فرهنگ و هنر

عکسی هشدارآمیز از تخت‌جمشید – گیلونا

تخت جمشید- سایت میراث جهانی تخت جمشید با انتشار عکسی قدیمی از این اثر باستانی نسبت به خشکسالی و کم آبی در کشور هشدار داد.

به گزارش گیلونا، این عکس به مناسبت سیزدهم فروردین روز طبیعت در صفحه رسمی اینستاگرام سایت میراث جهانی تخت جمشید با عنوان سیزده بدر دهه شصت در کنار آثار تاریخی تخت جمشید منتشر شده است. هشدار داده شد که «خشکسالی و کم‌آبی» کشور را جدی‌تر از گذشته می‌کنیم.»

بیش از یک دهه است که خشکسالی و فرونشست زمین در میراث جهانی تخت جمشید – تخت جمشید احساس می شود. همچنین حمید فدایی – مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید – با بحران فرونشست در استان فارس یادآور شد: علاوه بر خشکسالی، سوء مدیریت منابع آبی و حفر چاه های غیرمجاز در نقاط مختلف به ویژه در دشت مرودشت و … در محوطه تخت جمشید و نقش رستم عوامل مهمی بر وقوع این فرونشست تأثیرگذار بوده است.

سازمان میراث فرهنگی در سال 1395 در نامه ای به استاندار وقت فارس نسبت به 16 هزار حلقه چاه در مرودشت که 50 درصد آن غیرقانونی ساخته شده بود هشدار داد و خواستار توقف حفر چاه کشاورزی شد. از آن زمان سازمان جهاد کشاورزی و آب منطقه ای فارس صدور مجوز برای حفر چاه در مرودشت را متوقف کردند. با این حال، گزارش های منتشر شده از پایگاه میراث جهانی تخت جمشید حاکی از آن است که تعدادی از چاه ها در پی دستور تعطیلی، مجوز حفاری دریافت کرده اند.

عکسی هشدار دهنده از پرسپولیس

آبادی اطراف تخت جمشید – تخت جمشید ۱۳۹۵

در سال 1397 نیز مدیرعامل تخت جمشید، ثبت جهانی، نسبت به کاشت «شالی» (برنج) با وجود خشکسالی در دشت مرودشت و محوطه تخت جمشید اعتراض کرد و با بیان اینکه آثاری از ترک در «نقش» وجود دارد، اظهار داشت: رستم «و در برخی از مناطق تخت جمشید بر فراز زمین دیده ام.

مدیر آبفای استان فارس در سال 1377 گفت: برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی استان فارس را با بحران فرونشست خاک مواجه کرده است و این بحران به گونه ای است که این استان در حال حاضر از نظر فرونشست در دنیا رتبه اول را دارد.» به طوری که استاندارد فرونشست چهار میلی متر در سال است، اما در استان فارس میانگین فرونشست سالانه بین شش تا هشت سانتی متر است.

بررسی های اخیر درباره پدیده فرونشست در استان فارس نیز نشان می دهد که فرونشست مرودشت مجموعه تاریخی «نقش رستم» را تحت تأثیر قرار داده و تا 300 متری سازه «تخت جمشید» را ادامه داده است. دانشگاه شیراز هشدار داده است که در صورت عدم توقف این روند، ریزش در محوطه تخت جمشید رخ خواهد داد.

عزت الله رئیسی اردکانی، استاد گروه هیدرولوژی دانشگاه شیراز که در رشته آب و فرونشست در استان فارس تحصیل کرده است، در مصاحبه ای در تابستان 1400 می گوید: در این بررسی ها متوجه شکافی به طول 300 متر، یک متر شدیم. عرض و 100 متر عمق.” در «نقش رستم» حدود 30 سانتی متر اختلاف قد را نشان می دهد و به همین دلیل وضعیت پرسپولیس نگران کننده است.

انتهای پیام/