فرهنگ و هنر

شناخت ایران و قزاقستان از ظرفیت‌های یکدیگر پیش‌نیاز توسعه روابط فرهنگی است

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، روابط ایران و قزاقستان را عمیق، دیرینه و تاریخی توصیف کرد و گفت: شناخت توانمندی های متقابل ایران و قزاقستان پیش نیاز توسعه روابط فرهنگی است.

به گزارش گیلونا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در چارچوب سری هواپیمای خود با دارخان قاواندیق اولی‌قدرعلی وزیر اطلاعات و توسعه اجتماعی قزاقستان دیدار و گفت‌وگو کرد. سفر به قزاقستان

دارخان قاوندیق اولی قدرعلی ضمن تبریک دریافت مدال صلح و تفاهم از سوی رئیس جمهور قزاقستان به رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: از تلاش ها و مشارکت واقعی حضرتعالی و هیئت همراه قدردانی و ارج می نهیم. در هفتمین کنگره ادیان جهانی و سنتی برگزار شد.

وزیر اطلاعات و توسعه اجتماعی قزاقستان با اشاره به سی امین سالگرد روابط ایران و قزاقستان گفت: اگرچه روابط دیپلماتیک ما به 30 سال گذشته بازمی گردد، اما روابط فرهنگی ما قرن ها ادامه داشته است و رئیس جمهور کشورمان نیز در سفر خود به این کشور سفر کردند. به ایران تاکید کرد

وی افزود: در این سفر هماهنگی های خوبی صورت گرفته است. تفاهم نامه با خبرگزاری صدا و سیما امضا شد.

درخان قاوندیق اولی قدرعلی با اشاره به پخش فیلم های ایرانی از برخی شبکه های قزاقستان گفت: سطح فیلم های ایرانی را خوب می دانم. امیدوارم به زودی شاهد فیلم های ایرانی بیشتری در شبکه های مختلف قزاقستان باشیم.

وی در عین حال افزود: هفتمین کنگره بزرگان مذاهب جهانی و سنتی به خوبی پیش رفت و با بیانیه پایانی به پایان رسید. نقش جناب عالی که در سطح عالی در کنگره حضور داشتند قابل تقدیر است.

وزیر اطلاعات و توسعه اجتماعی قزاقستان گفت: لازم است همکاری های خود را به خوبی و در سریع ترین زمان ممکن ادامه دهیم.

وی افزود: مطالعات مشترکی در زمینه فارابی داریم و از کتاب کامل التواریخ تحقیقات خوبی در مورد فارابی داریم.

دارخان قواندیق اولی قدرعلی به وجود منابع مختلف در مورد قرون وسطی اشاره کرد و گفت: دانشگاه بزرگ فارابی در شهر آلماتی داریم و مطالعات زیادی در مورد فارابی در آنجا متمرکز شده است.

وی با تاکید بر اینکه فارابی پل ارتباطی خوبی بین دو کشور است، گفت: آماده ساخت فیلم های مشترک در حوزه فارابی هستیم و امیدواریم همکاری هایمان عمیق تر شود.

فرصت های زیادی برای گسترش روابط ایران و قزاقستان وجود دارد

حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور در سخنانی با اشاره به موفقیت هفتمین کنگره ادیان گفت: اگرچه ویروس کرونا سفرهای ما را کاهش داده است، اما روابط ایران و قزاقستان همواره عمیق، دیرینه و تاریخی است. .

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکید کرد: نگاه ما به قزاقستان تسامح و تسامح است و ظرفیت ها و فرصت های زیادی برای توسعه روابط فرهنگی دو کشور وجود دارد.

وی به سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران و لغو روادید اشاره کرد و گفت: اگر از این فرصت استفاده کنیم، مشاغل جدیدی ایجاد می شود. دو کشور باید بهتر به یکدیگر معرفی شوند و زمینه های مختلف همکاری را تعریف کنند.

حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور بر ضرورت تعامل و همکاری ایران و قزاقستان در زمینه های رسانه ای، اطلاع رسانی، تبادل تجربیات علمی، آموزشی و فرهنگی به ویژه همزیستی مسالمت آمیز ادیان و مذاهب تاکید کرد.

وی افزود: فارابی به عنوان معلم ثانوی در بین مسلمانان شهرت دارد. او یکی از بزرگترین دانشمندانی است که خدمات متقابل انجام داده است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به دیدار رئیس جمهور قزاقستان با مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر همکاری دو کشور در حوزه فارابی گفت: در تلاش هستیم کمیته مشترکی تشکیل دهیم و برای این امر تلاش کنیم. ما خواهان همکاری قزاقستان هستیم.

انتهای پیام