فرهنگ و هنر

دانشگاه کمبریج آثار تاریخی غارت‌شده را پس می‌دهد

مقامات دانشگاه کمبریج اعلام کرده اند که بیش از 100 برنز غارت شده بنین را به نیجریه باز خواهند گرداند.

به گزارش گیلونا و به نقل از گاردین، آثار تاریخی که باید توسط “دانشگاه کمبریج” واقع در انگلیس به نیجریه بازگردانده شود، بیشتر از فلز ساخته شده است، اما در برخی قسمت ها از قطعات عاج و چوب نیز استفاده شده است. این آثار تاریخی در جریان لشکرکشی نیروهای انگلیسی به شهر بنین در سال 1897 میلادی غارت شد.

سخنگوی دانشگاه کمبریج گفت: کمیسیون خیریه بریتانیا با بازگرداندن 116 اثر تاریخی معروف به برنزهای بنین از موزه باستان شناسی و مردم شناسی دانشگاه کمبریج به کمیسیون ملی موزه ها و بناهای تاریخی نیجریه موافقت کرده است.

در حمله سال 1897 به «شهر بنین»، نیروهای انگلیسی کاخ این شهر را به آتش کشیدند و پادشاه این سرزمین را تبعید کردند. هزاران اثر تاریخی و سایر اقلام معروف به برنزهای بنین از این سایت حذف و در لندن فروخته شد. این آثار تاریخی در نهایت در موزه های سراسر بریتانیا، اروپا و ایالات متحده یافت شد و درخواست برای بازگرداندن آنها از اواسط قرن بیستم آغاز شد.

چند ماه پیش، وزیر گردشگری نیجریه از “موزه بریتانیا” خواست تا اقدامات موسسه اسمیتسونیان در بازگرداندن 29 برنز بنین به نیجریه را برجسته کند.

اخیراً «موزه هورنیمن» در لندن نیز 6 اثر تاریخی که از بنین به غارت رفته بود را به نیجریه بازگرداند.

دولت نیجریه قصد دارد برنزهای بازگردانده شده را در موزه هنر غرب آفریقا نگهداری کند. این موزه در سال 2025 افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام