فرهنگ و هنر

خبرنگاری در «کما»/پیام‌هایی از جنس تعارف!

معاون رئیس جمهور و سخنگوی انجمن ملی روزنامه نگاران می گوید: “ده ها سال است که روزنامه نگاری ایران با چالش های زیادی روبرو بوده است و اقدامات موثری برای حل آنها انجام نشده است.” وی مسائلی مانند سانسور ، خودسانسوری ، عدم امنیت شغلی و محدودیت معیشت را از جمله مشکلاتی عنوان می کند که باعث شده روزنامه نگاران و رسانه ها نتوانند نقش خود را به عنوان چشم و گوش مردم ایفا کنند.

داوود محمدی ، نایب رئیس و سخنگوی انجمن ملی روزنامه نگاران ، در یادداشتی به مناسبت روز خبرنگار در اختیار گیلونا قرار داد:

“به مناسبت روز خبرنگار و طبق معمول هر سال ، مداحی ها و مداحی های متعددی در ستایش روزنامه نگاران ، مأموریت سنگین آنها و نیاز به بهبود شرایط کاری آنها منتشر شده است. برخی از این ادای احترام صادقانه و همدلانه است ، اما بخش دیگری از این پیام ها و موضع گیری ها در قالب تعریف و تمجید و این واقعیت است که درخواست خالی نیست و از قضا سخنرانان آنها کوچکترین قدمی را نه تنها در حمایت از روزنامه نگاران بر نمی دارند ، بلکه گاهی اوقات ، آنها خالق فشارهای نامرئی و نامرئی بر رسانه ها

برای چندین دهه ، روزنامه نگاری ایرانی با چالش های چالش برانگیزی روبرو بوده است که به طور موثر فکر نشده و به اجرا در نیامده است. رنج هایی مانند سانسور ، خودسانسوری ، نداشتن امنیت شغلی و محدودیت در امرار معاش اغلب روزنامه نگاران و رسانه ها را از ایفای نقش خود به عنوان چشم و گوش مردم در یک روند مداوم باز داشته است. “روزنامه نگاران فضای زیادی برای انتقاد از رویدادها به شیوه ای حرفه ای و عادلانه ، افزایش آگاهی و به صدا درآوردن آژیر خطر در بخش های مختلف نداشتند”.

محمدی افزود: برخی از مشکلات رسانه ای کشور عمدی است و توسط کسانی تحمیل می شود که مطبوعاتی آزاد و کارآمد را بر خلاف منافع خود می بینند و به این نکته توجه ندارند که موقعیت رسانه ها و شرایط روزنامه نگاران تضعیف شده است. و نمونه ای از بازی “باخت-باخت” است ؛ زیرا با تضعیف رسانه های داخلی ، میلیون ها بیننده برای رفع نیازهای خود به رسانه های فرامرزی روی می آورند و اکثر این رسانه های خارجی لزوماً رویکردی مبتنی بر آنها ندارند. در مورد منافع ملی و اطلاعات صادقانه ، و اقتدار آنها منجر به عمیق تر شدن شکاف ملی و واگرایی می شود: “این در نظر ایران و همه ایرانیان خواهد بود”.

به گفته سخنگوی انجمن ملی روزنامه نگاران ، بخش دیگری از چالش های رسانه ای ایران ، هر چند غیر عمد ، ریشه در عدم جدی گرفتن “حداقل الزامات” فعالیت روزنامه نگاران دارد و نتیجه بیشترین انتقادات رسانه ای و رسانه ای است.

وی ادامه می دهد: “ترکیب دو عامل قبلی منجر به وضعیتی شده است که روزنامه نگاران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند ، از جمله مهمترین آنها تورم است ، حتی بدتر از متوسط ​​جمعیت ، و روزگار سختی را پشت سر می گذارند و متأسفانه. “چشم اندازهای آینده نه تنها امیدوارکننده هستند ، بلکه آینده نگران کننده تری را ترسیم می کنند”.

این فعال سیاسی با اشاره به مشکلات مالی و کاستی های روزنامه نگاران نوشت: حقوق پایین اکثر روزنامه نگاران که حداقل درآمد آنها را پوشش نمی دهد ، اقدامات برخی از مسئولان رسانه ای است که با استناد به بحران مالی خود از افزایش حقوق سالانه خود امتناع می کنند. . روزنامه نگاران با معضل کاهش حقوق نامناسب یا قطع همکاری و بیکاری روبرو هستند – یکی از شایع ترین نشانه های بحران بزرگ برای روزنامه نگاران و با روند فعلی ، پیش بینی تشدید این بحران ها واقعیتی غیر منتظره نیست ، به ویژه شروع دولت سیزدهم و تکرار ناگوار سنت سیاسی ایران در اخراج و اختلال در همکاری با روزنامه نگاران فعال. “در رسانه های دولتی که هدف آنها ایجاد تیم جدید و معتبر است ، دامنه و عمق فشار را افزایش می دهد. “

نایب رئیس و سخنگوی نظم ملی روزنامه نگاران ادامه داد: “نظم ملی روزنامه نگاران از بدو تأسیس تا کنون از منافع اتحادیه روزنامه نگاران و روزنامه نگاران دفاع کرده و بدون توجه به گرایش های سیاسی مختلف آنها ، آن را تقویت و توسعه داده است. اعضای آن در اولویت اول خود سعی کردند مشکلات رسانه ای را کاهش دهند و با همگرایی اعضا و پیروان متعدد به موفقیت هایی دست یافتند ، اما صادقانه باید پذیرفت که هنوز فاصله قابل توجهی بین “وضعیت موجود” و “وضعیت مطلوب.” این به دلیل تعدد متغیرهای دخیل در بهبود وضعیت است ، متغیرهایی که غالباً خارج از قدرت و اراده انجمن هستند و بدون اضافه و همراهی آنها ، اصلاح اساسی وضعیت ناخوشایند کنونی به وجود می آید. پیچیده و دشوار

انجمن ملی روزنامه نگاران معتقد است که بخش بزرگی از خواسته های فعالان تحریریه آنقدر مشروع و منطقی است که می توان آنها را برآورده کرد به طور موثری وضعیت رسانه های کشور را بهبود بخشید ، به درک لازم برای بهبود وضعیت آزادی رسانه ها ، امنیت شغلی ، افزایش عادلانه دست یافت. در حقوق روزنامه نگاران ، مشکلات بیمه ای آنها و مسائل مشابه را از طریق پیگیری جدی خواسته های اتحادیه حل کرده و برنامه ها و تدابیری را در این زمینه تدوین کنید.

نظم ملی روزنامه نگاران ، مانند سایر اتحادیه های کارگری ، قوت خود را مدیون حضور و مشارکت فعال اعضا و روزنامه نگاران رسانه ای می داند و امیدوار است که اتحاد کارکنان سرمقاله زمینه مناسبی را برای جلوگیری یا کاهش مشکلات روزنامه نگاران فراهم آورد. ‘اتحادیه های کارگری قلم رسانه ها باید خدمات بیشتری به ایران و ایرانیان در شرایط بهتر و متناسب با اهمیت ماموریت آنها ارائه دهند. “

انتهای پیام