فرهنگ و هنر

درگذشت منوچهر آریان‌پور  – گیلونا

منوچهر آریان پور در سن 92 سالگی در آمریکا درگذشت.

به گزارش گیلونا، این فرهنگ نویس، مترجم و صاحب «فرهنگ لغت آریان پور» روز دوشنبه 27 آذر 1400 در آمریکا درگذشت.

منوچهر آریان پور در 16 شهریور 1308 در کاشان به دنیا آمد. او در سال 1969 مدرسه عالی ترجمه را با کمک پدرش تأسیس کرد و پس از فارغ التحصیلی به تدریس در دانشگاه های آمریکا پرداخت. او دکترای خود را از دانشگاه کلرادو در سال 1958 با پایان نامه ای در مورد والتر رالی دریافت کرد.

منوچهر آرین پور نوشتن «فرهنگ آریان پور» را از اوایل دهه 1350 با کمک شاگردان و برخی از اساتید همان دبیرستان آغاز کرد که امروزه به فرهنگ های مختلف فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی ترجمه می شود.

منوچهر آریان پور در سال ۱۳۷۸ تمامی دارایی های موروثی خانواده آریان پور کاشانی را به دانشگاه کاشان اهدا کرد. او همچنین پس از مرگ حق چاپ کتاب هایش را به دانشگاه واگذار کرد.

عباس کتابی، مدیر دانشگاه کاشان با صدور پیامی درگذشت منوچهر آریان پور را تسلیت گفت: درگذشت دکتر منوچهر آریان پور کاشانی، فرهنگ نویس نامدار معاصر و از خیرین را تسلیت می گویم. دانشگاه کاشان.
دکتر آریان پور در اوج میهن پرستی و علاقه به ایران، علاوه بر اینکه به فرهنگ لغات و مطالعاتش در ردیابی واژگان رایج فرهنگ های هند و اروپایی شهرت داشت، تمام دانش و پس انداز اقتصادی خود را برای مردم سرزمینش می دانست. .

وی در طول سالیان متمادی بارها به ایران، زادگاهش کاشان و به دانشگاه کاشان آمده و برای دانشجویان و اساتید، سخنرانی و علوم عمومی داشته است.

اعطای حق چاپ کتاب، اموال موروثی در ایران و اعطای جایزه سالانه آریان پور بخشی از اقدامات دلسوزانه این استاد برجسته و فرهیخته دانشگاه کاشان بود.

برای آن مرحوم رحمت و مغفرت الهی که در طول زندگی با روحیه ای با نشاط و علاقه وافر به علم و دانش آرزومندم.

درود بر او.»

انتهای پیام/