فرهنگ و هنر

درگذشت پیشکسوت احرامی‌بافی شوشتر – گیلونا

گیلونا/ خوزستان یکی از چهره های ماندگار حوزه صنایع دستی استان خوزستان و شهرستان شوشتر در درگذشت.

به گزارش گیلونا، حاج رجبعلی فروزان زاده پیشکسوت بافندگی احرام شوشتر از چهره های شاخص صنایع دستی استان و از بازنشستگان با دانش اداره صنایع دستی شوشتر به شمار می رفت.

بیشتر صنعتگران و فارغ التحصیلان نسل جدید اهرم بافی شهرستان شوشتر از شاگردان این هنرمند پیشکسوت هستند که زندگی خود را وقف معلمی در عرصه آموزش کرده است.

زنده یاد فروزان زاده با احداث کارگاه بافندگی از دیرباز در محل آسیاب های آبی و سرای افضل میزبان علاقه مندان و دانش آموزان زیادی بوده است. علاوه بر تدریس دوره آموزش احرام بافی برای مندائیان اهواز، یکی از فعالیت های اصلی این هنرمند خوزستانی، ترمیم حجاب مندائیان خوزستان است. این پرده ابریشمی که مدت ها مورد بی توجهی قرار گرفته بود سرانجام با اقدامات این هنرمند خوزستانی مرمت شد.

ساخت ماشین آلات و راه اندازی خانه احرام بافی و گچبری، تلاش برای ثبت شهر ملی احرام، ساخت ماشین آلات فراوان برای بافندگان خانگی، برگزاری دوره های آموزشی مدیریت میراث فرهنگی، کمیته امداد و نجات، کسب و کار عشایر و فقرای شوشتر، کمک فروش محصولات دخترانه روستایی و کمک آوردن افراد علاقمند به یادگیری بخشی از فعالیت های این هنرمند خوزستانی است.

استاد فروزان زاده در اربعین حسینی امسال سکته کرد و مدتی بیمار شد. سرانجام پس از چند روز به کما افتادن و گذراندن شرایط سخت، شب گذشته در بیمارستان خاتم شوشتر دار فانی را وداع گفت.

بر اساس اعلام میراث فرهنگی خوزستان، بنابر اعلام خانواده این جانباز، پیکر مطهر حاج رجبعلی فروزان زاده روز چهارشنبه 20 آبان 1401 در مقبره سید محمد گلابی شوشتر به خاک سپرده می شود.

انتهای پیام