فرهنگ و هنر

عملیات «قادر» چه بود ؟

عملیات قدیر در مدت دو ماه در سه مرحله و با نام های قدیر 1، 2 و 3 انجام شد و هدف از اجرای آن در غرب، تسلط بر شهر سیدکان در استان اربیل عراق و آزادسازی ارتفاعات منطقه بود. .

به گزارش گیلونا، عملیات قدیر با رهبری و کنترل قرارگاه مشترک ارتش و سپاه، قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) انجام شد.

عملیات افندی قدیر که به فرماندهی سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در منطقه عمومی سیرکان با نام صاحب الزمان (عج) انجام شد، با رکود قابل توجهی در جبهه های جنگ و عملیات بدر برنامه ریزی شد. که در ابتدا به دلیل استفاده گسترده عراق از تسلیحات شیمیایی موفقیت آمیز بود، اهداف اشغال مشخص نشده بود و در واقع آخرین عملیات گسترده نیروهای اسلامگرا علیه عراق قبل از عملیات به شمار می رفت.

بر اساس تصمیمات فرمانده کل قوا، نیروهای ایرانی به منظور حفظ روحیه تهاجمی و جلوگیری از تضعیف و سستی یگان ها و نیز جلوگیری از خسارات سنگین ناشی از عملیاتی که منجر به موفقیت نشد. به دلایلی هر یگان تا سطح تیپ ناگزیر به انجام پاتک رزمی تا گردان استعدادیابی می شد و گروهان صلح را از دشمن می گرفت و راه را برای عملیات گسترده هموار می کرد.

بر این اساس تنها منطقه ای که به دلیل شرایط جوی امکان انجام عملیات گسترده در آن وجود داشت، منطقه عملیاتی شمال غرب بود که در صورت موفقیت، اهداف قابل توجهی را ارائه می کرد و در نتیجه در راستای این استراتژی بود که عملیات توانست برنامه ریزی و اجرا کند.

تصرف ارتفاعات مهم و حساس منطقه عملیاتی، قطع خطوط ارتباطی و تدارکاتی عناصر ضد انقلاب، انهدام نیروهای دشمن، آزادسازی بخشی از خاک عراق، نزدیک شدن به جاده های اصلی و خطوط ارتباطی دشمن، افزایش کارایی. یگان های داخلی و در نتیجه تضعیف دشمن و کسب ابتکار عمل اقدام نیروهای خودی از اهداف اصلی عملیات قدیر 1 بود که برای اجرای این عملیات تعداد زیادی از یگان های پیاده ارتش و ارتش به همراه یگان های توپخانه، هوانوردی، هوانوردی و پدافند هوایی ارتش مورد استفاده قرار گرفت. رسیدن به پایگاه های منطقه و فتح ارتفاعات باشکین، سرسپندار، بربزین روست و حصار روست از نتایج عملیات قدیر بود.

البته بخشی از خاک عراق تصرف شد و نیروهای داخلی به جاده های اصلی و خطوط ارتباطی دشمن نزدیک شدند، اما به دلیل توپخانه سنگین دشمن، مواضع تصرف شده تثبیت نشد. در این عملیات 1250 نیروی عراقی کشته و زخمی شدند و 20 نفر نیز اسیر شدند. همچنین سه فروند هواپیما، چهار دستگاه تانک، سه قبضه اسلحه و 67 خودرو به همراه تعدادی پایگاه مهمات و پادگان دشمن و تعدادی دیگر نیز به اسارت درآمدند.

انتهای پیام