فرهنگ و هنر

دعای روز سی‌ام ماه مبارک رمضان و طلب پذیرش روزه‌داری از خدا

در دعای روز آخر ماه مبارک رمضان می خوانیم: «از خدا می خواهیم که روزه بگیرد تا این شاخه دینی به اصول متصل شود.» مثل شاخه درختی که میوه می دهد اگر به آن چسبیده باشد. اصولاً روی ریشه درخت تأثیر می گذارد وگرنه میوه خشک می شود.»

به نام خدا

«اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِیَامِی فِیهِ بِالشُّکْرِ وَ الْقَبُولِ عَلَی مَا تَرْضَاهُ وَ یَرْضَاهُ الرَّسُولُ، مُحْکَمَةً فُرُوعُهُ بِالْأُصُولِ‌ بِحَقِّ سَیِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِینَ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِین»

«خدایا روزه ام را در این روز به ثواب حسنه و قبولی حضرتت بگزار تا مورد رضایت حضرتت و رسولش قرار گیرد و شعب آن را در دست راست پیامبر ما حضرت محمد (ص) استوار بدار. و خاندان پاکش و حمد و ثنای خدا را می گویند: «او پروردگار جهانیان است».

به گزارش گیلونا، آیت الله مجتهدی تهرانی در تشریح دعای روز سی ام ماه مبارک رمضان گفت:

مشکلات دینی به دو دسته تقسیم می شود:

الف- اصول دین:

اصول دین پنج جزء است که توحید، نبوت و معاد از اصول دین و عدل و امامت از اصول دین است.

ب- فروع دینی:

فروع دین نماز، روزه، حج، زکات، خمس، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر، تولی و طبری جمعاً 10 مورد است.
و اینکه در این دعا می گوییم: اصول آن فرع محکم باشد یعنی وقتی به شعبه هایی مثل نماز و روزه مشغول شدم به اصول دینم هم اطمینان داشته باشم و ایمان داشته باشم که خدا دارم.

یکی از علما گفت: به حضرت عباس سوگند که ما خدا را داریم; اگر این فرقه که یکی از فروع است به اصول متصل شود، ثمر می دهد.

مثال :

اگر میوه روی شاخه ای که به ریشه منتهی می شود و به آن متصل است فرود آید; اين ميوه مي ماند و شيرين مي شود، ولي اگر شاخه بشكند و به ريشه و اصل آن درخت بند نباشد، آن ميوه خشك مي شود و پس از مدتي از بين مي رود; حال اگر نماز و روزه ما نیز بر اساس ایمان و یقین باشد و بدانیم که خدایی هست; این عمل برای ما باقی می ماند، اما اگر عبادت ما مبتنی بر شک باشد و یقینی بر اساس اصول دین نباشد، آن عمل از بین می رود.

بازاریان باید مطالعه کنند

در گذشته مردم بازار باید از دنیا درس می گرفتند و سپس دکان را باز می کردند. کتاب شرح باب هادی اشار نیز در اصول و کتابی در رابطه با مسائل احکام تدریس می شد و با علم حلال و حرام تجارت می کردند.

تاکید امیرالمومنین بر علم آموزی از بازار

بازار باید مسائل دین خود را بیاموزد و با صنایع حلال و حرام آشنا باشد، لذا مولا علی (علیه السلام) فرمودند: «قانون و ثم التجار» ابتدا مشکلات شرعی خود را بیاموزید و سپس تجارت کنید. اگر به امور دینی بیگانه باشید و تجارت کنید وارد ربا و گناه می شوید.
لذا از خداوند می خواهیم که روزه بگیرد تا این فرع دینی با اصول پیوند بخورد. مثل شاخه درخت که میوه می دهد اگر به اصول چسبیده باشد روی ریشه درخت اثر می گذارد وگرنه میوه خشک می شود.

به حق سیدنا محمد و خدای پاک و حمد خداوند پروردگار جهانیان. خدایا بر پیامبر ما محمد (ص) و خاندان پاکش درود فرست و ستایش و ستایش برای توست.

این دعاها را برای ما مستجاب کن

انتهای پیام/