فرهنگ و هنر

مالکان خانه «اقبالیان» باید بنا را حفظ کنند

گیلونا/ همدان رئیس کمیسیون سرمایه گذاری، دارایی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان با تاکید بر اینکه مالکان خانه «اقبالیان» باید این بنا را حفظ کنند، گفت: دستگاه قضایی باید نسبت به تخریب این بنا و میراث حساس باشد. فرهنگ به عنوان یک متولی موظف به حفاظت از ساختمان است

حمید بادمی جات در گفت وگو با گیلونا، با اشاره به اینکه خانه اقبالیان بنایی است که توسط مراجع رسمی به ثبت ملی رسیده است، افزود: این بنا ارزش تاریخی دارد اما مالکان بدون توجه به این مشکل تخریب کرده اند.

وی ادامه داد: سال گذشته که خبر تخریب خانه اقبالیان در رسانه ها منتشر شد، با واکنش دلواپسان حوزه میراث فرهنگی، جامعه معماری، اصحاب رسانه و هنرمندان صاحب نام مواجه شد. همه نگرانی خود را در مورد تخریب ساختمان ابراز کردند.

بادمیناجات با بیان اینکه طبق قانون مالکان خانه اقبالیان اجازه تخریب بنای ثبت شده را ندارند، گفت: متاسفانه در ماه های اخیر علیرغم مصوبات قانونی و مکاتبات میراث، شهرداری و لوله کشی خانه، مالکان نسبت به تخریب اقدام کردند. تخریب تدریجی ساختمان

وی با تاکید بر اینکه جامعه پزشکی همدان جامعه ای شریف، فرهیخته و خوش نام است، تاکید کرد: این قشر باید نسبت به حفظ هویت و آثار تاریخی خود و رعایت قانون حساسیت بیشتری داشته باشند.

بادمیناجات با بیان اینکه این افراد با کسانی که در بافت تاریخی زندگی می کنند و گاه رنج می برند هیچ تفاوتی ندارند، افزود: دیدن ضرر دلیل خوبی برای ایستادن صاحبان خانه اقبالیان در مقابل قانون نیست.

عضو شورای شهر همدان در ادامه خط قرمز مدیریت شهری همدان برای حفظ بناهای ارزشمند و تاریخی گفت: این بناها متعلق به شخص یا افراد خاصی نیست، بلکه هویت یک شهر است و همه ما مسئولیم.

وی با تاکید بر اینکه مالکان خانه اقبالیان باید این بنا را حفظ کنند، گفت: شورای شهر و شهرداری همدان آماده همکاری با این افراد برای حفظ بنا، ایجاد ارزش افزوده و تعریف کاربری جدید و در نهایت ساختمان هستند. حفظ خواهد شد. .

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری، دارایی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به اینکه تخریب گاه و بی گاه این بنا دور از انصاف است، خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی باید نسبت به این موضوع حساسیت نشان دهد و میراث فرهنگی به عنوان متولی، ملزم به حفظ بنا است

وی در ادامه با اشاره به اینکه متأسفانه در جریان تخریب این بنا، مالکان از دو خبرنگار خوشنام میراث همدانی شکایت کردند، افزود: این افراد تنها به وظیفه ذاتی خود عمل کرده اند و مالکان باید به این موضوع رسیدگی کنند. در اسرع وقت و آن را به قانون معرفی کنید

وی با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی با همکاری دستگاه قضایی نباید به صاحبان خانه اقبالیان اجازه ارتکاب تخلفات غیرقانونی را بدهد، گفت: باید علت تخریب ساختمان توسط مالکان در زمان پلمب آن را پیگیری کرد و در کنار آن قطعات تخریب شده باید در اسرع وقت ترمیم شوند

صاحبان خانه

به گزارش گیلونا، خانه اقبالیان (حوائجی) با قدمتی نزدیک به ۶۰ سال یک اثر معماری مدرن و پیشرو است که در همدان معرفی شده است. این ساختمان دارای ترکیب بندی های بسیار مدرن، پروفیل های فلزی اکسپوز با رنگ های برجسته، پانل های سفید بزرگ، کربل های چشمگیر، تراس هایی با سقف های باز و مصالح سنگی و آجری است که یادآور ترکیب ویلا ساوا، خانه کاسکاد و خانه شرودر است. در این اثر هنری باشکوه، زنده‌یاد نیامی همزمان ما را به باغ پشت بام لوکوربوزیه، کنسول‌ها و ترکیب‌بندی‌های حجمی فرانک لوید رایت و ترکیب‌بندی‌های رنگی ریتولد می‌برد و اثری بی‌بدیل را هنرمندانه به نمایش می‌گذارد.

صاحبان خانه

سال گذشته پرویز پرستویی و امیرشهاب رضویان بازیگر و کارگردان همدانی، ۱۱۰ هنرمند، دوستداران میراث فرهنگی و جمعی از معماران ایرانی در نامه ای خواستار جلوگیری از تخریب خانه «اقبالیان» شدند.

در بخشی از این نامه آمده است: «ما امضاکنندگان این نامه از اداره میراث فرهنگی می خواهیم به هنر معاصر توجه ویژه ای داشته باشد، زیرا آثار هنرمندان بزرگی چون مهندس هوشنگ سیحون، مهندس محسن فروغی، مهندس محمود نیامی، مهندس ضیاءالدین جاوید، مهندس محمد خاوایی و مهندس علیرضا مددی مانند شخصیت هنری شان تکرار نشدنی است و هیچ معمار متعهدی راضی به تخریب این سرمایه های هنری و فرهنگی نیست.

من باید بگویم؛ در روزهای اخیر صاحبان خانه اقبالیان که جمعی از پزشکان همدانی هستند از دو خبرنگار میراث فرهنگی همدانی شکایت کرده و آنها را به دادگاه معرفی کردند.

صاحبان خانه

انتهای پیام