فرهنگ و هنر

طرح اکونومیست از آب شدن زمین

روزنامه های امروز از گرم شدن زمین و وعده های ناقص سران کشورها برای حل این مشکل می نویسند.

به گزارش گیلونا، بزرگترین خبر روز سه شنبه 4 آبان به نقل از آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت رادیو به شرح زیر است:

کودتا در سودان

کودتا در سودان امروز تیتر بسیاری از روزنامه های جهان است. رهبران کودتا پس از دستگیری نخست وزیر وضعیت فوق العاده اعلام کردند. روزنامه فرانسوی فیگارو نوشت: بسیاری از معترضان در خارطوم در اعتراض به کودتا به خیابان ها آمدند. نخست وزیر بدون همراهی سران کودتا به مکان نامعلومی منتقل شد. پس از سقوط عمر البشیر، بذر کودتا در سودان کاشته شد. العربیه نوشت: کودتا به دست ارتش سودان درآمد. یک کودتای نظامی

بازی خطرناک

روزنامه فرانسوی لوموند نوشت: محاسبه مخاطره آمیز اردوغان; رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه ۱۰ سفیر کشورهای غربی را تهدید به اخراج کرد. از جمله سفرای ایالات متحده، آلمان و فرانسه. آنها متهم هستند که نامه ای را امضا کرده و از عثمان کاوالا، تاجر و نیکوکار ترکیه ای عذرخواهی کرده اند. تحلیلگر لوموند می نویسد: اردوغان بازی خطرناکی انجام داد. روابط اردوغان با اعضای ناتو و اتحادیه اروپا تیره شده است. این تاجر متهم به دست داشتن در توطئه سرنگونی اردوغان بود.

ذوب زمین

اکونومیست نوشت: طرحی از استفانی شولز است که سیاره زمین از گرما عرق می کند، رنگ سر و صورتش «درخشنده» است. در مقاله همراه این پروژه آمده است که جام بیست و ششم یکی از رویدادهای مهم در حوزه آب و هوا و تغییرات آن است. متنی که از وعده های شکسته و محقق نشده و کمبود انرژی و در نهایت ویروس کووید صحبت می کند. طبق متن این اتاق های کنفرانس هستند و آن را قطع می کنند. همه خواستار وفای به عهد وعده های فراموش شده هستند. این بیست و ششمین کنفرانس جهانی آب و هوا است. وعده های همه کشورها در کنفرانس پاریس 2015 برای یک سال مشابه. آیا وعده های بیشتری در راه خواهد بود؟

در حاشیه خبر امروز:
بافتنی و راحتی

بافتنی برای مغز انسان مفید است. همانطور که Donatella Zor Zoto در روزنامه ایتالیایی Le Repubblica می نویسد، این تحقیق جدید موسسه Bosta در میلان را نشان می دهد. بافتنی اضطراب فرد را کاهش می دهد و به نوبه خود مغز را فعال می کند. این مطالعه می گوید: «بافندگی، مانند مدیتیشن در مدیتیشن، آرامش بخش است. تحقیقات جدید نشان می دهد که عضلات شل می شوند و اضطراب را از بین می برند. تام دیلی، شناگر بریتانیایی در المپیک 2020 توکیو می‌گوید: «قبل از تمرین برای کاهش اضطراب می‌بافم».

انتهای پیام