فرهنگ و هنر

دست‌هایی که از نمایشگاه کتاب کوتاه می‌مانند

در روزهایی که برای اولین بار در چهار دهه اخیر فضای مجازی همراه با وسایل نقلیه شهری و بین شهری مخاطبان نمایشگاه بین المللی کتاب را به مصلای تهران کشاند، نگاهی به شکاف دیجیتال در استان های کشور حکایت از آن دارد. قطعاتی که شاید هرگز به نمایشگاه مجازی کتاب تهران نیاید.

به گزارش گیلونا، از مدت ها قبل که صحبت از برگزاری سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران بود و برای اولین بار مشخص شد که این رویداد در دو بعد حضوری و حضوری برای عموم آزاد است. فقط سخنان شیرین مسئولان را شنیدم. یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و رئیس نمایشگاه کتاب، در نشست خبری چند روز پیش خود، هر دو بعد نمایشگاه کتاب را «گامی بزرگ در توسعه فرهنگی کشور» توصیف کرد. وی ابراز امیدواری کرد: در سال های آینده ناشران بتوانند از طریق نمایشگاه های حضوری از طریق فروش مجازی به تبادل، ارتباط و فعالیت های فرهنگی بپردازند.

اما به گفته ستاد خبری این رویداد، «در بخش مجازی سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بیش از 175 هزار عنوان کتاب از حدود 2100 ناشر در اختیار علاقه‌مندان به کتاب در سراسر ایران قرار گرفته است».

این در حالی است که به گفته مسئولان برگزاری نمایشگاه کتاب، با هدف «شفافیت و توزیع عادلانه یارانه اعتباری برای خرید کتاب»، در این دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، این یارانه تنها به خرید از فضای مجازی تعلق می گرفت. بخش

اما اگر از دامنه ketab.ir باشد، ممکن است هیچ وقت عده ای را به نمایشگاه کتاب نیاورند (زیرا دامنه آگهی شده آدرس سایت کتابفروشی است و علاقه مندان به نمایشگاه باید از طریق https: // book. icfi.ir وارد نمایشگاه شوند. / به سراغ کتاب برویم، مثلاً به مناطق جغرافیایی کشور بیاییم که نداشتن فناوری روز به این معناست که به اندازه هموطنان خود فرصت حضور در نمایشگاه مجازی کتاب را ندارند.

بررسی آمار توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در استان ها (موجود در سایت وزارت ارتباطات) نشان می دهد که به استثنای تهران، یزد، سمنان، البرز و اصفهان، سایر استان های کشور وضعیت مطلوبی ندارند. موقعیت از نظر توسعه TIC.

دستانی که از نمایشگاه کتاب دور می مانند

وضعیت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در استان ها

در استان سیستان و بلوچستان که در وضعیت قرمز قرار دارد، تنها 56.39 درصد خانوارها به اینترنت و حتی 54.12 خانوار به رایانه دسترسی دارند. همین آمار نشان می دهد که در این استان تنها 50.35 درصد از مردم از اینترنت، 3.20 درصد از مشترکین اینترنت پهن باند ثابت و 82.71 درصد از مشترکان فعال پهن باند تلفن همراه استفاده می کنند (این تعداد در کشور 106.85 است).

دستانی که از نمایشگاه کتاب دور می مانند

این در حالی است که آمار خریداران به تفکیک استان های محل سکونت در اولین دوره نمایشگاه مجازی کتاب نشان می دهد که سیستان و بلوچستان یکی از کمترین خریدها بوده است. ایلام نیز که بر اساس آمار منتشر شده از سوی اولین نمایشگاه مجازی کتاب، کمترین خرید را داشته است، یکی از استان های زرد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

دستانی که از نمایشگاه کتاب دور می مانند

مقایسه تصویر بالا با نمودار توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات نشان می دهد که تقریباً در تمام استان هایی که رنگ سبز یا نارنجی را مشاهده می کنیم، خریدهای بیشتری از نمایشگاه کتاب مجازی مشاهده می شود.

آمارهای وزارت ارتباطات نشان می دهد سیستان و بلوچستان، کرمان، اردبیل، لرستان، آذربایجان غربی و کردستان به ترتیب با 90.22، 105.63، 110.32، 112.11، 113.45 و 115.49 کمترین ضریب را دارند. اینترنت پهن باند. این مقادیر حتی کمتر از 127.20 درصد است که به عنوان مقدار کل این مقیاس نامیده می شود.

این در حالی است که البرز، تهران، سمنان و قزوین به ترتیب با 154.22، 150.32، 139.87 و 134.86 بالاترین ضریب نفوذ اینترنت پهن باند را در کشور دارند.

البته این تنها شکاف دیجیتالی نیست که استان های کم درآمد را بدون دسترسی به کتاب رها می کند. بررسی‌های گیلونا از پراکندگی کتابخانه‌ها در استان‌های مختلف که پیش از این منتشر شده است، نشان می‌دهد که استان‌هایی مانند کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، ایلام و … که از نظر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در وضعیت نامطلوبی (زرد) قرار دارند. کمترین تعداد کتابفروشی در استان خود. .

دستانی که از نمایشگاه کتاب دور می مانند

توزیع کتابخانه ها در استان های مختلف ایران

همچنین تعداد و درصد کتاب‌های منتشر شده در چاپ اول اسفند 1400 (که در گزارشی که خانه کتاب منتشر کرده است) نشان می‌دهد که هنوز اکثر آنها سهم استان‌های سبز را در توزیع توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و استان‌هایی مانند سیستان دارند. و بلوچستان، آذربایجان غربی، لرستان، کردستان، گلستان، کرمانشاه و… که از نظر فناوری اطلاعات و ارتباطات از کم برخوردارترین ها هستند، از نقاط پایین شکاف فرهنگی محسوب می شوند.

دستانی که از نمایشگاه کتاب دور می مانند

این تشبیه ها نشان می دهد که در اعلام خبرهای خوب یا خبرهای خوب و وعده های برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، نباید تنها به استان هایی مانند تهران نگاه کرد، استان هایی که ریشه شکاف فرهنگی در کشور هستند، با شکاف دیجیتالی موجود ممکن است. برآورده نشدن نیازهای بالا با نمایشگاه کتاب مجازی. البته این را هم باید دید که بالاخره در استان هایی که همیشه در قعر شکاف های فرهنگی و دیجیتالی بوده اند، خلأ اقتصادی اجازه می دهد غم نان مانع جستجوی کتاب نشود!

پ.ن: گیلونا در گزارش قبلی به بررسی نتیجه نامطلوب نمایشگاه مجازی در استان آذربایجان غربی و ارتباط آن با وضعیت حوزه دیجیتال در این استان پرداخت.

انتهای پیام/