فرهنگ و هنر

رحلت یا شهادت؛ جفای جهان اسلام در حق پیامبر اکرم(ص)

گیلونا / قم این پژوهشگر قرآنی گفت: یکی از جلوه های ظلم به پیامبر (ص) این است که در کلام واعظان درباره آن بزرگوار به جای عنوان “شهادت” ، کلمه “مرگ” ذکر شده است که یک نوعی آزار و اذیت علیه آن پیامبر مظلوم (ص) ؛ در حالی که طبق روایات مختلف ، همه معصومین (ع) شهید شدند.

علی اصغر شعاعی در گفت وگو با گیلونا ، در خصوص مظاهر مظلومیت پیامبر (ص) اظهار داشت: در جوامع شیعه و سنی ، هریک به وضوح قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: یکی از آثار این رها و ظلم ، عدم رسیدگی کافی برای برگزاری مراسم باشکوه مربوط به آن حضرت و توضیح شخصیت و سیره و بیان صفات و ذکر حرم های او است؛ جان دیون پورت نویسنده مسیحی چقدر زیباست در کتاب “متاسفم از تقصیر محمد (ص) و قرآن” که نه تنها از کاستی های مسلمانان بلکه از کاستی های جهان بشری در مورد پیامبر اسلام () ص).

وی تصریح کرد: یکی از مظاهر مظلومیت پیامبر (ص) این است که در سخنان مبلغان در مورد آن بزرگوار به جای عنوان “شهادت” ، کلمه “مرگ” ذکر شده است که نوعی آزار و اذیت است. در برابر پیامبر مظلوم (ص) ؛ در حالی که طبق روایات مختلف ، همه معصومین (ع) شهید شده اند و هیچ یک از آنها به مرگ طبیعی فوت نکرده اند.

وی افزود: علامه مجلسی در صفحه 405 جلد هفدهم و در صفحه 139 جلد چهلم «بحارالانوار» این حدیث رسول خدا (ص) را نقل می کند که می فرماید: «ما پیامبر یا ولی امر به جز شهید هستیم. “او بر این مشکل تأکید کرد.

وی اظهار داشت: در برخی روایات ، موضوع شهادت آن حضرت مشخص شده بود ، زیرا بر اساس روایتی از امام صادق (ع) ، امام حسن (ع) به خانواده خود می گوید: “من به عنوان رسول خدا با سم کشته می شوم ( ص) با سم شهید شد »(بحارالانوار ، علامه مجلسی ، ج 43 ، ص 327 ، از مناقب بن شهر آشوب).

شعاعی گفت: بزرگان مردم نیز معتقدند پیامبر بزرگ اسلام (ص) شهید شده است. می گویند امام علی (ع) ، فضل و اسامه وارد قبر رسول خدا (ص) شدند ، بنابراین مردی از انصار که “ابن خولی” بود ، گفت: بهترین شهیدان با آنها وارد شدند “،” می دانی از تحقیقی که قبلاً در مزار همه شهدا می رفتم و رسول خدا (ص) یکی از با فضیلت ترین شهداست ، بنابراین با آنها وارد قبر شد. “

وی گفت: اکثر مردم معتقدند شهادت پیامبر (ص) به دلیل سمی است که یک زن یهودی در جنگ خیبر به وی داده است. حاکم نیشابور از قول «شعابی» می گوید: «به خدا قسم ، زهر رسول خدا (ص)» ، به خدا ، رسول خدا (ص) مسموم شد و فوت کرد. در روایتی نیز آمده است؛ “و او مسموم شد و در سه سال و نیم فوت کرد.” “و پیامبر مسموم (ص) در شصت و سه سالگی درگذشت.” و در جلد پنجم «صحیح بخاری» نیز به این مشکل اشاره شده است.

وی تصریح کرد: علمای بزرگ شیعه مانند شیخ مفید در “المقنعه” ، شیخ طوسی در “تهذیب الاحکام” ، علامه مجلسی در بحارالانوار ، علامه حلی در “منتهیه المطلب” و مرحوم محمدعلی اردبیلی. در “جامع الروات” معتقد باشید که پیامبر (ص) در مدینه با سم به شهادت رسید.

وی گفت: امیدواریم با فرهنگ سازی مناسب توسط مراکز مذهبی و فرهنگی به ویژه حوزه های علمیه و رسانه ملی شاهد گسترش فرهنگ اصیل اسلام و تعمیق اطلاعات مردم از مسیر نبوی باشیم.

انتهای پیام