فرهنگ و هنر

دخترهای سریال هایمان چقدر واقعی اند؟

تصویر زنان و دختران در سریال های تلویزیونی گاهی با واقعیتی که در جامعه امروزی از زنان می بینیم متفاوت است. زنان امروزه در بسیاری از خانواده ها از مرزهای تفاوت های جنسیتی عبور می کنند و تصویری واضح از یک انسان قدرتمند بدون توجه به جنسیت ارائه می دهند.

به گزارش گیلونا، در دهه های اخیر سریال های متعددی با محوریت زنان و دختران در تلویزیون تولید شده و اغلب با استقبال مردم مواجه شده است.

در هر یک از این سریال ها زنان و دخترانی در موقعیت ها و موقعیت های متفاوتی حضور داشتند و به تصویر کشیده شدند. در نقش های مختلف همسر، مادر و خواهر، در مواجهه با چالش ها و سختی های زندگی، تصویری متفاوت از زن ایرانی در ذهن ما به جا گذاشتند. با این حال، ویژگی های مشترک و تکراری در اکثر آنها وجود دارد.

موضوع بازنمایی زنان در سریال‌های تلویزیونی به‌ویژه در سال‌های اخیر همواره مورد انتقاد بسیاری از زنان جامعه بوده است و از سوی منتقدان تلویزیون، تلویزیون بیشتر به نقش زنان خانه‌دار و همسران پرداخته و در عین حال از سایر مهارت‌های آنان در جامعه غفلت کرده است. .

حتی در سریال هایی که شخصیت اصلی داستان یک زن است، از جایی به بعد، نقش مادر و همسر از دیگر بخش های زندگی او پیشی گرفته و به جای ساختن یک قهرمان مستقل، تصویری کلیشه ای از یک زن دارد. ارائه شده است.

دختران سریال ما چقدر واقعی هستند؟

برای بررسی نقش زنان و دختران در سریال های تلویزیونی در سال های اخیر با یک کارشناس فرهنگ و رسانه گفت وگو کرده ایم.

در این گفت‌وگو از خودمان این سوال را می‌پرسیم که تصویر زنان و دخترانی که سریال‌ها در سال‌های اخیر نشان داده‌اند چقدر به هم نزدیک است و چه معایبی دارد؟ در این گزارش همچنین به چند سریال تلویزیونی اشاره شده است که قهرمان اصلی آنها یک زن بوده و یا در آن زنان نقش اصلی را ایفا کرده اند.

بیتا شاه منصوری – استاد مطالعات فرهنگی و رسانه ای – درباره تصویری که سریال های زن محور از زنان جامعه ما به تصویر می کشند، با اشاره به اینکه این سریال ها را به صورت جدی و یک به یک دنبال نکرده است و انتقاداتی که وارد می کند کلی است و در عین حال سهم زنان را در امر خانه داری و ازدواج و … ساده تاکید سریال بر این قسمت به نقد رهایی زنان می پردازد.

این استاد دانشگاه در گیلونا گفت: زنان به عنوان انسان توانایی های بسیار بالاتری از این ها دارند و می توانند در عرصه های مختلف اجتماعی، تصمیم گیری، برنامه ریزی، مدیریت و … شرکت کنند. زنان در زمینه های مختلف می توانند مهارت ها و توانایی های خود را نشان دهند. از سوی دیگر، تلویزیون اغلب بر مسئولیت های خانوادگی زنان تمرکز می کند و به دلیل سیاست های خود، سایر توانایی های آنها را نادیده می گیرد. و این گونه است که بازنمایی مهارت های زنان در سریال های تلویزیونی به فعالیت های خانگی محدود می شود.

دختران سریال ما چقدر واقعی هستند؟

این مدرس ارتباطات با بیان اینکه چرا چنین تصویری از یک زن در سریال های تلویزیونی به تصویر کشیده می شود، تصریح کرد: این امر ناشی از مدیریت سلیقه ای و ناکارآمد است که سرمایه های انسانی جامعه را نادیده می گیرد. در حالی که زنان سرمایه انسانی، اجتماعی، اجتماعی و جنسیتی یک جامعه هستند. اما توانایی های آنها نادیده گرفته شده و انکار می شود.

شاه منصوری افزود: تا زمانی که این شرایط فراهم باشد، سریال های تلویزیونی طبیعتا جذابیت ایجاد نمی کنند. آنها بیشتر برای تفریح ​​دیده می شوند و کسی که در خانه است و حوصله اش سر رفته می تواند بنشیند و تماشا کند. اما من به عنوان یک مخاطب و یک شهروند واقعاً به هیچ بخش دیگری از رادیو به جز بخش اخبار علاقه ندارم.

وی با تاکید بر اینکه صحبت از تاثیر بازنمایی تصویر بخش بزرگی از جامعه بشری است، گفت: وقتی از زنان صحبت می کنیم باید سرمایه انسانی، اجتماعی و جنسیتی آنها را در نظر بگیریم. اما در اکثر این سری ها شاهد حذف نیمی از شرکت و نمایش قابلیت های آن به میزان بسیار محدود هستیم.

دختران سریال ما چقدر واقعی هستند؟

شاه منصوری در پایان گفت و گو با گیلونا خاطرنشان کرد: حرف من به این معنا نیست که نقش کلیدی زن در خانواده را انکار می کنم. نقش زنان در خانه و خانواده نیز بسیار مهم است، اما بخشی از توانمندسازی زنان است. رشد خانواده به توانایی های والدین خانواده بستگی دارد، من آن را انکار نمی کنم، اما وقتی در زمینه های دیگر توانایی های نیمی از افراد جامعه را نادیده بگیریم، انکار کنیم یا کاملا حذف کنیم، قطعا تاثیر بسیار منفی دارد. بر جامعه وقتی نیمی از جامعه را حذف می کنیم، چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم که آن جامعه به شکلی سالم حرکت کند؟

در ادامه این گزارش چند سریال با محوریت زنان و دختران را معرفی کرده ایم:

سریال نرگس

نرگس نام مجموعه تلویزیونی به کارگردانی سیروس مقدم، نویسندگی مسعود بهبهانی نیا و تهیه کنندگی ایرج محمدی و مهران مهام است که در تابستان 1385 از شبکه سه پخش شد. نقش اصلی این سریال را پوپک گلدره بازی کرد. در اواسط بازی بر اثر تصادف رانندگی به کما رفت و پس از 8 ماه فوت کرد. نقش او توسط ستاره اسکندریه ادامه یافت. این سریال در فهرستی از سریال قرار گرفت که به دلیل انتشار فیلم خصوصی یکی از بازیگران زن این سریال هرگز دوباره پخش نشد.

نام سریال از یکی از شخصیت های اصلی داستان گرفته شده است. نرگس و نسرین دو خواهر هستند که پدرشان را از دست داده اند و با مادرشان زندگی می کنند. نسرین که دختر ناسازگاری است قصد دارد با بهروز ازدواج کند اما پدر بهروز با این ازدواج مخالفت می کند. تلاش نرگس برای کمک به خواهرش و حمایت از خانواده اش ادامه داستان است.

حسن پورشیرازی، مهرانه مهین ترابی، زنده یاد پوپک گلدره، ستاره اسکندری، مهدی سلوکی و زنده یاد زهره فکور صبور در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

دختران سریال ما چقدر واقعی هستند؟

نمایی از سریال نرگس

سریال “ستایش”.

«ستایش» مجموعه تلویزیونی سه فصلی به کارگردانی سعید سلطانی، نویسندگی سعید مطلبی و تهیه کنندگی آرمان زرین کوب است که فصل اول آن در سال 1389 از تلویزیون پخش شد.

کاراکتر ستایش را نرگس محمدی در هر سه فصل بازی کرد و البته زیر بار گریم سنگین این شخصیت برای پیری کاراکتر نرفت و همین باعث انتقاداتی شد.

داریوش ارجمند، مهدی پاکدل، سیما تیرانداز، فریبا نادری، زهرا سعیدی و اکرم محمدی نیز در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

گروه سازنده ستایش سپس سریال دیگری به نام یاور ساخت که برخی آن را بی شباهت به «ستایش» نمی دانستند. در زمان خلق شخصیت زن در این سریال و موقعیت هایی که برای آنها به تصویر کشیده می شد، گاه مورد انتقاد قرار می گرفت.

دختران سریال ما چقدر واقعی هستند؟

نمایی از سریال مداحی ها

سریال «گذر از عذاب».

سریال «گذر از رنج ها» به کارگردانی و نویسندگی فریدون حسن پور داستان زندگی دختری به نام دنیا از بدو تولد تا مرگ است که در سال 1393 از تلویزیون پخش شد و داستان آن از دهه سی تا دهه شصت را روایت می کند. دنیا که مادرش را از دست داده است با پدر فقیر خود زندگی می کند و مجبور می شود زن دوم پسر خان شود. زندگی در دنیا تا پایان عمر همیشه پر از چالش ها و مشکلات است.

بابک حمیدیان، زنده یاد ماه چهره خلیلی، نگین معتضدی، مهران رجبی، ترلان پروانه و پیام دهکردی در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

سریال ریحانه

سریال «ریحانه» به کارگردانی سیروس مقدم و نویسندگی آرش قادری در سال 1384 پخش شد.

«ریحانه» داستان دختر جوانی تنهاست که متوجه می شود گذشته اش آنطور که فکر می کرد نبوده است. ریحانه با افراد جدیدی آشنا می شود تا رازهای گذشته خود را بفهمد.

در این سریال بازیگرانی چون: زیبا بروفه، ایرج نوذری، رویا تیموریان، حسن پور شیرازی، مرجان محتشم و حسین سحرخیز به ایفای نقش پرداختند.

دختران سریال ما چقدر واقعی هستند؟

نمایی از سریال نجلا

سریال «عصر شورش».

«دوران سرکشی» سریالی به کارگردانی کمال تبریزی است که در سال 1380 از تلویزیون پخش شد.

شورش داستان دختری فراری به نام روناک (با بازی عاطفه نوری) است که با کمک بهزیستی قصد دارد به زندگی عادی بازگردد. این مجموعه به بررسی مشکلات اجتماعی و رفتاری بلوغ در دختران می پردازد.

عاطفه نوری، لادن مستوفی، مهران رجبی، رویا تیموریان و اشکان خطیبی از جمله بازیگران این سریال هستند.

دختران سریال ما چقدر واقعی هستند؟

نمایی از سریال کیمیا

«نجلا»، «وارش»، «آسمان همیشه ابری نیست»، «پس از بارون»، «کیمیا» و «رستگاران» نیز از جمله سریال هایی هستند که زنان در آن نقش آفرینی کرده اند.

انتهای پیام/