فرهنگ و هنر

خشایار راد: مردم مدت‌هاست کار کمدی خوب ندیده‌اند

خشایار راد، یکی از بازیگران نقش های کمدی که در درجه اول با نام «قرطاس» می شناسیم، مدت هاست حضور کمرنگی در تلویزیون داشته است. او که زمانی در بیشتر سریال های رضا عطاران و سعید آقاخانی حضور داشت، این روزها چندان دیده نمی شود و مشخصا می گوید این خواسته شخصی اش بوده است.

راد گفت: برنامه های تلویزیونی خراب شده و به همین دلیل سال هاست که در تلویزیون غایب بوده است. او در عین حال می گوید اگر کار خوبی به او پیشنهاد شود حتما قبول می کند.

این بازیگر که به گفته خودش اخیرا برای بازی در یک سریال طنز رمضانی دعوت شده بود، سپس به این سوال گیلونا پرداخت که در اعماق وجودش چه می گذرد، یک بازیگر مدتی خودش را در همه چیز می بیند و بعد مدتی طولانی خبر.

راد در این خصوص توضیح داد: این اتفاق به دو دلیل رخ می دهد. مثلاً می گویند اگر از آقای حمید لولایی، خانم مریم امیرجلالی و خیلی از هنرمندان دیگر در چنین کاری استفاده کنید یک مقدار هزینه می شود اما اگر آقا و خانم ایکس را بیاورید می شود 50. تومان کمتر، آنگاه اقتصاد حاکم خواهد شد. دلیل دیگر پرورش انتخابی است. مثلاً وقتی قرار است برای یک هنرمند نقشی در نظر گرفته شود، پیشنهاد می کنند که بهتر است بازیگری را جایگزین یک نفر کنیم که تبدیل به یک نگاه سلیقه ای می شود و می بینیم که متأسفانه در تلویزیون خیلی اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: آقای حمید لولایی از دوستان قدیمی من هستند. اتفاقاً اخیراً با هم صحبت کردیم و ایشان هم همین دیدگاه را داشتند و گفتند وقتی ما را دعوت به کار می کنند هنوز هم حقوق پنج سال پیش را پیشنهاد می دهند و متأسفانه تورم را در نظر نمی گیرند. البته در تمام این سال ها پیشنهاد بازی در تلویزیون داشتم اما قبول نکردم. یک وقت هایی هست که هنرمندان خیلی کم کار می کنند و همه چیز را قبول می کنند، حتی اگر پنج روز سر کار باشند، برای اینکه بیکار نشوند قبول می کنند.

چرا دیگر با سعید آقاخانی کار نمی کنید؟

راد که روزگاری در سریال های طنز سعید آقاخانی و رضا عطاران حضور پررنگی داشت، در پاسخ به این سوال که آیا سعید آقاخانی در این سال ها از او دعوت به همکاری کرده است؟ جواب منفی داد و گفت: من دعوت نشدم. همانطور که شنیدم سعید آقاخانی دارد برای تلویزیون کاری انجام می دهد که یکی از دوستان از من پرسید که آیا با شما تماس نگرفته اید که من پاسخ دادم نه. در حالی که در چهار پنج سری از کارهای او حضور ثابتی داشتم. حتی در سریال های آقای عطاران. حالا فرض کنید به سینما رفته و در تلویزیون نیست، اما سعید آقاخانی همچنان سرش شلوغ است، اما بنا به دلایلی من را دعوت نمی کند.

بازیگر نقش «قرطاس» در سریال طنز «زندگی به شرط خنده» ادامه داد: طبیعی است که من بازیگر دوست دارم دوباره در کارهای آقای آقاخانی حضور داشته باشم اما اگر اتفاقی بیفتد. ، آنها باید من را دعوت کنند.” من یک هنرمند هستم و از کار با کارگردانان موفقی که خود را ثابت کرده اند و سال ها با آنها کار کرده اند لذت می برم. حتما هر کارگردانی پیشنهاد بدهد اگر خوب باشد حتما قبول می کنم. اما نمی توانم خودم را دعوت کنم. یکی مثل سعید آقاخانی به خودش بگوید فلانی در چهار پنج کار با من بوده، کارش را خوب انجام داده و کارش را بلد است و مردم هم به او گرایش دارند، باید تشخیص دهند که هستند یا نه.

خشایار راد: مردم خیلی وقت است که یک کمدی خوب ندیده اند

اگر بخواهیم آنتن را پر کنیم، قطعا مخاطبی نخواهیم داشت

بازیگر سریال های «خانه زیر دوش»، «متهم فرار کرد»، «ترش و شیرین» و «دزد و پلیس» پس برای بهبود وضعیت تلویزیون به خصوص در حوزه طنز چه پیشنهادی دارید؟ وی تصریح کرد: کمدین های ما هم همین طور فیلمنامه های کمدی ما؛ تقاضای تلویزیون عملاً تمام شده است. من معتقدم فردی که در رأس هرم است باید طنز بشناسد و به مخاطب احترام بگذارد. مردم ما خیلی وقت بود سریال طنز خوبی ندیده بودند. متأسفانه این توانایی، تجربه و صلاحیت انجام آن نیست و به همین دلیل تلویزیون با کاهش مخاطب مواجه است. اگر قصد ما در برنامه سازی فقط پرکردن آنتن باشد، مطمئناً مخاطبی نخواهیم داشت.

این بازیگر در بخشی دیگر از سخنان خود تاکید کرد: با توجه به شرایط روحی افراد باید بیشتر مجموعه های طنز بسازیم تا آثار نمایشی و غمگین، اما متاسفانه به این خواسته توجهی نمی شود.

من خیلی وقته برنامه رو ندیده بودم

راد در واکنش به تماشای سریال های این روزها شما به همین بحث ادامه می دهد؟ گفت: راستش خیلی وقت بود سریال ندیدم. مثلاً برای سریال «شماره 13» که فکر می کنم در حال حاضر روی آنتن است، از من خواستند که حضور داشته باشم، چون می دانم تازه کارها را جمع آوری کرده اند و کیفیت پایین آمده است، نپذیرفتم. وقتی می‌بینیم که هیچ چیز مخاطب را جذب نمی‌کند – چه درام، چه احساسی، چه جنگی و چه طنز – حرفی برای گفتن ندارند و فقط برای پرکردن آنتن ساخته شده‌اند، من طبیعی نگاه نمی‌کنم.

این بازیگر درباره چرایی استقبال مردم از سریال هایی مثل «متهم فرار کرد» و «خانه به دوش» که بعد از سال ها همچنان مخاطب دارد، گفت: در تکرار این سریال ها مطالبی را دیدم و جنبه های زیادی را دیدم. دیدگاه های مثبت. توسط افرادی که اهل بازتاب هستند ارائه شده اند، مسئولی که در رادیو می نشیند اگر همین دیدگاه را بخواند می تواند نتیجه خوبی بگیرد مثلاً در مورد سریال خانه به دوش یا ترش و شیرین بله او گفت حتی اگر صدها بار هم پخش شوند باز هم آنها را می بینیم، به نظر من این یک پیشنهاد است، قطعاً نباید برای رادیو خط مشی تعریف کنیم، وقتی مخاطب می گوید فلانی را صد بار نشان بده، ما آن را می بینیم. بازم با زبان احمقانه میگه برامون سریال درست کن!ولی گوش نمیشنوه.در گذشته جوک های خوبی داشتیم که متاسفانه تکرار نشد.

خشایار راد: مردم خیلی وقت است که یک کمدی خوب ندیده اند

مدام برمی گردیم و «متهم فرار کرد» و «خانه زیر دوش» را پخش می کنیم!

وی تاکید کرد: مسئولان اگر بخواهند می توانند آن را تغییر دهند. مشکل ما این است که داریم به عقب می رویم. مدام تکرار می کنیم «متهم فرار کرد» و «در خانه زیر دوش». چه مفهومی داره؟ خب اینجوری سریال بزار! آنها را بهبود بخشید، چرا اینقدر تکرار می کنید؟ چرا وقتی می توانیم اقدام نکنیم؟ ما هنرمندان زیادی داریم که در زمینه طنز تحصیل کرده اند. هنرمند فرهیخته ای مثل علیرضا خمسه در فرانسه بازیگری خوانده چرا از حضور آنها استفاده نکنیم؟ یا خانم شهره لرستانی فوق لیسانس کارگردانی دارند چون ما از آنها استفاده نمی کنیم، همینطور آقای مجید صالحی و خیلی های دیگر که استفاده نمی کنیم. پس در اینجا باید بگوییم که هیچ عزم جزمی برای جذب این عزیزان وجود ندارد.

راد در پایان گفت و گو در پاسخ به اینکه ترجیح می دهد در تلویزیون کار کند یا شبکه نمایش خانگی؟ وی خاطرنشان کرد: خوبی شبکه نمایش خانگی این است که از هر نظر کمی بازتر از تلویزیون است. در گذشته وقتی از من می پرسیدند سینما را ترجیح می دهید یا تلویزیون؟ جواب من قطعا تلویزیون بود چون بیننده بیشتری داشت و اهالی صنعت سینما ابتدا باید بلیت بخرند، خرج کنند و برنامه ریزی کنند، اما تلویزیون اینطور نیست، آنها در خانه هایشان نشسته اند و سریال تماشا می کنند. در گذشته ترجیح تلویزیون بیشتر بود اما الان مخاطب تلویزیون کم شده و شبکه نمایش خانگی با آزادی بیشتر همین کار را می کند.

انتهای پیام/