فرهنگ و هنر

روبانی که بریده شد و درهایی که باز نشد!

گیلونا/ همدان دستکند سامان که مدتی بود منتظر ورود وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود تا درهای خود را به روی گردشگران باز کند، وزیر را دید اما درهای وی باز نشد.

به گزارش گیلونا، در حالی که ماه ها پیش اعلام شده بود که بازگشایی این جاذبه گردشگری با حضور وزیر میراث فرهنگی برگزار می شود و افتتاح فاز اول دستکند سامان یکی از مهم ترین برنامه های ضرغامی محسوب می شد. با حضور برنامه در همدان، بازگشایی مجموعه تنها با بریدن روبان پایان یافت.

سید عزت الله ضرغامی روز پنجشنبه 17 دی در سفر به شهرستان ملایر از مجموعه زیرزمینی شهر سامان بازدید کرد و به همراه مدیران و مسئولان استانی از جمله استاندار همدان فاز اول این جاذبه تاریخی را افتتاح کرد اما پس از بازدید از دستکند وی از بازدید گردشگران از مجموعه امتناع ورزید و بازدید عمومی را ممنوع و ممنوع کرد.

اگرچه افتتاح معمولاً به معنای افتتاح مکانی برای بازدید عموم است، اما طلسم 17 ساله دستکند سامان با دستان وزیر شکسته نشده و دروازه‌های یکی از جذاب‌ترین شهرهای زیرزمینی کشور به روی گردشگران بسته شده است.

روبانی که بریده شد و درهایی که باز نشد!

ضرغامی در حاشیه بازدید از دستکند سامان بر لزوم آماده سازی و ایمن سازی این مجموعه برای بازدید گردشگران تاکید کرد و قول داد اعتباری مستقل برای دستکند در نظر بگیرد.

وی با بیان اینکه تا زمان تصویب پروتکل های ایمنی، بازدید عموم از دستکند سامان ممنوع است، افزود: مجموعه دستکند نیازمند پروتکل ایمنی است و تا رفع موانع و عدم رعایت ضوابط ایمنی توسط کارشناسان وزارتخانه تایید می شود و این امر بازدید از این جاذبه گردشگری برای عموم امکان پذیر نیست.

ضرغامی با بیان اینکه دستکند سامان از ظرفیت سرمایه گذاری بسیار بالایی برخوردار است، گفت: اگرچه اعتبارات ما محدود است و به دلیل برخی مشکلات، بخشی از اعتبارات عمرانی در سال جاری محقق نشده است، اما با توجه به اولویت، اقدامات لازم انجام خواهد شد. اختصاص اعتبار برای این پروژه

وی دستکند سامان را مجموعه ای منحصربفرد گردشگری دانست و ادامه داد: این مجموعه خاص، بی نظیر و برابر غارعلیصدر است و قطعا در آینده یکی از جاذبه های گردشگری جدی استان همدان خواهد بود.

روبانی که بریده شد و درهایی که باز نشد!

ضرغامی تاکید کرد: با مجموع اقدامات برنامه های تکمیلی و تکمیل دایره کاوش و آماده سازی حفاری سامان و اتصال چند نقطه به یکدیگر، شهر زیرزمینی سامان به یکی از مهم ترین جاذبه های جهان تبدیل می شود. بستر مناسبی برای گردشگری و آشنایی مردم با میراث فرهنگی کشور.

مدیر پایگاه ملی صنایع دستی استان همدان نیز در این بازدید گفت: تاکنون بیش از 25 میلیارد ریال برای کاوش، مرمت، حفاظت، آماده سازی، خرید ابنیه، تجهیز و آماده سازی فاز اول گردشگری و … هزینه شده است. نورپردازی این مجموعه

علی خاکسار با بیان اینکه شهر زیرزمینی سامان مجموعه ای منحصر به فرد برای حضور اسکلت انسان و سازه های سنگی گرانیتی است، گفت: هولد سامان یک پایگاه ملی است و هر ساله اعتبار دریافت می کند.

وی با تاکید بر اینکه در فاز اول و با توجه به گردشگری این مجموعه، دو کارگاه با 30 اتاق برای بازدید گردشگران تدارک دیده شد، گفت: بسیاری از مقبره ها در بستری از سنگ های آبرفتی، ماسه سنگ و خشت ایجاد شده و حفاری در آنها انجام شده است. چندان سخت نبود، در حالی که دستکند سامان بر روی سنگ بستر ایجاد شده و وسعتی بین سه تا پنج هکتار دارد.

روبانی که بریده شد و درهایی که باز نشد!

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان افزود: کاوش شهر زیرزمینی سامان به طور رسمی از سال 1385 آغاز شد و تا سال 1385 شش فصل کاوش باستان شناسی با ادامه کاوش ها و تا کنون مرمت، حفاظت و حفاظت لازم انجام شد. نقشه ها، نورپردازی، ساخت و ساز انجام شده است.ساخت و ورودی این اثر ارزشمند انجام شده است.

وی با بیان اینکه اقدامات حفاظتی و مرمتی این مجموعه همچنان ادامه دارد، گفت: هشت نقطه در سامان اکتشاف شده است که این نقاط به یکدیگر متصل و در بستر شهر قرار دارند و اکنون دو مورد از آنها قابل استفاده است.

مدیر پایگاه ملی صنایع دستی استان همدان با اشاره به کشف حدود 60 اسکلت انسان از اشیای تاریخی از جمله سفال، ظروف مسی و مهرهای عقیق در شهر زیرزمینی ثامن گفت: با توجه به اینکه اسکلت های انسان به شدت در حال فرسایش بود با حضور کارشناس مرمت اشیاء موجود در محل، مطالعه و مستندسازی اسکلت ها و توده های استخوانی در جای خود انجام می شود و اسکلت ها جمع آوری و در انباری از اداره کل میراث فرهنگی نگهداری می شود.

روبانی که بریده شد و درهایی که باز نشد!

خاکسار با بیان اینکه عملیات مرمت، حفاظت و نگهداری اسکلت ها انجام شده و پس از آماده سازی محل به دستکند بازمی گردد و در ویترین و موزه نگهداری می شود، ادامه داد: هنوز به قدمت این دستکند قطعی نشده است. که این حجم از فضای معماری دستکند در بافت سنگ ایجاد شده قطعاً قبل از دوره اشکانی بوده و تنها برای دفن اجساد قابل استفاده نبوده است.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان همچنین بر این باورند که هسته مرکزی شهر مربوط به دوره پیش از اشکانیان است که در طول تاریخ گسترش یافته است، گفت: کاربری شهر زیرزمینی سامان قبل از دوره اشکانی برای انجام مراسم مذهبی و به عنوان مثال استفاده می شد. محل دفن از زمان اسلام قبرستان بوده است.

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با بیان اینکه اسکلت انسان در دوره اشکانیان رسوب و اجساد در فضای باز دفن می شد، یادآور شد: دفن اجساد به صورت چمباتمه ای و استخوانی دسته جمعی و پس از تبدیل شدن به استخوان بود. اسکلت ها در گوشه ای جمع شده بودند.

به گزارش گیلونا، 17 سال از کشف شهر زیرزمینی سامان به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی استان همدان می گذرد و در این سال ها تلاش های زیادی برای کاوش، حفظ و افتتاح این مجموعه انجام شده است. عموم مردم اما متاسفانه درهای دستکند به روی گردشگران باز نشده است تا اینکه تاکنون موفق شده است و امید است با تخصیص اعتبار و رفع موانع در اسرع وقت پذیرای گردشگران باشد.

انتهای پیام