فرهنگ و هنر

سازها برای سیاسی ترین خداحافظی جهان نواختند

روزنامه های امروز جهان از سفر رئیس جمهور فرانسه به کشورهای حوزه خلیج فارس، خداحافظی آنگلا مرکل با صدراعظم، سرنوشت نامعلوم پناهجویان گرفتار در مرزها و کشف سیاره جدید صحبت می کنند.

به گزارش گیلونا، به نقل از آلبرت کوچویی، مهمترین عناوین روزنامه های جهان در روز شنبه 13 آذرماه به شرح زیر است:

فرانسه پا به دبی گذاشته!

سازهایی که برای سیاسی ترین خداحافظی در جهان نواخته می شوند

روزنامه اوموند به دیدار امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه با امارات، قطر و عربستان سعودی توجه ویژه ای دارد. به گفته این تحلیلگر فرانسوی، سه دوست کلیدی. پاریس که در دبی فرود آمد، مهمترین توافقنامه نظامی را امضا کرد. فروش هشتاد فروند هواپیمای جنگی رافال به امارات متحده عربی. قراردادی به ارزش ده ها میلیارد یورو. این تازه شروع سفر است. فرانسوی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید، در اروپا ساعت دارید، آن طرف دنیا. سیزده سال مذاکرات فرانسه سرانجام نتیجه داد. فروش یک جنگنده فرانسوی به ارزش هفده میلیارد یورو.

سیاسی ترین خداحافظی

سازهایی که برای سیاسی ترین خداحافظی در جهان نواخته می شوند

آنگلا مرکل سیاسی ترین خداحافظی را کرد. در سال 2005 گرهارد شرودر با آهنگ “راه من” به صدراعظم سلام کرد و اکنون آنگلا مرکل با اجرای ارکستر باندزورث و همین آهنگ از ریاست جمهوری آلمان خداحافظی می کند. البته آنگلا مرکل تا زمانی که اولاف شولز توسط پارلمان آلمان تایید نشود، صدراعظم باقی خواهد ماند. آنجلا به مدت پنج هزار و هشتصد و شصت روز صدراعظم آلمان باقی ماند. نه روز کوتاه تر از هلموت کهل، طولانی ترین نخست وزیر آلمان از جمهوری فدرال آلمان در سال 1949. خداحافظی آنگلا مرکل در وزارت دفاع برلین از سر گرفته شد.

قربانیان روی کاغذ رها شدند

سازهایی که برای سیاسی ترین خداحافظی در جهان نواخته می شوند

روزنامه اسپانیایی ال پایس نوشت: پناهجویان با عبور از کانال ماتش، 30 نفر را کشتند و باعث اختلاف بین فرانسه و بریتانیا شد. قایق هایی که پناهجویان را برای عبور از آب های بین دو کشور می فرستند. هر کدام انگشت خود را به سمت دیگری نشانه رفته و اکنون کار به سمت مکاتبات پاریس و لندن رفته است. قربانیان روی کاغذ رها شدند.

در حاشیه خبر امروز می خوانیم:

سیارات آهنی را کشف کنید

سازهایی که برای سیاسی ترین خداحافظی در جهان نواخته می شوند

سیاره ای از گدازه و آهن در فضا دیده شد. سیاره ای عجیب که ستاره شناسان آن را “ماگما” یا سیاره آذرین می نامند. سطح ستاره پر از گدازه است و وضعیت آن همچنان یک راز باقی مانده است. این ستاره توسط تلسکوپ فضایی تس کشف شد. ماگما از زمین کوچکتر است. نام علمی آن سیاره فرازمینی 4878 است که توسط یک گروه بین المللی به رسمیت شناخته شده است. سیاره ای که کنجکاوی ستاره شناسان سراسر جهان را برانگیخته است.

انتهای پیام/