فرهنگ و هنر

رئیس‌جمهور: در پرتوی فرهنگ علوی، امکان غلبه بر تمام مشکلات فعلی کشور وجود دارد

رئیس جمهور به مناسبت عید ولایت به قرائت اشعاری از شاعران آئینی کشور نشست.

به گزارش گیلونا، آیت الله سیدابراهیم رئیسی شامگاه یکشنبه و شب غدیر عید سعید فطر در دیدار جمعی از شاعران سراسر کشور، ضمن تبریک این عید گرانقدر، انتقال فرهنگ غدیر نسل های بعد را بر شمرد. نسل و تبیین معارف علویان به عنوان بخشی از رسالت های شاعران و نویسندگان بیان کرد: شما شاعران و دوستداران اهل بیت به برکت تلاش خود در تبیین معارف اسلامی نقش بسزایی در انتقال فرهنگ و هنر دارید. غدیر بر آیندگان

رئیس جمهور واقعه غدیر را یکی از حقایق تاریخی اسلام دانست و ضمن تاکید بر اهمیت بالای این واقعه در اعتقادات و فرهنگ شیعه، خاطرنشان کرد: غدیر به عنوان واقعه ای است که حضرت علی (ع) به عنوان ولی امر مسلمین معرفی شده است. امت و جانشين پيامبر به معناى لغوى از نعمتهاى بزرگ خداوند شد.

رئیسی توسعه معارف و ارزش های علوی را یکی از وظایف مهم اهالی شعر و ادب دانست و افزود: اعتقاد راسخ داریم که در پرتو فرهنگ علوی می توان بر همه مشکلات و معضلات کنونی فائق آمد. کشور است و اولین قدم برای این امر تبیین روشن ویژگی های فرهنگ علوی برای مردم و جامعه است و در این زمینه شما شاعران و بزرگان مسئولیت بسیار مهمی دارید.

آیت الله رئیسی در ادامه سخنان خود بر اهمیت ولایت در اعتقادات اسلامی تاکید کرد و خاطرنشان کرد: بر اساس اعتقادات ما ورود به قلعه حسین ولایت ضامن حفظ انسان در برابر مشکلات روزگار است. خدا را شاکریم که امروز ولایت فقیه در رأس نظام ما حاکم است. ولایت فقیه بزرگترین نعمت خداوند برای ما است که جامعه را با آموزه های دینی و نگاه صالح هدایت می کند.

رئیسی نظام جمهوری اسلامی را ثمره خون هزاران شهید دانست و تاکید کرد: این فداکاری ها و ایثارگری ها مسئولیت بزرگی را بر دوش ما به عنوان خدمتگزاران نظام و مردم و بر عهده شما هنرمندان متدین گذاشته است. کشور برای حفاظت و تداوم این سیستم.

رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود به مطالبات شاعران مبنی بر ایجاد جایگاه قانونی در حمایت از شعر و شاعر پرداخت و گفت: هیچ هنری مانند شعر توانایی اعتلای و انتقال مفاهیم و ارزش های اصیل اسلامی را ندارد. بنابراین من به نوبه خود از ایجاد مکانی برای حمایت از شعر و شاعر استقبال و حمایت می کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این مراسم با بیان اینکه باید فضای فرهنگی کشور را به صورت تعاملی با همکاری فرهنگیان مدیریت کنیم، گفت:

همچنین عصر امروز 12 شاعر به قرائت اشعار خود در وصف امیرالمومنین(ع)، واقعه غدیر، مسائل اجتماعی و … پرداختند.

انتهای پیام