فرهنگ و هنر

در پشت صحنه «زیرخاکی ۳» چه می گذرد؟

اینجا خیابان انقلاب تهران است اما در دهه 60. خبری از نقاب به چهره مردم نیست و ماشین و مغازه و لباس و شرایط مردم حال و هوای کاملا متفاوتی با تهران 1400 دارد.«زیرزمینی 3» تا همین چند روز پیش در شهر غزالی در آن حال و هوا ساخته می شد و تلاش می کرد. تا به نوروز برسد و هوادارانش را دوباره در پای فضای جادویی قرار دهد.

ساخت سریال‌های تاریخی که در دهه‌های 1950 یا 1960 روایت می‌شوند، همیشه چالش بزرگی برای سازندگان بوده است. چالشی بسیار جدی تر از سری آپارتمان های روباز و حتی گاهی سریال های تاریخی.

از طرفی زمان زیادی از آن سال ها نمی گذرد و بسیاری از خیابان ها به همان طول و عرض و به همان نام قدیمی باقی مانده اند و از طرفی ظاهر این خیابان ها، ماشین ها و لباس های مردم تغییر کرده است. زمین تا آسمان بنابراین تصویربرداری این نوع سریال ها در اماکن عمومی و خیابان های واقعی می تواند مشکل بزرگی برای تهیه کنندگان باشد. به خصوص که چند سال پیش با آمدن ماسک کرونا، شی جدیدی است که به سبک خیابانی ها افزوده و کار را برای سازندگان سخت تر کرده و چاره ای جز رفتن به شهرها باقی نگذاشته است. از سینما

سازندگان سریال طنز «زیر زمین» به کارگردانی جلیل سامان پس از ساخت دو فصل و مورد توجه مردم، به سراغ فصل سوم رفته و سعی در پخش این سریال در نوروز 1401 داشتند.این سریال از شبکه اول پخش می شود. همه عصرها از ساعت 22 از دیشب.

خبرنگار گیلونا در یکی از روزهای تصویربرداری این سریال در پشت صحنه سریال زیرزمینی بهمن 1400 و از نزدیک یک روز کاری این گروه را مشاهده کرد.

آنچه در ادامه این گزارش می خوانید روایتی از چند ساعت فیلمبرداری و پشت صحنه سریال «زیرزمینی 3» و گفتگو با برخی عوامل و همچنین بازیگر کودک این سریال است:

در شهر غزالی کمی جلوتر در خیابان لاله زار گروه «زیرخاکی 3» مشغول فیلمبرداری است.

اولین چیزی که در لوکیشن «زیرزمینی 3» جلب توجه می کند، حضور ماشین های قدیمی و رنگارنگ دهه 50 است که با شروع ضبط، همه در خیابان شروع به حرکت می کنند و چندین بار می چرخند. در حال حاضر هیچ عکسی از بازیگران اصلی وجود ندارد. در عوض، چندین دوربین به کاپوت خودرو متصل شده است که با خودروها حرکت می کند تا تصاویر را به درستی ثبت کند.

خیابان تقریبا شلوغ است. هنرمندان همه لباس های دهه 60 به تن دارند و در خیابان صحبت می کنند. ثبت نام که شروع می شود، هرکس طبق مسئولیتی که به او داده می شود کار می کند. پسری بادکنک می فروشد، زنی با دو بچه از خیابان عبور می کند و… کمی جلوتر در کنار جاده، غرفه ای با غذاهای قدیمی دهه 60 مانند لواشک و پفک خامه ای وجود دارد. تماشای این تصاویر لحظه ای ما را در تونل زمان قرار می دهد و ما را به خیابان انقلاب واقعی می برد. انگار به سال های 59-60 رفته بودیم.

آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد

همه چیز خوب پیش می رود تا اینکه در یکی از صحنه ها، هنرمندی که مانند رهگذری از پیاده رو عبور می کند، پس از استراحت و صرف ناهار فراموش می کند ماسکی را که در دهان گذاشته بود بردارد. با اخطار کارگردان، ضبط متوقف می شود و هنرمند نقاب خود را برمی دارد تا به تصویربرداری ادامه دهد.

بعضی از هنرمندان دکتر مهندسی هستند!

زنی در پشت صحنه مدام نگران وضعیت اسفبار هنرمندان به ویژه کودکان است. از او می پرسم که چه مسئولیتی در «زیرزمین» دارد. او می گوید که مسئولیت هماهنگی هنرها را بر عهده دارد و همه آنها را ارائه و سازماندهی می کند. از او می پرسم آیا هنرمندان برای حضورشان پول می گیرند؟ می گوید بله، اما در بین داوطلبان هنر افرادی هم هستند که پولدار هستند و برای پول نمی آیند، برای علاقه و تفریح ​​می آیند. در بین آنها دکتر مهندسان زیادی هستند که با ماکسیما و بی ام و روی صحنه می روند و همه آنها به خاطر پول نمی آیند.

آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد

این صحنه ها متعلق به چند قسمت است؟

بیشتر در مرجان تاجیک، منشی صحنه «زیرزمینی 3» ما داریم می رویم. او می گوید: سکانس هایی که ضبط می شود مربوط به قسمت های 10 و 11 این سریال است.

آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد

درباره روند ساخت «زیرزمینی 3» توضیح دهید: حدود 60 تا 70 درصد فیلمنامه را ضبط کردیم. تا آخر اسفند باید تصویربرداری را تمام کنیم چون آقای سامان باید تدوین را شروع کند. کارهای تصویری هم زیاد داریم. کلا دهه شصتی ها کارهای تصویری زیادی دارند. اکثر بازیگران جلوی دوربین هستند و به هر حال باید باشند. پیام احمدی نیا و رامین راستاد بازیگران جدید این فصل هستند.

آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد

به گفته منشی این صحنه، «زیرزمینی 3» در لوکیشن هایی مانند: خانه مروت پور، زندان قصر، شهرک دفاع مقدس و غزالی شرک فیلمبرداری شده است.

در فصل سوم «زیرزمین» 2 داستان روایت می شود

رضا شریفی به عنوان دستیار اول کارگردان در «زیرزمینی 3» با همکاری جلیل سامان از تغییرات فصل جدید این سریال می گوید: در فصل سوم شاهد دو داستان موازی هستیم. یک قسمت خانم صامتی است که در زندگی جلو می رود و قسمت دیگر پژمان جمشیدی (در نقش فریبرز باغمیشه) که در پایان فصل دوم اسیر شد.

آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد

فیلمنامه خوب را مهمترین دلیل موفقیت سریال فعلی در نظر بگیرید.

ما هنوز تغییرات را در تلویزیون ندیده ایم

شریفی درباره تغییر سریال با تغییر مدیریت تلویزیون می گوید: تغییری احساس نکردیم، زمانی که مدیریت تغییر کرد در مرحله پیش تولید بودیم، شاید از سال آینده شاهد تغییراتی باشیم.

وی در ادامه با انتقاد از وضعیت سینما و تلویزیون دلیل ضعف سریال را ورود افراد غیرمتخصص عنوان می کند و این در حالی است که خود و همکارانش که چندین سال سابقه دستیاری دارند هنوز اجازه ندارند سریال را انجام دهید

شریفی که تاکنون 40 سریال دستیاری کارگردانی کرده است به خروج چند کارگردان خوب از تلویزیون اشاره می کند و می گوید: اگر آقای سامان هم برود دیگر کی می خواهد برای تلویزیون سریال بسازد؟

آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد

دستیار کارگردان سختی های ساخت سریال های زمانی در دهه 50 و 60 می گوید: اگر بخواهیم در شهرستان کار کنیم شرایط سخت است که بسیار خسته کننده است. ماشین ها، فضاها و حتی افرادی که از آنجا عبور می کنند باید در این مدت غذا بخورند. در شهر غزالی کنترل فضا در دست ماست. بدیهی است که ما فقط در لوکیشن خیابان انقلاب کار می کنیم زیرا بیشتر با فضای تاریخ ما سازگار است.

احساس می کنم معروف هستم!

آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد

رایان سارلک، بازیگر کودک سریال زیرزمینی او که از فصل اول در این سریال حضور داشته و یکی از بازیگران اصلی آن است، به گیلونا گفت: من رایان سرلک هستم، هشت ساله هستم. در سریال «زیرزمینی» نقش کاوه را بازی می کنم. از حضور در این جایگاه بسیار خوشحالم و از همه عوامل سریال تشکر می کنم.

رایان می گوید در این فصل بیشتر با ژاله صامتی بازی کرده است اما با همه بازیگران احساس راحتی می کند و استرس ندارد.

این بازیگر کودک درباره دیگر فعالیت های هنری خود می گوید: در سریال دیگری کار نکردم اما در سینما کار کردم. در فیلم «دور چهارم» به کارگردانی علیرضا امینی و «گل گهتی» احمد تجری بازی کردم. در فیلم «جاده کثیف» پناه پناهی بازی کردم. در کل همه فیلم های من خاک، خاک، زیر زمین هستند! دو کمدی هم به نام‌های «کاتر پیلار» و «چرا خرس‌ها دم کوتاه دارند» بازی کردم. در سه فیلم کوتاه هم بازی کردم که اسمشان را به خاطر ندارم.

آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد

رایان با بیان اینکه همه کارهایی را که تا به حال انجام داده است دوست دارد، درباره علاقه اش به بازیگری و احساسش وقتی مردم در خیابان با او ملاقات می کنند، می گوید: وقتی مردم من را در خیابان می شناسند، باعث می شود احساس شهرت کنم. از بچگی خیلی دوست داشتم محبوب باشم و شده ام! من دوست دارم بازیگری را ادامه دهم، همچنین عاشق نوشتن هستم.

فصل اول این سریال اولین بار در ماه رمضان 1399 پخش شد و به پربیننده ترین سریال ماه رمضان تبدیل شد. فصل دوم «زیرزمین» خردادماه سال جاری کلید خورد و طبق پیش بینی های اولیه، سری سوم «زیرزمین» نیز از سریال های نوروزی شبکه یک محسوب می شود.

به گزارش گیلونا، بازیگران این سریال محصول مرکز سیمافیلم عبارتند از:
پژمان جمشیدی، ژاله صامتی، نادر فلاح، گیتی قاسمی، پیام احمدی نیا، اکبر رحمتی، خسرو احمدی، اصغر نقی زاده، ایرج سنجری، مریم سرمدی، مهری آل آقا، حسین عقدایی، عبدالحمیم تقلابی، هنرمندی به نام افلاشین و افلاشین نسرین نصرتی.

آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد

سایر عوامل “زیرزمینی” عبارتند از:
مدیر فیلمبرداری: امیر کریمی، طراح گریم: عباس عباسی، طراح تولید: بهنام جعفری، طراح صحنه و لباس: مهرناز اکبری، برنامه ریز: میثم نجفی، دستیار کارگردان: رضا شریفی، مدیر صدابرداری: جواد مقدس، طراحی صدا و آهنگسازی: محمد کاشفی ، ناشر: نیما حسن دوست، آهنگساز: آرش بادپا، منشی صحنه: مرجان تاجیک، مدیران تدارکات: حسین لنجبی، مهدی نصراللهی، محمود کوچکی دوست، عکاس: مهسا طیب طاهر، مسئول روابط عمومی: مریم عرفانیان.

انتهای پیام/
در