فرهنگ و هنر

ماجرای سابقه دار اهدای تابلوهای فرشچیان به کشورها

محمود فرشچیان یکی از نقاشان معاصر ایرانی است که آثار او هر بار با میلیاردها قیمت رکورد حراج را می شکند و برخی از آثار او توسط وزیران خارجه ایران به عنوان هدیه به سفرا و وزرای خارجه اهدا شده است. دیروز خبر اهدای اثری از نقاش به ژاپنی ها با عنوان “یوسف و زلیخا” به ژاپنی ها منتشر شد. با این حال ، نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد ، اهدای این اثر توسط یک دانشجوی ایرانی مقیم ژاپن به رئیس یکی از مراکز استان های این کشور است و هدف آن “حمایت از فعالیت ها و فعالیت های فرهنگی و هنری ایرانیان است” و ساکنان دانشجو ”

به گزارش گیلونا ، محمود فرشچیان ، نقاش و هنرمند معاصر ، آثار زیادی با مضامین معنوی خلق کرده است که اغلب وقایع مهم دینی و عرفانی را روایت می کند. در میان آثار این هنرمند ، 15 اثر وی به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است. در این میان می توان به پنجمین روز خلقت (1352) ، عصر عاشورا (1355) ، ضامن گوزن 2 (1388) ، پرچمدار حقیقت (1389) و عروج (1391) اشاره کرد.

با این حال ، دیروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه یکی از نقاشی های این هنرمند ، یوسف و زلیخا ، به یک مرکز بین المللی در یک استان ژاپن اهدا شده است. هدف از اهدای نقاشی استاد فرشچیان “تعمیق و توسعه تعاملات با نهادها و گروههای فعال در زمینه حمایت از فعالیتها و فعالیتهای فرهنگی و هنری ایرانیان و دانشجویان مقیم ، به ویژه در شهرها و استانهای غیر از توکیو” است. چیزی که در گذشته یا حداقل در رسانه ها ندیده بودیم. آنچه با اهدای آثار هنرمند برجسته کشورمان به سایر کشورها ثبت شده است ، اغلب در سطح مقامات ارشد کشورها بوده و البته اهداف بزرگتری را نیز تعیین کرده است.

به عنوان مثال ، در ژانویه 2015 ، محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه روحانی ، در مرحله مذاکرات هسته ای با 1 + 5 ، کتاب مینیاتور فرشچیان را به همتای آمریکایی خود ، جان کری ، تقدیم کرد. ظریف در حین اهدا به جان کری گفت: “این مینیاتورها تصاویری از نقاشی های یک متر در یک متر هستند.” “اما اگر به آتلیه استاد فرشچیان در نیوجرسی نگاه کنید ، یک ذره بین به شما می دهند تا جزئیات نقاشی اصلی را ببینید تا جزئیات را با دقت مشاهده کنید.”

همچنین محمدجواد ظریف در سال 1994 بود که در مراسم افتتاحیه دو تابلو “شام ناشناخته ها” و “چهارمین بهشت” که در موزه فرشچیان کاخ سعدآباد برگزار شد ، اهدای برخی از آثار نقاشی های نقاشی هنرمند در برخی از کشورها. وی گفت: “از آنجا که دکتر کمال خرازی کار پروفسور فرشچیان را به عنوان وزیر امور خارجه به سفیران خارجی هدیه داد ، و من تا به حال مفتخرم که این کار را انجام می دهم ، زمانی که من مسئول وزارت امور خارجه هستم. مهمترین هدیه به سفرا و مجموعه ای از آثار استاد فرشچیان را به وزرای کشورهای مختلف تقدیم کردم.

فرشچیان نقاشی “یوسف و زلیخا” را در سال 1996 به پایان رساند. این اثر به همراه نقاشی “نبرد خیر و شر” از نظم خارج شده و بر اساس احساس درونی خود هنرمند طراحی شده است. خود او در این باره گفت: به دلیل یوسف و زلیخا ، بازنمایی احساسات درونی زلیخا و توجه کامل به یوسف بسیار مشکل بود ، و من مجبور بودم جوان سازی یوسف از زلیخا را نمایندگی کنم.

آثاری مانند “نقاشی عاشورا” ، “شام غریبان” و همچنین طراحی و نظارت بر ساخت ضریح امام رضا (ع) و حرم امام حسین (ع) از مهمترین آثار هنری محمود است. فرشچیان.

انتهای پیام