فرهنگ و هنر

دعای روز بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان و راه‌پاک شدن انسان از گناهان

در دعای روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان آمده است: «خدایا تو تمام خطاهای گناهکاران را دور کن، این دعاها را درباره ما مستجاب کن، اقاله یعنی از تجارت جنسی خریده ای و بعد از مدتی می‌خواهی آن را پس بدهی و مستحب است که آن فعالیت جنسیت را پس بگیرد.» به این می‌گویند اقاله. به خدا هم می گوییم: خدایا گناهان ما را ببخش و مجانی به ما رحم کن.

به نام خدا

«خدایا مرا در گناهانم برتر و از گناهانم پاک کن و قلبم را در قوت قلبم بیازمای و یا از آثار گناهکاران کم کن».

«خدایا مرا در این ماه از گناه بشوی و از عیب آن پاک کن و قلبم را در آن به رحمت دلها بیازمای و یا کوری گنهکاران بلغزد».

به گزارش گیلونا، آیت الله مجتهدی تهرانی در تفسیر «اللَّهُمَّ أَرْحَمُ فِی الذُوبُ» می گوید: در این دعا از خداوند می خواهیم که ما را از گناهانمان بشوید. اگر به مهمانی برویم، خود را بشویم و پاک کنیم، الان در ماه رمضان مهمان خدا هستیم، آیا ما پاک و دل از گناه هستیم؟

و می افزاید: رمضان ماهی است که در آن به مهمانی خدا دعوت می شود و مهمانی رفتن مقدمه ای دارد از جمله غسل; اما در ماه رمضان هیچکس به فکر تمیز کردن خود نیست.

طهارت انسان از گناهان

این معلم اخلاق ادامه می دهد: باید خود را بشوییم تا شایسته شرکت در عیدی خدا باشیم پس اگر می خواهید از روزه رمضان استفاده کنید باید گناه شستن را پیدا کنید.

این مجتهد و عالم ربانی در ادامه می گوید: برای اینکه از خدا بخواهیم ما را تطهیر کند باید نیمه های شب از خواب بیدار شویم و مانند نوزادان گریه و زاری کنیم و چون خداوند مهربان است ما را می بخشد.

وی در ادامه در وصف فراز می گوید: «طهارت تقصیر من است»: خدایا مرا از گناهم پاک کن; عیوب عبارتند از: تهمت، غیبت، دروغ، ریا، تکبر، حسد و غیره. بدان که اگر عیب داریم، ثواب کامل اعمالمان نوشته نمی شود.

استاد بزرگ اخلاق در ادامه شرح دعای روز بیست و سوم در توضیح مطلب فوق می فرماید: خدایا سعی کن قلبم با متقیان هماهنگ باشد. آنان که دل دارند ترحم دل از ترحم زبان بهتر و گرانبهاتر است. گاهی به ترس از خدا اعتراف می کنیم، اما ترس از خدا در دل نداریم.

وی ادامه داد: در دین چراغ قرمز به معنای حرام و چراغ سبز به معنای حلال است. حالا خدا از کسی می ترسد که پشت چراغ قرمز بایستد و با سبز شدن چراغ حرکت کند. البته نباید از ترس جریمه شدن پشت چراغ قرمز توقف کنیم، اما برای احترام به قانون که ارزش های متفاوتی دارد از آن فراتر نرویم.

آیت الله مجتهدی تهرانی در تفسیر «یا مقیل آثار متقین» می فرماید: ای خدایی که همه خطاهای گناهکاران را می پراکند. این دعاها را در مورد ما مستجاب کن، اقاله یعنی از یک تجارت جنسی خریدی و بعد از مدتی میخواهی آن را برگردانی و مستحب است که آن تجارت رابطه جنسی را پس بگیرد. به این می گویند اقاله، به خدا هم می گوییم خدایا گناهان ما را ببخش و مجانی به ما رحم کن.

انتهای پیام/