فرهنگ و هنر

خبرنگار بدی که به توصیه پابلو نرودا نویسنده خوبی شد!

پابلو نرودا ، شاعر و نویسنده معروف شیلیایی ، یکبار به ایزابل آلنده ، روزنامه نگار و نویسنده ، گفت که شما بدترین روزنامه نگار روی زمین هستید! و به این ترتیب تغییر بزرگی در زندگی او آغاز شد.

ایزابل آلنده ، روزنامه نگار و نویسنده شیلیایی ، هرگز انتظار نداشت مصاحبه ای با پابلو نرودا ، شاعر کشورش ، او را به دنیای ادبیات ببرد و از او روزنامه نگار بسازد. خیلی بد بود که شاعر آن را لمس کند!

هنگامی که خبرنگار قبل از کودتای نظامی در شیلی در سال 1973 برای مصاحبه از پابلو نرودا دیدن کرد ، زمان مصاحبه بعد از ناهار و گفتگوهای جانبی فرا رسید ، اما پابلو نرودا به ایزابل آلنده گفت که با او مصاحبه نمی کند. این شاعر به آلنده روی آورده بود که می گوید شما یک وقایع نگار بد هستید ، دروغ می گویید و نمی توانید صادق باشید. من شک ندارم که اگر چیزی نگویم شما داستان می سازید. حالا که شما در قصه گویی بسیار خوب هستید ، چرا به ادبیات و داستان نویسی روی نمی آورید تا ایرادات خود را به فضیلت تبدیل کنید؟

پابلو نرودا

می توان گفت که این توصیه انگیزه روزنامه نگار 31 ساله را برای نوشتن رمان “خانه ارواح” 9 سال بعد ایجاد کرد.

آلنده موفق شد اولین رمان خود را به صورت مکتوب منتشر کند و بخشی از جریان رئالیسم جادویی ایجاد شده توسط گابریل گارسیا مارکز شد. آلنده از مارکز به عنوان یک استاد بزرگ یاد می کند و کتاب صد سال تنهایی یکی از دلایل علاقه او به نویسندگی است.

به این ترتیب ، روزنامه نگار شیلیایی در دهه چهارم زندگی خود موفق شد نویسنده ای شناخته شده شود. بعد از “خانه ارواح” دومین رمان خود را “از عشق و سایه” منتشر کرد. اما این بار او رئالیسم جادویی را کنار گذاشت و به یک داستان واقعی و جنایت سیاسی در شیلی روی آورد.

نکته قابل توجه در آثار این نویسنده توجه به مشکلات زنان و مبارزه با مردسالاری است. او در سه سالگی که توسط پدرش رها شده بود ، در نوشته های خود با این معضل اجتماعی مبارزه می کند و عصبانیت خود را از ظلم و ستم اعمال شده بر زنان ابراز می کند.

آلنده اکنون 79 ساله است ، اما می گوید از مرگ نمی ترسد.

«خانه ارواح» ، «پائولا» ، «میوه روزهای ما» و «سرزمین خیالی من» از جمله آثار منتشر شده این نویسنده است.

ایزابل آلنده

انتهای پیام