فرهنگ و هنر

دولتی و اداری شدن فعالیت‌های اربعینی یک آسیب است

گیلونا/قم مراسم تجلیل از خادمان اربعین حسینی با عنوان موکب «باب ناجاة الامه» با حضور آیت الله سعیدی در حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) برگزار شد.

آیت الله سید محمد سعیدی شامگاه 24 دی ماه در مراسم تجلیل از خادمان اربعین حسینی با عنوان «مواکب باب نجات الامامه» با قدردانی از فعالیت های خالصانه خادمان اربعین و موکب های حسینی گفت: حضرت زهرا (س) نمونه کامل مهربانی و سخاوت است و این موکب نیز یکی از نمونه های بسیار خوب به شمار می رود زیرا ریشه در فرهنگ و اعتقادات فاطمی دارد. همانا شما را تحت مکتب حضرت زهرا (سلام الله علیها) و کوثر قرار داده اید و باید واقعاً شکرگزار این نعمت بزرگ باشید.

وی با اشاره به برکت مواکب حسینی و خدمات مفید مادی و فرهنگی، گفت: خدمت خالصانه مردم عراق در ایام اربعین به زائران واقعاً وصف ناپذیر است و این نشان دهنده عمق ایمان و عشق آنان به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است. .

وی افزود: به لطف خداوند علاوه بر فعالیت های سنتی، کارهای فرهنگی و خدمات اجتماعی نیز در موکب ها انجام می شود و این مشکل ریشه در سیره پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) دارد. او نیز در اطعام به کار فرهنگی و تربیتی توجه می کند». و این واقعیتی است که در دنیای امروز و به ویژه متاثر از سبک زندگی جدید، کمتر به این مسائل توجه می شود.

مردمی نگه داشتن فعالیت های اربعین دغدغه ماست

حجت الاسلام والمسلمین کمال الدین خداداده رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور در این مراسم گفت: عروج عظیم جامعه مومنین و بهره مندی این بزرگوار را شاهد بوده ایم. ظرفیت در ایام اربعین حسینی

وی ادامه داد: نکته مهم این است که با توجه به حضور زائران از کشورهای مختلف از جمله هند، پاکستان و افغانستان و عبور آنها از ایران اسلامی، موکب های ما با بهره گیری از ظرفیت زیاد مردم و جامعه از همان مرزها عبور می کنند. مؤمنانی که مشغول خدمت هستند

وی ضمن قدردانی از فعالیت خالصانه بچه های مسجد در این زمینه گفت: یکی از آسیب ها این است که امور رسمی، دولتی و اداری می شوند و لذا تاکید ما همواره بر حفظ وجهه عمومی بوده است. مشارکت مردم و انسجام تشکل های مردمی نه تنها در این برنامه بلکه در برنامه هایی مانند دهه فجر و 22 بهمن و… از دغدغه های جدی ما بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین خداداد گفت: از سوی دیگر پیش از آغاز برنامه های اربعین جلسات مستمری در سراسر کشور برگزار می شد و این نعمت مهمی برای شناسایی توانمندی ها و استفاده از آن برای خدمت رسانی به زائران است. امام حسین (ع) رهبری کرد

وی با تاکید بر اینکه تلاش می کنیم رویکرد مردمی را در بحث خادمان اربعین حسینی تقویت کنیم، به تشریح برخی از برنامه ها در ایام اربعین امسال پرداخت و گفت: اجرای حدود 210 سرود به صورت میدانی در عراق که با استقبال گسترده نیز مواجه شده است با اجرای 23 برنامه. نمایش عروسکی در مسیر پیاده روی و 15 نمایش آیینی، برپایی 24 ایستگاه نمایش فیلم در موکب های مرتبط با کانون های مساجد، انجام سایر فعالیت های هنری و فرهنگی از جمله راه اندازی موکب های هنری و برپایی جشنواره های مختلف در کشور که از جمله آنهاست. مهم ترین فعالیت هایی بوده است.

لازم به ذکر است غبارروبی حرم مطهر حضرت معصومه (س) با حضور اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، رونمایی از پرچم میدان مرکزی ویژه «باب نجات» علامه” اربعین حسین 1402 و تقدیر از 30 خادمان پیاده روی اربعین از سراسر کشور از دیگر برنامه های این مراسم بود.

انتهای پیام