فرهنگ و هنر

فیلم ایرانی برگزیده جشنواره‌ای در عربستان

دومین دوره جشنواره بین المللی فیلم دریای سرخ عربستان با اعلام برندگان پایان یافت و یکی از جوایز اصلی به فیلمی ساخته رسا جمالی سینمای ایران تعلق گرفت.

به گزارش گیلونا، به نقل از اسکرین، جشنواره فیلم دریای سرخ عربستان در حالی به دومین دوره خود پایان داد که فیلم «سون سوز» به کارگردانی رضا جمالی که در بخش اصلی رقابت این رویداد سینمایی قرار داشت، جایزه بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد.

رضا جمالی که پیش از این فیلم پرفروش “پیرمردها نمی میرند” را ساخته بود، در فیلم کمدی و جدید “سون سوز” داستان روستایی کوچک را روایت می کند که مدت هاست بچه دار نشده و همه مردان او را تقصیر زنان می دانند. . 20 سال پیش کاظم فیلمساز پیشکسوت برای ساخت مستندی از ناباروری زنان روستا به این روستای دورافتاده روستایی آمد. اما زنان روستایی می خواستند از حیثیت خود محافظت کنند، بنابراین فیلم را دزدیدند و سوزاندند.

روستاییان تا به امروز فهمیده اند که مردان عقیم هستند و زنان هیچ مشکلی ندارند. کاظم با کمک دستیارش سعی می کند چند مصاحبه با مردان عقیم را ضبط کند تا حقیقت را در یک فیلم جدید فاش کند، اما از بسیاری جهات این کار به یک ماموریت غیرممکن تبدیل می شود.

در جشنواره فیلم دریای سرخ عربستان 2022 که ریاست هیئت داوران آن بر عهده الیور استون کارگردان مشهور آمریکایی بود، جایزه 100 هزار دلاری بهترین فیلم به «باغ‌های معلق» ساخته احمد یاسین الدراجی، فیلمبردار عراقی و «لطفی ناتان» تعلق گرفت. جایزه کارگردان برای درام خانوادگی «هارکا» و «آدام بسا» برای بازی در این فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد.

در بخش‌های دیگر جایزه هیئت داوران به فیلم عربستانی «در شن» به کارگردانی «محمد العطاوی» تعلق گرفت و «عادله بندی مراد» برای بازی در فیلم «آخرین ملکه» نامزد بهترین بازیگر زن شد. .

فیلم «آجوما» ساخته «هه شومینگ» محصول مشترک سنگاپور و کره جنوبی نیز جایزه بهترین فیلم از دید تماشاگران جشنواره را دریافت کرد.

دومین دوره جشنواره فیلم دریای سرخ از 1 تا 10 دسامبر (10 تا 19 آذرماه) در شهر جده عربستان سعودی برگزار می شود.

انتهای پیام