فرهنگ و هنر

قوانینی که با سلیقه مدیران تغییر می‌کنند!

یک عکاس خبری معتقد است محدودیت‌های موجود برای عکسبرداری در مکان‌های عمومی اغلب سلیقه‌ای است و با ورود کارگردان جدید تغییر خواهد کرد. اما محدودیت های این عکاسان برای قوانین مجوز موجود چیست؟ آیا این محدودیت ها باید در فضاهای عمومی بسته و باز وجود داشته باشد؟

محدودیت در گزارش عکاسان خبری و رسانه ای در شهر یکی از موضوعاتی است که کمتر شناخته شده است. در رابطه با اخذ مجوز لازم برای عکاسی، روزی قوانینی پیش می آید که با آمدن کارگردان جدید به پایان می رسد.

در همین راستا و برای آگاهی از محدودیت هایی که برای عکاسان این حوزه وجود دارد، با وحید سالمی، عکاس خبری گفت وگو کرده ایم تا نظر او را در این خصوص جویا شویم.

او درباره محدودیت های یک عکاس خبری به گیلونا گفت: ببینید قوانین کشورها متفاوت است، مقررات آنها متفاوت است، رفتار دولت ها متفاوت است و فرهنگ مردم متفاوت است.

سالمی ادامه داد: اگر بخواهیم طبق قوانین کشورمان درس بخوانیم، در نهایت با توجه به مطالباتی که دولت ها اعم از فضای عمومی و فضای عمومی برای عکاسی در فضای باز یا فضای داخلی دارند، عموماً عکاسی در فضای داخلی نیاز به مجوز دارد. حالا نمی دانم که مبنای قانونی دارد یا نه.»

وی با اشاره به اینکه فضاهای نظامی به دلایل امنیتی نیاز به مجوز دارند، گفت: فضاهایی مانند مترو عمومی هستند. اما چون بسته هستند و قفل و کلید دست شهرداری است باید مجوز گرفت. اما در فضاهای باز شهری به طور کلی مشکل قانونی وجود ندارد. اما باز هم طبق سلیقه مدیران تغییر می کند.»

سالمی افزود: ممکن است در برخی سال ها عکاسی در برخی مناطق نیاز به مجوز نداشته باشد و در برخی موارد برای عکاسی در پارک نیاز به مجوز از شهرداری باشد، اصولا قانون باید جامع، قابل پیشگیری و دستیابی باشد. نمی توانند برای عکس گرفتن در پارک اجازه بگیرند؛ «زیرا امروز همه مردم تلفن همراه و دوربین دارند و عملاً اجرای قانون غیرممکن است».

وی گفت: در جایی که امکان اجرای قانون وجود ندارد، قانونگذار دیگر قانون گذاری نمی کند. بنابراین، پارک و فضای شهری اصولاً دیگر نیازی به مجوز ندارد. اما این با توجه به سلیقه مدیران متفاوت است. از نظر قانونی دیگر نمی دانم نص صریح قانون چه می گوید; اما در اصل و علیه القاعده، حداقل فضاهای باز نباید به مجوز نیاز داشته باشد.»

سالمی در رابطه با عکاسی داخلی نیز گفت: فضاهای داخلی معمولاً نیاز به مجوز ندارند، زیرا امروزه همه مردم تلفن همراه دارند و می توانند عکس بگیرند، وقتی این موضوع قابل کنترل نیست، دیگر نباید برای مجوز اقدام کنند، به خصوص آن ها. که دارای کارت مطبوعاتی هستند و حداقل یک فیلتر را رد کرده اند و از روزنامه یا سایت خبری مجوز گرفته اند؛ اما اینها بیشتر سلیقه ای است.

وی در توضیح علت نیاز به مجوز در مناطق نظامی گفت: مشکلات امنیتی این روزها و با این وضعیت تکنولوژی عملا برطرف شده است. اما فضاهای نظامی از آنجایی که فضاهای بسته و غیرعمومی هستند به این معنا نیست که تکلیف آنها مشخص است و باید در این موارد امنیت ملی لحاظ شود و روشن است که نیاز به مجوز دارد. اما فضاهای دیگر نیازی به مجوز ندارند و فکر نمی کنم قانون خاصی وجود داشته باشد.»

وی ادامه داد: اما اگر کسی بخواهد شکایت کند می‌تواند با توجه به هزاران قانونی که در کشور وجود دارد، پرونده‌ای پیدا کند و محدودیت‌هایی را اعمال کند، اما همانطور که گفتم این مسائل اغلب سلیقه‌ای است.

سالمی گفت: یک بار یک مدیر وارد می شود و همه چیز را آزاد می گذارد و اشکالی ندارد. اما گاهی فضا خیلی بسته نگه داشته می شود. مثلاً وقتی برای عکاسی از حرم می رفتیم، عکاسی خیلی سخت بود و مجوزهای عجیبی می طلبید. اما اکنون بسیار ساده‌تر است و با هماهنگی بسیار کوتاه، عکاسی مجاز است.»

انتهای پیام/