فرهنگ و هنر

در اولین جلسه کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات چه گذشت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین جلسه کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات در دولت سیزدهم اظهار داشت: با عزم دولت برای مبارزه با فساد، استفاده از قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می تواند یک راهکار باشد. گام جدید برای شفافیت و مبارزه با فساد».

به گزارش گیلونا، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی – وزیر فرهنگ در اولین جلسه کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات در دولت سیزدهم و جهت گیری اسلامی، میثم لطیفی حضور یافت. – معاون رئیس جمهور و رئیس امور اداری استخدام کشوری و اعضای این کمیسیون در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه یکی از شعارهای اصلی رئیس جمهور در انتخابات موضوع شفافیت و مبارزه با فساد بود، گفت: وی معتقد است که رفع فساد باید در مبدا انجام شود نه در زمان سوال. به قوه قضائیه می آید. بنابراین، بوروکراسی ها باید به گونه ای مدیریت شوند که دلایل فساد موجود در آن ها از بین برود و یکی از ابزارهای پیشگیری از فساد، شفافیت است.

وی ادامه داد: قانون خوبی در خصوص انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در مجلس به تصویب رسیده است، اما آماری که از مراجعه مردم به این قانون از زمان تصویب تا امروز می بینیم نشان می دهد که انتظار این قانون مورد توجه قرار گرفته است. این اتفاق نیفتاد.

اسماعیلی یادآور شد: عدم اطلاع برخی مسئولان از این قانون به معنای تغییر روند اطلاع رسانی این قانون است. به نظر من، با عزم دولت برای مبارزه با فساد، استفاده از قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می تواند گام جدیدی برای دولت در شفافیت و مبارزه با فساد باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ریاست کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به ریاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این دلیل است که هدف از اطلاع رسانی و انتقال موضوع به مردم است. به این وزارتخانه سپرده شده است.

اسماعیلی نکته مهم قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را اطلاع رسانی صحیح به مردم دانست و گفت: برای اطلاع رسانی صحیح این امر باید از ابزار مطبوعات و خبرگزاری ها، صدا و سیما و سایر بسترهای قانونی استفاده شود. . البته کمیسیون باید کارگروه اطلاع رسانی خود را نیز فعالتر کند و روابط کاری خود را به اطلاع عموم برساند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات چند وجهی است و جریان های مطالبه گر باید از این ظرفیت بزرگ مطلع شوند. هیچ محدودیتی در انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات وجود ندارد، شأن همه ما خدمت به مردم است و یکی از این خدمات اطلاع رسانی دقیق به مردم است و در صورت نیاز به قانون گذاری و تغییر اساسنامه، باید انجام شود .

یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات درخواست مردم دولت است و نمایندگانی از کل دولت نیز در این کمیسیون حضور دارند. زمانی که من در قوه قضائیه به رهبری آقای رئیسی بودم، سیستم رأی گیری داشتیم که از نظر قانونی امکان رأی گیری آزاد وجود داشت. ساختارهای زیادی در این زمینه در دوره ریاست آقای رئیسی بر قوه قضائیه شکل گرفت و در حال حاضر فقط باید با این دستگاه ها ارتباط برقرار شود.

اسماعیلی افزود: دانشگاه ها، آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی یکی از مشکلات خود را فرآیند اداری اعلام می کنند و اگر متخصصان دانشگاه ما اطلاعاتی در زمینه آسیب شناسی دستگاه می خواهند باید از طریق قانون انتشار و رایگان در اختیار آنها قرار گیرد. دسترسی به اطلاعات. ” در این صورت ادبیات جدیدی در نهادهای علمی ما شکل می گیرد و بحث حق نشر و دسترسی آزاد به اطلاعات، راه فساد را در عدم دسترسی به اطلاعات می بندد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در همه دستگاه های دولتی به توافق رسیده ایم که یکی از ابزارهای خدمت صادقانه به مردم شفافیت است.

در ادامه این جلسه، میثم لطیفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در سخنانی گفت: احساس مالکیت داده ها، بخل اطلاعات، احساس محرمانه بودن، عدم اطمینان نسبت به اطلاعات تولید شده، ازدحام بیش از حد در دستگاه های اجرایی. و سیستم های غیر سیستمی یکی از دلایل مقاومت دستگاه ها در برابر قانون، انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است.

وی ادامه داد: البته فرهنگ دانش باید در جامعه ریشه داشته باشد و مردم حق دارند درخواست های منطقی داشته باشند، به عنوان مثال درخواست هایی که در روزهای اخیر در اصفهان رخ داده در یک چارچوب سیستماتیک بوده است. در این راه باید از ظرفیت تجمعات مردمی دلسوزانه استفاده کرد.

لطیفی در خصوص ویترین واحدهای خدمات رسان تصریح کرد: تعداد کارخانه ها به حدی افزایش یافته که امکانات خدمات رسانی کاهش یافته است، دولت واحد آموزش کافی ندیده و هر دستگاهی کار خود را انجام می دهد و باید به مردم کمک کنیم تا از خدمات استفاده کنند. راحت تر

رئیس سازمان امور اداری و کار کشور گفت: در سازمان اداری و کار کشور می توان با آموزش کارکنان و مدیران اجرایی و همچنین آموزش آنلاین به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و کمیته های مربوطه کمک کرد. مردم. ” البته ما می‌توانیم از ابزارهای تشویقی آژانس‌ها و کمیساریای عالی رسیدگی به تخلفات نیز برای کمک به کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات استفاده کنیم.

در بخشی دیگر از این نشست، حسین انتظامی، دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نیز گزارشی از روند فعالیت و پاسخ دستگاه ها به متقاضیان ارائه کرد.

بر اساس این گزارش، این مراسم با حضور حجت الاسلام آقا تهرانی – نماینده مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام حکمت علی مظفری رئیس دیوان عدالت اداری، باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات، نمایندگانی از وزارتخانه برگزار شد. سازمان اطلاعات و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات صحبت کرد.

محمدمهدی اسماعیلی در حاشیه این نشست با اشاره به فعالیت کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: امتیاز این کمیسیون ابرقدرت بودن آن است، بنابراین همه دستگاه های دولتی عضویت دارند و فضایی جدی برای این کمیسیون هستند. شفافیت ارائه شد.» تقریبا 90 درصد از سازمان های دولتی درگیر هستند.

وی در پاسخ به ضوابط در نظر گرفته شده برای عدم همکاری برخی دستگاه ها، گفت: این تخلفات در دستگاه های دولتی بسیار جزئی است و سازمان امور اداری و استخدامی سالانه در این زمینه ارزیابی هایی دارد، اما شورایی برای رسیدگی وجود دارد. تخلفات اداری که ممکن است این عدم همکاری بین موارد باشد.» فعل گذاشتن را رها کنید.

اسماعیلی درباره ثبت اطلاعات کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سامانه پاکنا گفت: طی روزهای اخیر بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان اداری و استخدامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیشترین همکاری را داشته و ظرف مدت سه روز از 40 درصد گذشته و اکنون آمار ورود اطلاعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به 93 درصد رسیده و در چند روز آینده این آمار به 100 درصد خواهد رسید و تمامی اطلاعات کارکنان در این سامانه ثبت خواهد شد.

انتهای پیام/