فرهنگ و هنر

زمان لغو ویزای گروهی ایران و روسیه اعلام شد

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی از لغو روادید گروهی ایران و روسیه از ابتدای سال 2023 خبر داد.

تهران اخیرا میزبان دومین نشست کمیته فنی گردشگری ایران و روسیه بود که به درخواست فدراسیون روسیه برگزار شد. موضوع این جلسه که با حضور رئیس اداره همکاری های بین المللی و رابط فدراسیون گردشگری کشور برگزار شد، اجرای توافقنامه لغو روادید گروهی اتباع ایرانی و روس بود. لیلا اژدری – مدیر کل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی در گفت وگو با گیلونا؛ وی در خصوص توافقات این کمیسیون گفت: بر اساس صورتجلسه این کمیسیون که به طور رسمی به امضا رسیده است، تصمیم گرفتیم ویزای گروهی گردشگران ایرانی و روس برای سفر به دو کشور را از اول ژانویه لغو کنیم. 2023، و طرفین متعهد به اجرای آن می شوند.

وی با تاکید بر اینکه شکل اجرای این موافقتنامه قبلا مورد تایید و موافقت دو کشور قرار گرفته است، یادآور شد: بر اساس آنچه که قبلا توسط دولت های ایران و روسیه امضا و توافق شده بود، با اجرای این برنامه و از دی ماه 1، شهروندان اگر ایران و روسیه در قالب گروه های تور 5 تا 50 نفره بین دو کشور سفر کنند، برای اقامت 15 روزه نیازی به ویزا نخواهند داشت.

اژدری پیش از این خاطرنشان کرد: روادید انفرادی اتباع ایرانی و روسیه لغو نشده است و همچنان برای سفر شخصی یا غیرشخصی به روسیه یا ایران باید از طریق سفارتخانه ها اقدام کرد.

مدیر کل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی نیز درباره اعتبار این قرارداد با توجه به اعتبار آن تا دسامبر 2023 اظهار داشت: اعتبار طرح اجرایی لغو روادید گروهی گردشگران ایرانی و روسی تا دوره‌های زمانی قابل تمدید است. مشابه است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش گیلونا، در تاریخ 8 فرودین 2016 برابر با 28 مارس 2017 توافقنامه ای بین دولت جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مبنی بر لغو روادید سفر گروهی اتباع دو کشور از سوی وزرای امور خارجه به امضا رسید. . طرح اجرایی این قرارداد پس از حدود چهار سال وقفه و در حالی که قرار بود از سال 2018 اجرایی شود، سرانجام در ژوئن 2021 به امضای مقامات گردشگری دو کشور رسید که تاکنون اجرایی نشده است.

بر اساس این برنامه اقدام مشترک، گروه های گردشگری ایرانی و روسی 5 تا 50 نفره که قصد سفر بین دو کشور را از طریق آژانس های مسافرتی دارند، برای اقامت 15 روزه نیازی به ویزا نخواهند داشت.

در ادامه این گفتگو، مدیرکل دفتر توسعه و بازاریابی گردشگری خارجی به بخشی دیگر از توافقات با روسیه اشاره کرد و افزود: قرار شد 45 روز پس از امضای این نشست، نهادهای هماهنگ کننده نسبت به اجرای این توافق اقدام کنند. برنامه لغو ویزای گروهی به یکدیگر ارائه خواهد شد. در ایران نیز چون دولت از ورود به امور اجرایی منع شده است، احتمالا یکی از شرکت های اقماری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان دستگاه هماهنگ کننده این برنامه اجرایی معرفی می شود. با معرفی نماینده و نهاد هماهنگ کننده دو کشور، ارتباط مستمری به منظور ارائه پاسخ و راهکار برای رفع خلأهای ارتباطی موجود برقرار خواهد شد.

ژدری همچنین گفت: بر اساس صورتجلسه جلسه که به صورت رسمی امضا شد، طرفین سه ماه فرصت دارند تا فهرست آژانس های مسافرتی را به یکدیگر ارائه کنند.

وی افزود: محدودیتی برای تعداد آژانس هایی که معرفی خواهند شد وجود ندارد، اما با توجه به اینکه برای اولین بار است که برنامه لغو روادید گروهی با کشوری اجرا می شود، لازم است آژانس هایی داشته باشند که مورد تایید نظارت دفتر باشند. و ارزیابی خدمات گردشگری و همچنین در بازار گردشگری روسیه فعال هستند. ضمناً در بند اول کمتر نمایندگی معرفی شود تا با توجه به حساسیت ها برنامه به درستی پیش برود. بر اساس این توافقنامه، فهرست آژانس ها می تواند سالانه تغییر و بازنگری شود.

اژدری ادامه داد: بر اساس این دور از مذاکرات مقرر شد تفاهم نامه همکاری گردشگری بین دو کشور امضا شود. کمیته فنی گردشگری ایران و روسیه تاکنون در خصوص لغو روادید گروهی جلسه ای برگزار کرده و فرصت و شرایط پرداختن به سایر موضوعات را نداشته است، بنابراین پیشنهاد کردیم تفاهم نامه همکاری های گردشگری بین دو کشور امضا شود. ما متعهد شدیم که ظرف یک ماه صورتجلسه کمیته فنی گردشگری ایران و روسیه را امضا کنیم تا پیش نویس پروتکل پیشنهادی همکاری گردشگری بین دو کشور در زمینه نمایشگاه، آموزش، تورهای آشنایی و سایر برنامه ها را به روسیه ارائه کنیم.

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی همچنین تاکید کرد: بر اساس صورتجلسه امضا شده در تهران، هر یک از عناصر توافق شده باید در تاریخ مشخصی اجرایی شود و طرفین متعهد به انجام آن شوند.

انتهای پیام