فرهنگ و هنر

دعای روز بیست‌وهشتم ماه مبارک رمضان و طلب استجابت دعاها از خداوند

در دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان می خوانیم: «از تو می خواهیم دعای مرا مستجاب کنی».

به نام خدا

«خدایا برای کافران لذت فراوان است و تو در پیشگاه چیزها به آن نعمت می یابی، و نزدیک ترین آن وسیله ای است به وسیله ای، یا به کمال صالحان مشغول نیست. “

«خدایا با گرفتن مستحبات و عزیزان در آن و ارائه یا داشتن اشکال و در آن وسایل به مجموعه وسایل توجه مرا به آن زیاد کن تا اصرار و لجاجت اصرار کنندگان را سرگرم نکند. “.

به گزارش گیلونا، آیت الله مجتهدی تهرانی در تشریح دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان می فرماید:

نماز به کمال انسان می انجامد

برخلاف تصور رایج که هدف از نماز را کسب ثواب الهی می دانند، مضامین نماز مملو از درس های اخلاق و حکمت است و توجه به این معانی موجب کمال انسان می شود. اگر کسی با زبان عربی آشنایی ندارد به ترجمه دعا مراجعه کند و به مضامین و نکات آموزنده دعا توجه کند تا با برکات آن به بالاترین کمال انسانی برسد. دعای کمیل و ابوحمزه ثمالی و غیره. من طرفدار کمال من و تو هستم. امام سجاد علیه السلام در دعای ابوحمزه می فرمایند: «خدایا آیا تو از من بدتر بنده ای داری، این برای کمال است و درس غرور رزمی به ما می دهد؛ آنجا که امام معصوم یک چیزی می گوید من و تو. تکلیف روشن است و جای تعجب و سرافرازی برای دو رکعت نافله و نماز شب نیست.

برای مرگ آماده شوید

دعای ابوحمزه هنوز هم می گوید خدایا اگر بمیرم چه کنم امروز در این فکر بودم که خدایا اگر امروز دست خالی بمیرم چه کنم گفتم خدایا وقتی آماده باشم می میرم و من الان نیستم!

یادی از آیت الله خوانساری:

آیت الله العظمی خوانساری (ره) با آن مقام و عظمت می فرمود: من دست خالی از دنیا می روم!

امام (ره) در مورد ایشان فرموده بودند: آیت الله خوانساری مرجع تقوا بود; و او را صاحب روح مقدس دانستند.

پرسشی درباره عدالت از آیت الله خوانساری; حضرت فرمود: ما در عصمت او تردید داریم و آیا از عدالت او تعجب می کنی؟

به اشک هایم امید دارم

یک مرجع بی جان در زندگی او; من مثل آیت الله خوانساری ندیده ام و مطالب زیادی در مورد ایشان دارم که الان وقت ندارم بگویم، این مرجع عالیقدر فرمودند: در حالی که دست خالی هستم از این دنیا می روم، ایشان فرمودند; فقط امیدم به عملی است که نجاتم دهد، یعنی اشکی که در مجالس عزاداری اهل بیت(ع) برای عصمت و طهارت (ع) ریختم.

اهمیت حرم اهل بیت (ع).

مانند زنان روزه دار مانند زنان بزرگتر باشید و گریه بر امام حسین (ع) را دست کم نگیرید. وقتی حبیب بن مظاهر را در خواب دیدند; گفته بود: دوست دارم به دنیا برگردم; و در مجالس عزاداری اباعبدالله (ع) گریه می کنم.

نماز را تکرار کن

خدایا به کارهای نافله و مستحب توفیق عطا کن و علاقه مرا به نوافل زیاد کن.

استادم آقا برهان می گفت: «گاهی انسان باید مستحبی را هم بخواند، مثل اینکه میوه تازه ای به بازار بیاید و آن را بخوانی، گاهی می توانی حتی نماز شب بخوانی». دعای مجیر را نیز می خواند; کسي که مستحب نيست فايده ندارد، اگر هميشه موفق نيستي لااقل گاهي مستحب را تجديد کن.

و أَكْرِمْنِي فِيهِ بِإِحْضارِ الْمَسَائِلِ; خدایا مرا به دانستن مسائل دینی خود عزت ده

انسان باید مشکلات دین خود را بشناسد، مخصوصا طلبه که باید مشت پر باشد و بتواند پاسخگوی مشکلات مردم باشد. (مثلاً در مورد ارث برادران)

وَقَرِّبْ فِیهِ وَسیلَتی لِلَیْکَ مِنْ بِیْنِ الْوَسَائِلِ; خدایا مرا از وسائلی نزدیک کن که اول مرا به سوی خودت می آورد

بهترین وسیله اهل بیت (ع) است.

توسل به حضرت نرجس خاتون (علیه السلام)

یکی از علما به من آموخت که برای مشکلاتم به حضرت نرجس خاتون (سلام الله علیها) مادر امام زمان (عج) متوسل شوم، توسل به سرعت تحقق آن است.

ای کسانی که آن را به یاری نیکان اشغال نمی کنید. خدایا پایداری بندگانت مانع تو نمی شود

اگر تمام دنیا با خدا صحبت کنند. خداوند را از دیگری غافل نمی کند و در عین حال از همه بندگان خود مراقبت می کند; از شما می خواهیم که دعای من را مستجاب کنید.

انتهای پیام/