فرهنگ و هنر

خطر از بیخ گوش «ونیز» و «سد مرجانی» گذشت

در زمان کمیته میراث جهانی یونسکو در ونیز در ایتالیا و صخره بزرگ سد در استرالیا ، آنها در لیست میراث جهانی یونسکو در معرض خطر نبودند.

به گزارش گیلونا و به نقل از خبرگزاری فرانسه ، روز پنجشنبه کمیته یونسکو تصمیم گرفت “ونیز” را در فهرست میراث جهانی به خطر نیندازد. این تصمیم چند هفته پیش ، زمانی که ایتالیا ممنوعیت کشتی های بزرگ تفریحی در مرکز ونیز را اعلام کرد ، گرفته شد.

ونیز از سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد ، اما یونسکو اخیراً هشدار داده است که این شهر در معرض خطر قرار دارد.

کمیته میراث جهانی از مقامات ایتالیایی درخواست کرد در ماه دسامبر گزارش تلاشهای حفاظت از اکوسیستم و میراث شهر را ارائه دهند.

سالهاست که منتقدان خواستار ممنوعیت کشتی های تفریحی در حوالی میدان سنت مارک هستند. براساس تصمیم جدید دولت ایتالیا ، کشتی های بزرگ تفریحی از اول آگوست امکان ورود به حوضه سن مارکو ، کانال سن مارکو و کانال جیودکا را نخواهند داشت.

این کمیته همچنین “صخره بزرگ سد استرالیا” را در جلسه کمیته روز جمعه مورد بررسی قرار داد و این مکان با وجود نگرانی در مورد خسارات ناشی از تغییر اقلیم ، در فهرست میراث جهانی قرار دارد.

اگرچه دانشمندان استرالیایی می گویند طی 12 ماه گذشته شواهدی در مورد بهبود وجود داشته است ، اما آنها معتقدند که وضعیت صخره در دراز مدت خوب نیست.

اعضای کمیته میراث جهانی یونسکو تصمیم گرفته اند فرصت های بیشتری برای محافظت از این مکان به استرالیا بدهند.

انتهای پیام