فرهنگ و هنر

شب ایرانی در باشگاه تئاتر زاگرب/معرفی نسخه کرواتی و فارسی کتاب «در سرزمین مردمان نجیب»

مراسم ارائه همزمان نسخه کرواتی و فارسی کتاب «در سرزمین اعیان» که با خاطرات شیرین «هرویه روپ چی آی» نوازنده، جهانگرد و نویسنده این کتاب از وی همراه بود. سفر به ایران عصر سه شنبه در باشگاه تئاتر زاگرب برگزار شد.

به گزارش گیلونا، در این مراسم که پرویز اسماعیلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کرواسی و دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان به همراه جمع کثیری از فرهنگیان و هواداران ایران حضور داشتند، همچنین نمایش عکس ها، گزیده هایی از سه فیلم مستند که شامل جلوه هایی از تمدن، تاریخ و هنر ایرانی است.

سفیر ایران با قدردانی از برگزارکنندگان این نشست و ناشران کرواسی و ایرانی این کتاب، تصریح کرد: روابط فرهنگی دو ملت موجب تعمیق و گسترش همه ابعاد روابط دو کشور اعم از اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می شود. بنابراین، شخصیت‌های فرهنگی، هنرمندان و فعالان اجتماعی تأثیر عمیق‌تر و ماندگارتری بر روابط بین ملت‌ها دارند.

وی افزود: هرویه روپچیچ بهترین نمونه در این زمینه است. او با نگاهی لطیف که در سبک زندگی هنری خود پالایش شده است، در سفرهایش و با نوشتن، جزئیاتی را دیده است که بسیاری از گردشگران توانسته اند چنین زیبایی هایی را از درون یک تمدن تاریخی و یک ملت بزرگ درک کنند و به آن ها منتقل کنند و به آنها منتقل کنند. با مردم کشورهای دیگر مانند کرواسی.

پرویز اسماعیلی ادامه داد: او هر روز صادقانه از جادوی نجابت و میهمان نوازی مردمم می گفت و بر اساس یک ضرب المثل ایرانی نوشته اش چون از دل برآمده است باید بر دل بنشیند. از او تشکر می کنم و خوشحالم که در دوره ای که نمایندگی کشورم در زاگرب را بر عهده دارم، این کتاب زیبا علاوه بر چاپ در کرواسی، در ایران نیز ترجمه و منتشر شده است.

وی با اشاره به حضور دراگان اسکوچیچ در این دیدار و رضایت مردم کشورمان از عملکرد وی و موفقیت تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی، افزود: از طریق هنر، فرهنگ و ورزش مردم می توانند آسان و با کمترین هزینه باشد.

“من و همسرم به سراسر ایران سفر کردیم، بهترین انکار همه تعصبات منفی و دروغ هایی بود که” علیه ایران و مردمش می شنوید.

وی صمیمیت، مهربانی و میهمان نوازی را از ویژگی های مهم همه ایرانیان دانست و افزود: بهترین تولدهای زندگی ام را افرادی جشن گرفتند که تا به حال ندیده بودم، اما با سخاوت و صمیمیت تلاش کردند تا من و همسرم این کار را انجام دهیم. احساس غریبی نکن.»

این نوازنده و جهانگرد کروات در ادامه با اشاره به اینکه ایران یکی از دیدنی ترین، امن ترین و بهترین کشورهای جهان برای گردشگران است، خاطرنشان کرد: در حال بازگشت از ایران بودم که تصمیم گرفتم به میان مردم این سرزمین برگردم.

هرویه روپچیچ نیز داستان های شیرینی از مراحل مختلف سفر خود در مناطق و شهرهای کشورمان را همراه با نمایش فیلم های مرتبط ارائه کرد.

کتاب «از سرزمین اشراف» به زبان کرواتی توسط انتشارات معتبر VBZ در کرواسی منتشر شد و به عنوان پرفروش ترین کتاب گردشگری در این کشور معرفی شد. این کتاب نیز به تازگی توسط موسسه جام جم در ایران و با همکاری سفارت کشورمان در زاگرب منتشر شده و در بازار کتاب ایران موجود است.

نسخه اصلی کتاب به زبان کرواتی، که رکورد فروش آنلاین کتاب در کرواسی را به نام خود ثبت کرد، روایتی مصور از سفر هروه روپچیچ، نوازنده و جهانگرد کروات و همسرش است که بیش از این مدت با موتورسیکلت به اکثر نقاط کشورمان سفر کرده اند. دو ماه.

این زوج هنرمند همچنین سه فیلم مستند از سفر خود منتشر کرده اند.

پایان زندگی