فرهنگ و هنر

سریالهای تلویزیونی زن بدحجاب را تحصیلکرده نشان می دهد و باحجابها را کم سواد

107 شخصیت محجبه از این مجموعه ها انتخاب و تحلیل شده است و نتایج این پژوهش نشان می دهد که در سال های بعد از انقلاب اسلامی تصویر مطلوبی از وضعیت عفاف و حجاب در شخصیت های زن تحصیل کرده ارائه نشده است و بیشتر شخصیت های زن تحصیل کرده در سریال های تلویزیونی کشورمان در نوع پوشش و رفتار با شاخص های مورد تاکید دین و تمدن فاصله زیادی دارد.

بر اساس این تحقیق (40 سریال پربیننده تولید کشورمان)، 63.6 درصد از زنان تحصیلکرده مانتوهای تنگ و کوتاه می پوشند، در حالی که 83.2 درصد از شخصیت های چادری این سریال ها عمدتاً بدون تحصیلات دانشگاهی نمایش داده می شوند.

بر اساس این تحقیق، 86.1 درصد زنان تحصیل کرده آرایش، 22.2 درصد موهای بدون پوشش، 30.6 درصد بدن گشاد، 61.6 درصد زیور آلات در معرض نامحرم و 47.2 درصد پوشش نامتعارف و 23.6 درصد دارای پوشش نامتعارف هستند. رابطه نامتعارف با نامحرم جالب اینجاست که شاخص های عفاف و حجاب در افراد با تحصیلات دانشگاهی به طور قابل توجهی ضعیف تر از افراد بدون تحصیلات دانشگاهی است.

اگرچه حجاب و پوشش اسلامی برای مجریان برنامه های تلویزیونی و یا بازیگران سریال های تئاتر رعایت شده است، اما آنچه از نگاه کلی برنامه های شبکه های مختلف تلویزیون به دست می آید این است که تاکنون اقدامی ویژه و نمایش برنامه ریزی ویژه و گسترده ای برای ترویج فرهنگ صورت گرفته است. حجاب و عفاف انجام نشده و لزومی به استفاده از توانمندی ها و پتانسیل بالای تلویزیون برای فرهنگ سازی حجاب، عفاف و عفاف و لوازم آن نبوده است.

شاید تنها مورد موفق در بین سریال های تلویزیونی که توانست به بحث عفاف و حجاب توجه قابل قبولی داشته باشد، سریال «در پناه تو» بود که در بحث آماری محلی اعراب از این قاعده مستثنی نیست.

در این تحقیق تنها 40 سریال پرمخاطب تولید شده در کشورمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در صورتی که سایر حوزه های تاثیرگذار در حوزه حجاب و عفاف نیز مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت، مانند برنامه های سرگرم کننده، برنامه های گفتگو و تبلیغات تلویزیونی، رفتار و عملکرد رسانه های صدا و سیما و تلویزیون در عمل بسیار بدتر از این مسئولیت مهم و تعیین کننده بود که موید کوتاهی و سرزنش سردمداران این سازمان عظیم و طولانی با چند هزار کارمند و میلیاردها تومان در بودجه سالانه است.

اگرچه در این روزها به دلیل فوت مشکوک مهسا امینی بحث های زیادی در مورد کیفیت و محدودیت های حجاب در جامعه مطرح شده است، اما همه کارشناسان و محققان حوزه فرهنگی و اجتماعی معتقدند که وقوع حجاب و عفاف در جامعه تابع یک فرآیند بلندمدت است که نهادهای سرپرستی باید با ایجاد تصاویر و پیوست های فرهنگی مناسب و تکریم آن توسط افراد جامعه به ویژه نسل جوان، زمینه تقویت این مقوله مهم را ایجاد کنند. بنابراین نمی توان انتظار داشت که نسلی با الگوها و ویژگی هایی که در گفتار و کردار خود رفتارهای متناقضی دارند (مثل نوع پوشش بازیگران سریال و رفتار انکاری که در فضای مجازی از خود نشان می دهند) جلوی مسئولان را بگیرد. بازیگری، تحریفات رفتاری مروجین حجاب و بی مسئولیتی پدر و مادر باید چشم خود را ببندند و رسول و قدیس رفتار کنند، زیرا «آنچه در اوست از کوزه بیرون می‌آید».

23302