیمت 6.1 میلیون دلار فروخته شد که ارزش آن بین 15 تا 20 میلیون دلار برآورد شد.

تا نوامبر سال جاری، برخی از کلکسیونرها حاضر بودند برای خرید فسیل 65 میلیون ساله این جانوران پول هنگفتی بپردازند. در سال 2022، اسکلت یک دایناسور Velaciraptor در کریستیز به قیمت 12.4 میلیون دلار و یک دایناسور Gorgosaurus در Sotheby به قیمت 6.1 میلیون دلار فروخته شد.

اولین نشانه کاهش تب فروش دایناسورها با لغو فروش اسکلت 25 میلیون دلاری تی رکس در حراج کریستی آشکار شد. در حالی که دلیل لغو این حراج به طور واضح اعلام نشده است، گمان می رود تعداد استخوان های غیر واقعی در این اسکلت در لغو فروش تاثیرگذار بوده است.

اکنون به نظر می رسد که تقاضا برای خرید اسکلت دایناسورها کاهش یافته است و فروش غیرمنتظره جمجمه «تی رکس» این فرضیه را تقویت می کند. با توجه به منحصر به فرد بودن جمجمه و سلامت آن، کارشناسان قیمت تخمینی آن را بین 15 تا 20 میلیون دلار تخمین زده بودند. این جمجمه که متعلق به یک دایناسور نر بزرگ است در سال 2021 در داکوتای آمریکا کشف شد.

پرداخت هزینه های گزاف برای خرید بقایای دایناسورها در حراج های عمومی انتقاد دیرینه شناسان را برانگیخته است، زیرا معتقدند چنین حراج هایی ارزش تحقیقات فسیلی را از بین می برد.

انتهای پیام