فرهنگ و هنر

سایتی که باید نمایشگاه مجازی کتاب باشد نه جلد کتاب!

یک دانشمند داده که معتقد است طراحی برخی از قسمت های سایت نمایشگاه کتاب مجازی به سرعت و صرفا برای رفع تکلیف انجام شده است، از بستر برگزاری این رویداد انتقاد می کند و می گوید: این سایت باید نمایشگاه کتاب مجازی باشد نه جلد کتاب مجازی. نمایشگاه!

وحید باقی، کارشناس داده در گفت وگو با گیلونا، با توجه به اغتشاشات و تجربیات مربوط به دوره اول این رویداد، ضمن انجام مطالعات درباره راهکارهای بهبود سایت دومین نمایشگاه کتاب مجازی تهران گفت: زمانی که نمایشگاه کتاب برگزار می شود. حضوری برگزار می شد، عموم مردم می توانستند با گشت و گذار در مناطق نمایشگاهی یا پرس و جو در مورد افراد مختلف، غرفه ناشر و کتاب های مورد نظر خود را بدون استفاده از نقشه راهنما پیدا کنند، اما اکنون که این رویداد برگزار می شود، به صورت مجازی، نقشه راهنما است. اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

وی سپس گفت: بنابراین مهمترین قسمت یک وب سایت نمایشگاه کتاب، قسمت جستجوی آن است که در صفحه اول وب سایت یافت می شود که بر همین موضوع تأکید دارد.

باقی در ادامه با بیان اینکه طراحی سایت کاملاً ساده و بدون پیچیدگی است، ادامه داد: پس این نکته خوبی است. اما سادگی بدون توجه به نکات زیبایی شناختی از ارزش کار می کاهد. کاملا واضح است که طراحی سایر قسمت های سایت به سرعت و فقط برای رفع تکلیف انجام شده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست.

این تحلیلگر داده همچنین بیان کرد: تنها نام نشریات و شماره تماس آنها در فهرست ناشران درج شده است. اما شاید باید لوگوی ناشر نیز در این قسمت گنجانده شود تا اگر شخصی نشریه ای را از روی لوگوی آن تشخیص داد، به راحتی آن را پیدا کند.

وحید باقی درباره حضور ناشران در این رویداد مجازی نیز اظهار داشت: هیچ صفحه ای به ناشران در سایت اختصاص ندارد. با جستجوی ساده نام ناشر، کتاب های ناشر نمایش داده می شود. شاید بهتر بود دسته بندی هایی مانند کتاب های پرفروش، جدیدترین کتاب های ناشران و غیره درج می شد. در صفحه هر ناشر در یک بخش جداگانه برای ارائه یک تجربه کاربری مطلوب تر.

وی افزود: در صفحه هر کتاب خلاصه ای از کتاب و فایل پی دی اف صفحات اول آن درج شده است که در نگاه اول نکته مثبتی است. اما وقتی به برخی از این فایل‌های PDF نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که بسیاری از آن‌ها فقط یک اسکن بی‌کیفیت از دو صفحه اول کتاب هستند و حتی فهرستی هم ندارند! این فایل باید شامل فهرست مطالب و چند صفحه از ابتدا و انتهای کتاب باشد تا تصمیم گیری برای خرید آسانتر شود. این سایت باید نمایشگاه کتاب مجازی باشد نه نمایشگاه کتاب مجازی!

باقی در نهایت پیشنهاد بهبود سایت دومین نمایشگاه مجازی کتاب را مطرح کرد و گفت: همچنین در صفحه هر کتاب فقط شماره تلفن هر ناشر درج شده است و اگر کسی مایل است از دیگر کتاب های این کتاب دیدن کند. انتشار، آنها باید به صورت دستی نام جستجو را بگذارند، در حالی که بهتر است در هر صفحه کتاب پیوندی به کتاب های ناشر دیگر قرار دهند.

انتهای پیام/