فرهنگ و هنر

درس بزرگی از رابطه عمیق خواهر و برادری امام حسین(ع) و حضرت زینب(س)

گیلونا/ قم استاد سطح عالی حوزه علمیه با یادآوری اینکه نوجوانان و جوانان باید از ارتباط صمیمی خواهران و برادران امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) درس بگیرند، گفت: برادران می توانند نسبت به هر یک ابراز محبت کنند. دیگران برای آرامش به دنبال جنس مخالف نباشند و بسیاری از بدی های جامعه و ناهنجاری های نسل جوان برطرف می شود.

حجت الاسلام والمسلمین اسدالله کریمی، استاد ارشد حوزه علمیه به مناسبت میلاد حضرت زینب(س) در گفت وگو با گیلونا، اظهار کرد: حضرت زینب(س) به دو امر مهم عنایت داشتند که یکی از آنها امام زمان(عج) بود. زمان او

وی ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که حضرت زینب(س) به آن عنایت کردند و به خوبی از آن مراقبت کردند، قیام گرانبهایی بود که برادرش آن را آغاز کرد و به خیر ختم کرد.

وی تصریح کرد: در منابع دینی و آیات شریفه از روش مثال استفاده می شود تا موضوعی برای عموم روشن شود، مثلاً بیان می کند مؤمن به اندازه کوه استوار است، توضیح داده شود.

استاد ارشد حوزه علمیه با اشاره به اینکه حضرت زینب(س) در امام حسین(ع) غایب شده و کاملاً فدای برادرش شده است، گفت: پرستار امروز هم باید از این الگو استفاده کند; چون جامعه به این نیاز دارد.

وی افزود: پرستاران در دو سال اپیدمی کرونا به خوبی عمل کرده اند و خود و توان خود را فدای وجدان امروز جامعه کرده اند و این کاری است که حضرت زینب(س) نیز انجام داده است.

مدیر دفتر مطالعات راهبردی مقام معظم رهبری در بنیاد شهید بابیان اینکه پرستار باید نماد حضرت زینب(س) باشد؛ وی تصریح کرد: صبر و پایبندی به وظیفه و راهی که امیرالمؤمنین(ع)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) اعلام کرده بودند از ویژگی های حضرت زینب(س) است که باید باشد. در پرستاران وجود دارد.

وی بیان کرد: در روایات آمده است که «نشانه حب الله تعالی حب یاد خداست» یعنی نشانه محبت خدا دوست داشتن یاد اوست که یکی از مصادیق آن است. یاد خدا در خدمت ولی خداست و وقتی زندگی حضرت زینب را بررسی می کنیم می بینیم که حضرت زینب(س) نیز مانند مادرش حضرت زهرا(س) این کار را انجام داده و در خدمت ولی خدا یعنی امام حسن(ع) بوده است. امام حسین (ع).

حجت الاسلام والمسلمین کریمی بابیان اینکه رشادتی که در امام حسین(ع) بود در این خواهر نیز کاملا وجود داشت، اظهار کرد: وقتی جامعه این شجاعت را به دست آورد، حضرت زینب(س) شجاعت خود را نشان می دهد.

وی بیان کرد: حضرت زینب(س) بدون برادرش لحظه ای آرام نبود و همیشه در کنارشان بود و هر روز چندین بار به دیدار برادرش می رفت و البته این یک عشق متقابل بود که حضرت زینب(س) به دیدن ایشان علاقه مند بود. برادر.

استاد ارشد حوزه علمیه بابیان اینکه حضرت زینب(س) تمام سختی های بودن در کنار برادر را تحمل می کند، بیان کرد: اوج این محبت زمانی بود که فرزندان خود را در حضور فرزندان امام حسین(ع) به میدان جنگ فرستادند.

وی گفت: نوجوانان و جوانان باید این رابطه صمیمانه بین خواهر و برادر را بدانند. آنها برای آسایش به دنبال جنس مخالف نیستند و بسیاری از بدی ها و ناهنجاری های جامعه نسل جوان از بین می رود.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی با تاکید بر اینکه این رابطه خواهر و برادر باید الگوی جوانان امروزی باشد، ادامه داد: محبت این خواهر و این برادر در نوع خود بی نظیر است و با ازدواج حضرت زینب(س) این رابطه عاطفی نه تنها کم نشده، بلکه تقویت هم شده است.

وی بابیان اینکه امروز نمی توان مانند این مدل برادری و خواهری عمل کرد، اما می توان در این راه گام برداشت، گفت: گاهی انسان می تواند خود را فدای خواهر یا برادرش کند.

انتهای پیام/