فرهنگ و هنر

ساوه در معرض سنجش یک رویداد ملی

گیلونا / مرکزی پس از 6 سال وقفه در برگزاری جشنواره انار در سطح شهرستان در سرزمین یاقوت سرخ، به گفته مسئولان این شهرستان، امسال اولین جشنواره ملی انار در ساوه برگزار می شود.

تاخیر سال های اخیر در توسعه مستمر جشنواره سالانه انار حتی در سطح شهرستان، خبرگزاری گیلونا را بر آن داشت تا چندین بار در قالب گزارش ها و اخبار مختلف و در مصاحبه های متعدد با باغداران بر عدم برگزاری این جشنواره تاکید کند. ، کارشناسان، کارشناسان اقتصادی و مسئولان جهاد. کشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان به تفصیل این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار دادند و در تمام این بحث ها همگی بر اجرای این مراسم تاکید کردند و بر مزایا و نتایج آن تاکید کردند اما همچنان خبری از برگزاری نشد. مستمر و با کیفیت .

رابطه با عناوین “صغرا دل غنچه انار”، “فستا دل انار، فرش قرمزی که کش نمی آید!” در چند سال گذشته در شماره این خبرگزاری مطرح شده است.

در این گزارش ها تاکید شد که جشنواره انار دریچه ای برای ارائه رویدادها و اتفاقاتی است که در حوزه تولید این میوه رخ می دهد و علاوه بر طراحی عناوین جدید، فضایی را برای معرفی دقیق و علمی تر این امر فراهم می کند. میوه و بازار آن اما متأسفانه ساوه که معروف ترین شهر دنیا در تولید انار مرغوب و ارگانیک است، چند سالی است که از این موهبت محروم بوده و کوچه ها و باغ های این شهر در فصل انار خالی از گردشگر است.

به طور کلی در چند سال گذشته بارها قلم خرمای ساوه به مرکب ماند و نتوانست رویدادی به نام جشنواره انار این شهر را ثبت کند اما ظاهرا امسال با تلاش مسئولان این قلم به رنگ آمیزی درآمده است. جوهر تا این رویداد امسال با یک وقفه چهار ساله و همچنین برای اولین بار در سراسر کشور ثبت شود.

دبیر ستاد جشنواره ملی انار ساوه با تاکید بر اینکه این جشنواره فرصتی برای سنجش توان و ظرفیت دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی شهرستان برای برگزاری یک رویداد ملی است، به گیلونا گفت: وظایف دستگاه های اجرایی ارگان های شرکت کننده در برگزاری جشنواره ملی انار ساوه مشخص شدند. .

محمد مسعود داوری با اشاره به اینکه جشنواره انار ساوه برای اولین بار به صورت سراسری برگزار می شود، گفت: جدیت و اهتمام همه دستگاه های اجرایی، بخش خصوصی و سازمان های کشاورزی شهرستان برای حضور در این جشنواره دو چندان ضروری است. رویداد ملی “.

وی با اشاره به برگزاری جشن و نمایشگاه ملی انار از 11 تا 13 آبان ماه سال جاری گفت: این رویداد ملی با حضور مقامات کشوری، سفرای بسیاری از کشورهای خارجی و تولیدکنندگان انار از نقاط مختلف برگزار می شود. در مسجد جامع ساوه و در قالب جشنواره و نمایشگاه انار و فرآورده های آن برگزار شود.

دبیر اتاق تعاون ساوه و زرندیه در ادامه با تاکید بر اینکه برگزاری جشنواره ملی انار بهترین فرصت برای ارائه توانمندی ها و توانمندی های این منطقه به گردشگران داخلی و خارجی است، گفت: شهرستان ساوه دارای مزیت صنعتی، کشاورزی، توریستی و تاریخی دارد و در تلاش است تا در این جشنواره سه روزه تمامی قابلیت های بالقوه این منطقه به خوبی تبیین شود.

وی همچنین به تشکیل کارگروه های تخصصی جشنواره اشاره کرد و اظهار داشت: تشکیل کارگروه علمی با مشارکت جهاد کشاورزی و جهاد دانشگاهی به منظور نگاه تخصصی و علمی به جشنواره مهم ترین نکته است. و کارگروه اصلی تحقیق و پژوهش در زمینه تولید انار.

وی گفت: این کارگروه از کارشناسان و اساتید دانشگاه دعوت می کند تا آخرین یافته های تحقیقاتی تولید انار و مبارزه با آفات را به باغداران و تولیدکنندگان این میوه آسمانی آموزش دهند.

کارگروه تخصصی اقتصاد و بازرگانی به ریاست اتاق بازرگانی برای دعوت از سرمایه گذاران، گردشگران و بازرگانان، کارگروه زیرساختی به سرپرستی شهرداری برای تامین زیرساخت های جشنواره، کار گروهی گردشگری زیر نظر ریاست میراث فرهنگی و کارگروه فرهنگی به سرپرستی ارشاد و مدیریت سپاه. ملی انار تصریح کرد: پس از برگزاری دومین جلسه محل برگزاری جشنواره با دعوت از مدیران کارگروه و کمیته های ستاد برگزاری جشنواره ملی انار ساوه به میزبانی اتاق تعاون، وظایف و وظایف هر یک از دستگاه های اجرایی بررسی شد. و بخش خصوصی تعیین و برای اجرا اعلام شده است.

داوری افزود: در این جلسه همچنین مقرر شد اتاق بازرگانی اداره ساوه مصوبات ستاد ملی جشنواره انار در خصوص مشارکت صنایع در تامین هزینه های جشنواره و شهرداری را اجرایی کند. وی به عنوان رئیس کمیته زیرساخت، مسئولیت ساخت غرفه های نمایشگاهی، سرویس بهداشتی و بهبود فضای فیزیکی و سرزمینی را بر عهده خواهد داشت.

وی بیان کرد: همچنین اداره جهاد کشاورزی نسبت به رایزنی برای حضور حداکثری باغداران و کشاورزان در غرفه های نمایشگاهی اقدام و وظایف محوله را در قالب کارگروه علمی جشنواره اجرا خواهد کرد.

وی همچنین تاکید کرد: وظایف و وظایف سایر دستگاه های اجرایی، اتحادیه ها و تشکل های تعاونی در حوزه زراعت و باغبانی و بخش خصوصی برای اجرای تصمیمات ستاد مشخص و ابلاغ شد. با توجه به اینکه زمان کوتاهی برای برگزاری جشنواره وجود دارد، انتظار می‌رود کارگروه‌ها و اعضای محل برگزاری، گزارش روزانه فعالیت‌های خود را در انجام وظایف و مصوبات ستاد به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. .

به گفته دبیر جشنواره ملی انار ساوه، برگزاری جشنواره غذای محلی و سنتی و مسابقه عکس به عنوان بخشی از برنامه های جنبی جشنواره از دیگر اقدامات پیش بینی شده برای این رویداد ملی است.

به گزارش گیلونا، حتی برگزاری جشنواره انار در سطح کشور نیز می تواند ساوه را به خوبی بشناساند چرا که برخی هنوز این شهر را به نام انار و ویژگی های منحصر به فرد آن نمی شناسند و به دلیل مهجوریت و تعلل مسئولان در سال های گذشته. ، جای خالی نگه داشتن آن وجود داشت. این جشنواره در ساوه و جشنواره های مختلف انار در سایر نقاط کشور برگزار می شود که البته کیفیت انارهای آن با ساوه که خاستگاه انارهای جهان است قابل مقایسه نیست. به ویژه می توان از این فرصت برای معرفی دیگر مزیت های شهر زرگر در زمینه های صنعتی، کشاورزی (با تولید بالغ بر 70 نوع محصول کشاورزی و باغی)، تاریخی و گردشگری بهره برد.

برپایی غرفه‌های جانبی مانند موسیقی سنتی، معرفی محصولات دیگر مانند پسته و خربزه و شیرینی‌های محلی به نام نان کندی و روح افزا می‌تواند جشنواره انار ساوه را در قالب جشنواره کشاورزی، فرهنگی و غذایی از سایر جشنواره‌ها متمایز کند. تحقیقات و البته عاملی در ارتقاء روحیه کشاورزان است و تاکید بر این موضوع است که از نظر ویژگی های بارز و استثنایی انار ساوه همه انارها انار ساوه نیستند.

معرفی اقلیم ویژه ساوه برای تولید محصولات کشاورزی از جمله انار، خربزه، پسته و زیتون از دیگر محورهایی است که این جشنواره می تواند دنبال کند و امید است مسئولان توجه بیشتری به برپایی این رویداد فرهنگی و کشاورزی داشته باشند.

امیدواریم اهداف برگزاری این جشنواره به خوبی محقق شده باشد و صرفاً به معنای «آن را انجام دادیم» نباشد، بلکه همانطور که گفته شد در وهله اول به معنای واقعی کلمه در سطح ملی برگزار شد. و دوم اینکه این جشنواره برای تولیدکنندگان انار مورد استفاده قرار می گیرد و گامی در جهت معرفی بیشتر خواهد بود. شهر کوچک طلا باید در زمینه های مختلف حذف شود.

آخرین جشنواره انار ساوه در سطح شهرستان به روزهای پایانی آذرماه 1395 برمی گردد، البته پیش از این جشنواره انار هر چند سال یکبار به صورت متناوب در مرکز تولید انار کشور برگزار می شد.

انتهای پیام