فرهنگ و هنر

ماجراجویی‌هایی که یک عکاس را به میدان پاکسازی‌نشده مین کشاند

یکی از عکاسان دوران دفاع مقدس می گوید: “در روز فتح خرمشهر ، رادیو عراق پخش کرد که این اتفاق نیفتاده است و صدام قصد داشت این واقعیت را پنهان کند.” به محض پخش عکسهای ما و نشان دادن مردم ما در خرمشهر و اسیرانی که اسیر کرده بودیم ، صدام سه شرط را پذیرفت.

به گزارش گیلونا ، امیرعلی جوادیان ، عکاس و روزنامه نگار در دوران دفاع مقدس ، مجری برنامه گفتگو “شب نشینی” ، اقدامات خود را در دوران دفاع مقدس به روشنی بیان کرد: ایران باشید. کتاب من در سال 93 به عنوان کتاب سال دفاع مقدس انتخاب شد و در حالی که درد و شادی مردم را به اشتراک گذاشتم ، تصاویری را ثبت کردم که در چشم مردم بود.

عکاس دوران دفاع مقدس افزود: همه جا جنگ وجود دارد اما جنگ در ایران به دلیل غرق شدن در فرهنگ عاشورا برای جهان تکان دهنده بود.

جوادیان ادامه داد: تسخیر خرمشهر در یک روز و اسارت 19000 اسیر با قابلیت های غیرقابل مقایسه ایران و عراق توسط کارشناسان جنگ از سراسر جهان غیرقابل توجیه است و این به دلیل خوداتکایی بود که در بین مردم رایج بود و اکنون این خود اعتماد به احترام باید ادامه یابد. ” برای حفظ و تقویت و توسعه ایران.

وی گفت: وقتی جوانتر بودم ، در 18 سالگی نقشه کشی می آموختم و عکاس حوزه هنری بودم ، بعداً در خبرگزاری ایرنا کار می کردم و پس از جنگ ، درخواست رفتن به جبهه را داشتم. به دلیل علاقه ای که به این رشته دارم. ” و کار عکاسی خود را در آنجا ادامه دهم. در جوانی ، روح انجام کارهای شگفت انگیز را داشتم ، بنابراین برای عکاسی به مناطقی رفتم که هنوز از مین پاک نشده بودند و هر لحظه می توانستم پا روی مین بگذارم. عکسهایی گرفتم که تاریخ این سرزمین است. من با افرادی ملاقات کرده ام که نمی توانم از آنها به خاطر شخصیت و خودخواهی صحبت کنم ، مانند افرادی که داوطلبانه به معدن می روند و زندگی می کنند تا راه را برای دیگران پیش ببرند. این تبلور معنویت و ایثار در همه ملت ها اتفاق نمی افتد. برخی از شبها در سنگرها ، رزمندگان فریاد می زدند تا به یکدیگر برسند.

این عکاس از دفاع مقدس می گوید: “زمان ما دوران دوربین آنالوگ بود که حساسیت های آن به طور فزاینده ای محدود بود ، به عنوان مثال ، ما نمی توانستیم در شب شلیک کنیم و من فقط در توپخانه شلیک توپ می کردم.” فیلم هایی که می ساختیم باید فوراً به خبرگزاری تحویل داده می شد.

جوادیان گفت که در روز فتح خرمشهر ، رادیو عراق پخش کرد که این اتفاق نیفتاده است و صدام قصد پنهان کردن این واقعیت را دارد. به محض پخش عکسهای ما و نشان دادن مردم ما در خرمشهر و اسیرانی که اسیر کرده بودیم ، صدام این سه شرط را پذیرفت و این یک مثال عینی از تأثیر عکسها و رسانهها بر تاریخ کشور است زیرا عکسهای آنها یک سند تاریخی هر کشور هستند.

وی در مورد جاذبه های ایران تصریح کرد: از موضوعات مختلفی از ایران عکاسی کرده ام ، بیش از 500 نقاشی در ایران وجود دارد که عکاسی آنها خوشایند است. من از تمام سکه های ایرانی عکس گرفته ام ، زیباترین سکه های جهان در ایران هستند.

امیرعلی جوادیان

برنامه “شب نشینی” هر هفته از دوشنبه تا جمعه ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 شب به وقت وین از شبکه جهانی جام جم روی آنتن می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا امیراحمدی مجریانی هستند که هرکدام شب های مختلف “شب نشینی” را برای مخاطبان فارسی زبان در سراسر جهان اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه کاوه امیری جاوید و یوسف باچری هستند.

انتهای پیام