فرهنگ و هنر

سفر ایرانی‌ها به سوریه از کی آغاز می‌شود؟

رئیس سازمان حج و زیارت از اعزام زائران ایرانی به سوریه طی دو تا سه هفته آینده خبر داد. ایران و سوریه تصمیم گرفته اند سالانه 100 هزار زائر ایرانی را به این کشور اعزام کنند.

به گزارش گیلونا، به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، علیرضا رشیدیان درباره جزئیات تفاهم نامه ایران و سوریه برای از سرگیری سفرهای دو کشور گفت: شرکت های حمل و نقل، پذیرایی و خدمات لجستیکی راه اندازی می شود. امید است طی هفته های آینده اولین کاروان های زائران ایرانی به سوریه اعزام شوند.

وی افزود: همزمان با این اقدامات، دستورالعمل های لازم برای ثبت نام، ساماندهی و اعزام زائران به دفاتر زیارتی ابلاغ می شود.

سازمان حج و زیارت ایران و وزارت گردشگری سوریه یادداشت تفاهمی برای از سرگیری سفر زیارتی امضا کرده اند که بر اساس آن ایران سالانه 100 هزار زائر را به سوریه اعزام می کند و دولت دمشق نیز متعهد شده است که از ایمنی و سلامت زائران اطمینان حاصل کند. این زائران وزیر گردشگری سوریه همچنین گفت که آژانس های این کشور را تشویق به اعزام گردشگران به ایران کرده است. وزارت کشور سوریه نیز آمادگی خود را برای پذیرایی از زائران ایرانی اعلام کرده است.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران همچنین گفت: با توجه به شرایط کنونی سوریه به ویژه پس از تحولات اخیر و برقراری امنیت در این کشور و حضور زائران از کشورهای مختلف، درخواست و مهمترین تاکید ما این است که برای اعزام زائران ایرانی و ایجاد سفرهای زیارتی به این کشور.» این یک مسئله امنیتی بود.

علیرضا رشیدیان در سفر چهار روزه خود به سوریه با وزیر حمل و نقل نیز دیدار کرد که وی تاکید کرد: جابجایی مناسب زائران نیازمند همکاری شرکت های هواپیمایی ایرانی و نهادهای ذیربط سوریه است و بر اساس امضای تفاهم نامه، ورود خطوط هوایی.” ایران برای جابه‌جایی زائران مهم است و در این میان، بهره‌گیری از ظرفیت طرف‌های سوری می‌تواند به جابه‌جایی بهتر زائران کمک کند.

وی یادآور شد: در این راستا مذاکرات ما با وزیر گردشگری و گردشگری سوریه برای ورود سالانه 100 هزار زائر انجام شده است که امیدواریم در مرحله اجرا به خوبی اجرایی شود.

زهیر خزیم وزیر حمل و نقل سوریه با استقبال از از سرگیری سفرهای حج گفت: ما تمام تلاش خود را برای اعزام زائران ایرانی انجام می دهیم. قطعا در انتقال زائران کمک خواهیم کرد.

سفرهای زیارتی سوریه از سال 2011 و زمانی که این کشور درگیر جنگ بود، به حالت تعلیق درآمد. این سفرها و اعزام کاروان های زیارتی از سال 1388 به صورت محدود از سر گرفته شد، اما با شیوع تاج و تخت و تا به امروز دوباره متوقف شد.

انتهای پیام/