فرهنگ و هنر

سه نکته تاریخی درباره پدافند هوایی

پدافند هوایی یکی از یگان های عملیاتی و اصلی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس بود که با تدابیر لازم توانست امنیت هوایی میدان نبرد و خطوط مقدم را نیز تامین کند. به طوری که دفاع هوایی از مراکز مهم و راهبردی کشور از جمله پالایشگاه ها، کارخانه ها، پل ها و حتی دفاع از مراکز غیر استراتژیک کشور را بر عهده داشت. کشور.

به گزارش گیلونا، با توجه به تغییر استراتژی نبرد در اواخر دهه 90 و اهمیت نبردهای هوایی و افزایش تهدیدات علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و اولویت پدافند هوایی در برابر اقدامات فرمانده معظم کل قوا با دستور قرارگاه پدافند هوایی با مأموریت پدافند هوا و فضای کشور در برابر هرگونه تهدید هوایی و با استفاده از تمامی توانمندی های پدافند هوایی نیروهای مسلح کشور سازماندهی و تقویت شدند. در 10 سپتامبر 2007 با ساختاری متفاوت. بعدها این روز به عنوان روز دفاع هوایی شناخته شد. البته پیش از این بر اساس تدابیر و دستورات فرماندهی معظم کل قوا، قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در سال ۱۳۷۱ مسئولیت هماهنگی فعالیت‌های پدافند هوایی ارتش و سپاه را بر عهده داشت.

در این مجال جا دارد به چند نکته درباره پدافند هوایی اشاره شود.

اولین افسر دفاعی به عنوان وابسته نظامی در خارج از کشور

در سال 1319 سروان تقی ریاحی فرمانده هنگ دوم ضدهوایی تیپ مستقل مکانیزه اولین افسری بود که به عنوان معاون وابسته نظامی ایران به سوئد اعزام شد. اعزام افسر هنگ ضدهوایی به این ماموریت دو واقعیت زیر را نشان می دهد:

اولاً افسران هنگ ضدهوایی آموزش و مهارت لازم را داشتند و ثانیاً چون سلاح های ضدهوایی از سوئد خریداری شده بود از افسران این درجه استفاده می شد. به عبارت دیگر این نظم اهمیت واقعی خود را یافته است.

روند آموزش به صورت تدریجی و به گونه ای بود که فرمانده هنگ ضدهوایی تهران و فرمانده گروه های اول، سوم و چهارم آتش نشانی بر اساس حکم عمومی شماره 24. ماده 1312 ماده دو ارتش، در 8 آنلاین 1319 به دلیل جدیت در آموزش، هر یک از آنها نشان افتخار دریافت کردند.

جالب اینجاست که اسپانسر سومین شعله افکن، ستوان دوم نصرت الله خلیل ناجی، ابتدا تیپ 77 مستقل پدافند هوایی را با درجه سرتیپ نیروی هوایی تشکیل داد و متعاقباً به درجه سرلشکری ​​بازنشسته شد.

تشکیل گردان مستقل ضدهوایی مسلسل در تیپ مکانیزه مستقل در 15 آذر 1319 صورت گرفت و شکل عملیاتی تری به این امر داد. طبیعتاً تشکیل گردان مذکور به دلیل خرید مسلسل های ضدهوایی 15 میلی متری برنو بوده است.

اولین اعلامیه پدافند غیرعامل در ایران

نمونه ای از این تلاش که در روزنامه روز چهارشنبه 14 شهریور 1320 در قالب اطلاعیه ای برای حفاظت در برابر بمباران هوایی منتشر شد، به شرح زیر منتشر شد:

پیرو اخطارهای قبلی به مردم هشدار داده می شود، هشدار خطر هوا در شب با خاموش شدن چراغ برق و سوت زدن در روز انجام می شود. به این ترتیب دو سوت به مدت پنج دقیقه “متوالی” به صدا در می آید. هنگامی که خطر هوا اعلام می شود، ساکنان باید دستورالعمل های زیر را به دقت دنبال کنند. متخلفان از این دستور به شدت تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

الف- کسی که در خانه است نباید از خانه خارج شود، در سرداب یا سرپناه و مانند آن بماند.

ب- اگر در کوچه یا خیابان هستند دور هم جمع نشوند و هر کدام سریع و آرام به خانه بروند.

ج – کلیه وسایل نقلیه باید بلافاصله به سمت راست جاده یا جاده رفته و توقف کنند. اگر شب است چراغ ها را خاموش کنند و مسافران را به سرپوش یا محل سرپوشیده ببرند.

ت- ساکنین فوراً کلیه چراغ ها اعم از برق و روغن و همچنین اتاقک های فر را خاموش کنند تا نوری دیده نشود.

3- در هر خانه یکی از اتاق ها را با پرده سیاه یا پارچه ضخیم بپوشانید تا در صورت اعلام خطر هوایی، اگر افراد خانه در شب نیاز به نور دارند، چراغی را در آن اتاق روشن کنید و پرده ها را سیاه کنید. جلوی پنجره ها به طوری که نور به صفر برسد. صورت نباید از بیرون قابل مشاهده باشد.

ج – کسانی که در مغازه و فعالیت تجاری هستند تا پایان اخطار در آنجا بمانند.

د – در صورت وقوع حریق سریعاً با شماره تلفن 8888-8887 به آتش نشانی اطلاع دهید.

ح – اگر بمبی نزدیک شخصی فرود آمد، بلافاصله با سینه روی زمین دراز بکشید و پس از انفجار بمب از آن محل دور شوید، سپس لباس خود را درآورید و دست و صورت خود را با دستمال خشک کنید. .

رانندگان خودروهای خود را به سمت راست برانند و توقف کرده و چراغ ها را خاموش کنند.

د – اعلام خطر هوا در شب با روشن كردن چراغ برق و سوت زدن در روز داده مي شود به طوري كه چند سوت كوتاه و مكرر به مدت سه دقيقه طولاني شود.

ز – در هر خانه ای بیل پهن و کلنگی باشد که هنگام رفتن به زیرزمین ها با خود ببرند تا اگر آوار درب زیرزمین را بست راه را باز کنند. علاوه بر این، در هر خانه باید مقداری پانسمان زخم وجود داشته باشد (بعضی باند، مقداری آبدوست، الکل و رنگ، و تعدادی تخته کوتاه، تمیز و پهن) و ماسه برای خاموش کردن آتش.

پدافند هوایی در جنگ تحمیلی

پدافند هوایی یکی از یگان های عملیاتی و اصلی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس بود که با تدابیر لازم توانست امنیت هوایی میدان نبرد و خطوط مقدم را نیز تامین کند. به طوری که دفاع هوایی از مراکز مهم و راهبردی کشور از جمله پالایشگاه ها، کارخانه ها، پل ها و حتی دفاع از مراکز غیر استراتژیک کشور را بر عهده داشت. کشور.

«رادار سوباشی» در دوران هشت ساله دفاع از ملت ایران، آسمان منطقه غرب و بخشی از منطقه جنوب غرب و شمال غرب را با تغذیه چند سایت راداری، موشک های زمین به هوا و سامانه های ضدهوایی رصد کرد. خلبانان عراقی به دلیل عملکرد مناسب، همیشه از نزدیک شدن به نقطه دور زدن منطقه دفاعی سایت رادار سوباشی می ترسیدند.

انتهای پیام