فرهنگ و هنر

ماجرای فردی که در قم برای حضرت معصومه(س) داروی رایگان تهیه می کرد!

گیلونا/ قم یکی از علمای قم گفت: در کتب تاریخی آمده است که حضرت معصومه (علیها السلام) پس از پذیرایی از مردم قم در خانه موسی بن خزرج ساکن شد و شخصی داروی حضرت معصومه (س) را مجانی بخشید. مرحوم قاجار با سنگ قبرش در قبرستان علی بن جعفر بود.

سید محسن محسنی، قم پژوه، در گفت وگو با خبرنگار گیلونا، اظهار کرد: در کتاب انوار المشعین فی بیان حالت الروا القمیین، تالیف اردستانی کچویی آمده است که در سال 201 حضرت معصومه (س) برای دیدن برادرش هجرت کرد و پس از آن که در ساوه مریض شدند و به اصرار آنان به قم آمدند.

وی افزود: در این کتاب آمده است که بعد از پذیرایی از قمی ها در خانه موسی بن خزرج ساکن شدند و حتی یک نفر داروی حضرت معصومه (س) را رایگان داد و قبر این حضرت نیز فروشنده دارو تا پایان دوره قاجاریه سنگ پوش بود و قبرش در قبرستان علی بن جعفر بود.

به گزارش گیلونا، وی با بیان اینکه مبنای مطالب کتاب انوار المشعین، کتاب تاریخ قم است که در سال 378 به زبان عربی تألیف کرده است، تصریح کرد: مدرسی طباطبایی که از مهم ترین علما است. استاد قم قدیم، استاد دانشگاه پرینستون، چهره جهانی در رشته مطالعات شهری، کچوی اردستانی را اهل تحقیق و دقت بیان می کند.

وی با اشاره به اینکه مواد دیگری در خصوص فروش این دارو در دسترس نیست، گفت: این را می توان سندی در بالادست قم دانست و استان قم به عنوان مرکز درمان در سطح کشور و همچنین در سطح میانه ثبت خواهد شد. شرق و بهترین مراکز امکانات پزشکی و درمانی در استان ایجاد شود.

محسنی ادامه داد: بر اساس آنچه در جلسات بیان شد، قم از نظر ساختمانی (سخت افزاری) به خودکفایی رسیده و از امکانات لازم برخوردار است و تنها در حوزه انسانی یعنی متخصصان پزشکی و کادر پزشکی مشکلات وجود دارد.

تأثیر حضور حضرت معصومه (س) در آبادانی قم

وی در خصوص تأثیر حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها) در گسترش شهر قم، گفت: قبل از دفن حضرت معصومه (سلام الله علیها) در بهشت ​​بابلان، اجتماع انسانی در شهر قم برگزار شد. قم پراکنده و پراکنده شد، اما در دوره اسلامی و با دفن حضرت معصومه (سلام الله علیها) و ایجاد حرم شهر به صورت خطی به هم متصل و توسعه پیدا می کند.

این محقق قمی با اشاره به اینکه حضرت معصومه (سلام الله علیها) در غربی ترین قسمت شرق قم (در کنار رودخانه) مدفون است، تصریح کرد: با دفن حضرت معصومه (س) در شرق قم، استقرار در ق. غرب قم رها می شود و در شرق قم توسعه اتفاق می افتد و یکی از دلایل آن توسعه بازار تاریخی قم است که شرقی-غربی است. (اول یک بازار قدیمی بود و سپس یک بازار جدید ایجاد شد)

وی افزود: یک وقف نامه قرآنی وجود دارد که نشان می دهد مسجد جامع قدیم قم در خارج از دروازه ساوه قرار داشته است، یعنی مسجد جامع قدیم مسجد فعلی امام حسن عسکری (ع) است که نزدیک پل علیخانی بوده است. دوران قاجار قبل از دروازه ساوه ; یعنی دروازه ساوه با توسعه از شرق به غرب از محل قبلی خود حرکت می کند و تا ابتدای پل علیخانی امتداد می یابد.

محسنی گفت: متن کتاب خلاصه تواریخ قاضی احمد قمی که در دوره صفویه نوشته شده نیز نشان می دهد که حرم حضرت معصومه (س) خارج از شهر قم بوده است و دلیل دیگر آن خانه های ساخته شده در قم است. منطقه باغ پان که در متون دوره قاجاریه آمده است که بخش جدید شهر در حال ساخت بوده و روند توسعه شهر از شرق به غرب در حال تکمیل بوده است.

وی با بیان اینکه یکی از قسمت های باغ پنبه محله ای به نام کوچه نو است که آخرین قسمت تکمیل شهرک بوده است، ادامه داد: با وجود اینکه مکان جدید «نه» نام دارد، اما این نامگذاری دارای مستندات تاریخی نیز است، گویی مردمی که در این محله زندگی می کردند می دانستند که آخرین دایره تکمیل شهر قرار است کوچه n نامیده شود.

این قم پژوه یادآور شد: اینها دلایل گسترش شرق به غرب استان قم است که تحت تأثیر دفن حضرت معصومه(س) در شرق قم قرار گرفت.

ظرفیت تاریخی قم دنیا را تکان می دهد

وی با اشاره به اینکه قم سابقه تاریخی دارد، گفت: شهر قم می تواند مقصد گردشگران باشد و مدیران باید به این توانایی قم واقف باشند، حتی بازار قدیمی به تنهایی می تواند محل جذب گردشگر باشد.

زندگی نامه کوتاه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

نام شریفش فاطمه و مشهورترین کنیه اش معصومه سلام الله علیها است. پدر بزرگوارش امام هفتم حضرت موسی بن جعفر علیه السلام و مادر بزرگوارش حضرت نجمه خاتون سلام الله علیها می باشد. حضرت نجمه خاتون (سلام الله علیها) نیز مادر امام رضا (علیه السلام) است. بر این اساس امام رضا (سلام الله علیها) و حضرت معصومه (سلام الله علیها) از یک مادر و برادر و خواهر هستند.

خبر خوش تولد

امام صادق (علیه السلام) سالها قبل از ولادت در مورد مقام و منزلت ایشان چنین می فرماید: «برای خدا، مکه حرم است و برای رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم مدینه است. و برای امیرالمؤمنین علیه السلام حرم است». که کوفه است و برای ما حرم است که قم است. به زودی یکی از فرزندانم به نام فاطمه در آنجا دفن خواهد شد. هر که آن را زیارت کند بهشت ​​بر او واجب می شود.

هجرت حضرت

حضرت معصومه سلام الله علیها یک سال پس از هجرت امام رضا (سلام الله علیها) برای دفاع از امامت و ولایت امام رضا (علیه السلام) و دیدار با چند تن از برادران و برادرزاده های خود به خراسان حرکت کردند. برادرش. در طول مسیر مردم از آنان استقبال کردند و حضرت معصومه سلام الله علیها به عنوان عمه ارجمندش حضرت زینب سلام الله علیها پیام مظلومیت و بیگانگی برادر عزیزش امام رضا علیه السلام را می رساند. ، به مردمی که با شما و اهل بیت علیهم السلام مخالفت کردند به حکومت فریب گفتند بنی عباس.

رنج و سختی های او

کاروان به شهر ساوه رسید و عده ای از مقامات دولتی که به ساوه رسیده بودند با کاروان پیامبر جنگ آغاز کردند.

حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها از شدت اندوه و درد این عزا بیمار و مسموم با زهر جفا شد و دیگر نتوانست به سفر خراسان ادامه دهد. عازم شهر قم شدند; چون از پدر بزرگوارشان شنیده بودند که شهر قم مرکز شیعیان ماست.

ورود به شهر قم

مردم شهر قم چون خبر انتقال معظم له به شهر قم را شنیدند به استقبال آن حضرت شتافتند و جمع کثیری از مردم پیاده و سواره به دیدار ایشان آمدند سال 201 هجری قمری شهر قم قم به استقبال ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه (س) رفت. خداوند از او راضی باشد.

هفده روز در قم زندگی کردند و سرانجام پیش از آنکه چشم مبارکشان به دیدار برادر روشن شود، با اندوه فراوان دنیا را ترک کردند.

انتهای پیام