فرهنگ و هنر

دوست نداشتم کسی به تماشای کنسرتم بیاید!

اگر به موسیقی نواحی علاقه دارید، با حضور در سومین شب از آغاز رسمی جشنواره موسیقی فجر، تنها با حضور در یک سالن از موسیقی پنج نقطه ایران لذت ببرید. انگار به کمک جادوی موسیقی به 5 نقطه ایران سفر کرده ام.

به گزارش خبرنگار گیلونا، فرهنگسرای ارسباران در سومین شب از آغاز رسمی سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر میزبان هنرمندان پنج نقطه ایران بود.

در اولین مناسبت ابتدا گروه «استاد منصور صبوحی» به اجرای موسیقی نواحی ترکمن نشین که مخاطبان زیادی نداشتند، نشستند، اما با این وجود، گروه توانست همان تعداد اندک مخاطب را با خود همراه کند. عملکرد ماهرانه

عبدالمناف آهنگر، خواننده و از نوازندگان دوتار کشورمان، چنان ماهرانه و جدی اجرا می کرد و چنان غرق در اجرای موسیقی بود که حتی اگر معنای اشعار به زبان های محلی و ترکمنی را نمی فهمید، ناخودآگاه به آن دچار می شد. هر چند جدی که نشستی و نمایش را تماشا کردی.

سایر اعضای گروه ابراهیم جرجانی (ارکستر و نوازنده سازهای کوبه ای) و قربان گلدیکر (نوازنده ویولن) بودند.

این گروه ترانه هایی چون تراکمه، سونام گلدیمی، غار غریپ اگلنمه موندان، تومغلی، تن دریا، یلقی لار و تکنوازی ویولن قشلی یار را اجرا کردند.

دوست نداشتم کسی برای دیدن کنسرت من بیاید!

سپس گروه «پامچال» در حالی روی صحنه رفت که قبل از ورود صدای شاد سرنا و پس از حضور در نقش دهل نوازی به گوش می رسید. با توجه به اینکه زمان اجرای آنها با گروه قبلی ادغام شده بود، گروه تنها 20 دقیقه زمان برای اجرا داشتند، اما آنها تمام مدت بدون وقفه بازی کردند.

نوازنده سرنا لحظه ای متوقف نشد و نوازندگان دهل سازهای خود را به شدت کوبیدند تا اینکه دارکوب ها به آنها پیوستند و همراه با موسیقی اجرا کردند و در نهایت سالن را با نواختن موسیقی ترک کردند.

دوست نداشتم کسی برای دیدن کنسرت من بیاید!

اعضای این گروه شامل امید نی نواز شهر نویی (سرگروه دهل)، علی جمعه نی نواز شهر نویی (دهل)، محمد اصلاحی (سرنا)، سجاد پهلوانی (چوب بازی) و سعید سیاوشی (چوب بازی) بودند.

علاوه بر این آهنگ های پخش شده عبارت بودند از: اعدام چوب، اعدام مقام الله، اعدام مقام راه جنگ و اعدام مقام پلتان.

فرصت دوم / اتاق ارسباران / شب سوم:

در ابتدای این مراسم گروه بندرعباس «بربت هرمزگان» به روی صحنه رفت. مرتضی کریمی سرپرست گروه و نوازنده ریش برای اولین بار در توضیح کوتاهی درباره قطعات گفت: ما از سرزمین دریا و گرما و گرما آمده ایم و امیدوارم بتوانیم اجرای خوبی را به شما ارائه دهیم. ” برخلاف انتظار همه از موسیقی جنوبی که ریتم شادی دارد، قطعاتی که اجرا خواهیم کرد، قطعاتی است که به صورت بی کلام ساخته شده ام، اما مشخصا یک قطعه قدیمی هم اجرا می شود که ما جنوبی ها با آن خاطرات زیادی داریم.

وی ادامه داد: همه این قطعات داستان دارند. یکی از قطعاتی است که به آن «هوزک» می‌گویند، یعنی شب‌ها آب دریا سبز می‌شود. این داستان مادری است که بچه اش به دریا می رود و برمی گردد و مادرش هر شب گریه می کند و گریه می کند. قطعه دیگر کار قدیمی است که توسط ماهیگیران در حین کار اجرا می شود.

دیگر اعضای این گروه رضا ترکچین (عود) و موسی کمالی (جهل و سازهای کوبه ای محلی) بودند.

دوست نداشتم کسی برای دیدن کنسرت من بیاید!

در بخشی دیگر از این مناسبت، محمود صادقی ورگ تکنوازی دوتار را در شمال خراسان اجرا کرد.

این هنرمند در سکوت به روی صحنه رفت و بدون کوچکترین حرفی اجرای خود را آغاز کرد. حرکات دست این هنرمند روی سازش تماشاگران را مجذوب خود می کرد و به قدری سریع می نواخت که نمی شد حرکات دستانش را دنبال کرد.

صدایی که اجرا می شد، با وجود اینکه هیچ پیش زمینه ای از شنیده های شما وجود نداشت، باز هم شبیه موسیقی خراسان بود. این هنرمند در حین نواختن ساز، ناگهان ساز خود را برای اجرای بعدی کوک کرد و باز هم بدون کوچکترین وقفه ای سازش را به طور جدی نواخت، هرچند اجرای او اغلب با تشویق حضار همراه بود.

این هنرمند قطعاتی چون نوایی، تجنس، قیامت، حرایی، کرغلی، گولان کرغلی و سرمقام را اجرا کرد.

دوست نداشتم کسی برای دیدن کنسرت من بیاید!

در بخش پایانی این مراسم سعدالله نصیری به عنوان تکنواز دیوان از کردستان به روی صحنه رفت.

وی پیش از شروع اجرای خود گفت: با توجه به شرایط موجود دوست نداشتم اگر زمانی مریض شد، کسی بیاید و اجرا را تماشا کند و حتی اطلاعیه اجرا را هم روی سایتم نذاشتم. صفحه اینستاگرام.” . با این حال دوستانی که برای دیدن این نمایش آمده بودند بسیار مهربان بودند. موسیقی کردستان هم موسیقی متفاوتی است و نمی توان همه قطعات را در یک شب اجرا کرد. من هم می توانم تا حد امکان دو قطعه از کارهایم را برای شما انجام دهم.

دوست نداشتم کسی برای دیدن کنسرت من بیاید!

با پایان یافتن نمایش ها در سومین روز از جشنواره موسیقی فجر، دو روز به برگزاری این رویداد باقی مانده و مراسم اختتامیه در آخرین روز – جمعه 30 بهمن ماه برگزار می شود.

جشنواره موسیقی فجر به دلیل تقارن با ایام شهادت در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه اجرا نمی شود.

تنها اجرای روز آخر رضا بهرام خواننده پاپ است که روز جمعه در سالای میلاد نمایشگاه برگزار می شود.

انتهای پیام/